Simona Halep, scoasă din minţi de revenirea uluitoare a Sarei Sorribes Tormo. Românca a vrut să îşi rupă racheta

De Antena Sport
Publicat: 30.04.2021, 13:34

Simona Halep a fost cu nervii la pământ în al doilea set cu Sara Sorribes Tormo. Marea noastră campioană a condus în setul a doilea cu 5-1, însă jucătoarea din Spania a avut o revenire formidabilă.

Captură Digi Sport

După un prim set în care Simona Halep a demolat-o pe Sara Sorribes Tormo, scor 6-0, românca a dat senzaţia că va rezolva meciul rapid.

S-a ajuns rapid la 5-1 în setul al doilea, iar Simona părea că a scăpat în câştigătoare. Nu a fost de acord jucătoarea din Spania, care a revenit uluitor şi a egalat la 5, după ce a salvat şi două mingi de set.

Simona Halep – Sara Sorribes Tormo 6-0, 7-5. Chin în setul al doilea

Simona Halep, locul 3 WTA şi cap de serie numărul 3, s-a calificat, vineri, în turul al doilea al Madrid Open, după ce a învins-o, cu scorul de 6-0, 7-5, pe spaniola Sara Sorribes Tormo, locul 46 WTA.

Meciul de pe arena principală Manolo Santana părea un bun antrenament de intrare în turneu pentru dubla campioană a Madrid Open, dar Halep a complicat singură finalul unui meci care trebuia să se termine repede, având nevoie de a pune ceva efort pentur a nu se ajunge în decisiv, scrie news.ro.

Înaltă de 1,76 metri, Sara Sorribes Tormo nu loveşte puternic mingile, ci preferă să le "lifteze" sau să le "taie", ceea ce poate fi complicat pentru o adversară. Nu şi pentru Simona Halep. Pentru jucătoarea română a fost o invitaţie la ofensivă, la a face pasul în interiorul terenului, pentru a profita de lipsa de profunzime a loviturilor adversarei. Sorribes Tormo a fost generoasă în efort, a încercat să acopere terenul, să facă faţă jocului stâga-dreapta al Simonei Halep şi să stea în punct cât mai mult, însă a fost copleşită de agresivitatea arătată de româncă.

Simona Halep a fost aproape imbatabilă până 6-0 şi 5-1, moment în care ceva s-a rupt în evoluţia ei. Deşi a continuat să fie agresivă, poate mai agresivă în finalul setulului secund, sportiva română şi-a pierdut precizia (15 erori neforţate în setul secund) şi, pe fondul unei apărări aproape disperate a spaniolei, lucrurile puteau degenera în defavoarea ei.

Simona Halep - Veronika Kudermetova LIVE TEXT (18:30)
WTA • 19:00
Simona Halep – Veronika Kudermetova se joacă ACUM! Românca a câștigat primul set. Rusoaica se ține tare în partea a doua
Aşa arată trofeul turneului Transylvania Open!
Tenis • 15:19
Aşa arată trofeul turneului Transylvania Open! „Floarea Infinitului este magică”
Simona Halep - Veronika Kudermetova, la Kremlin Cup
WTA • 20 oct., 20:54
Kremlin Cup | La ce oră se dispută meciul Simona Halep – Veronika Kudermetova. Anunțul făcut de organizatorii turneului de la Moscova

Mihai Zmărăndescu, la AS.ro LIVE

Mesajul lui Zarug după eliminarea de la Asia Express sezon 4. Ce a postat pe internet
17:50 „Ar fi fost mai bine dacă pleca mai devreme!” Juventus se bucură că a scăpat de Cristiano Ronaldo. „Arătăm mai mult ca o echipă!” 17:36 FCSB riscă să fie eliminată la “masa verde” din Cupa României, după anunțul devastator făcut de Mihai Stoica. Mesajul ferm transmis de FRF 17:06 FIFA a stabilit data pentru tragerea la sorți a play-off-ului pentru CM 2022! Care sunt posibilii adversari ai României 16:47 Mihai Stoica, anunțul momentului! FCSB nu poate juca următoarele meciuri. „Nu dorim nimănui să ajungă în situația noastră!” 16:26 CFR Cluj – AZ Alkmaar LIVE TEXT (22:00). Meci de foc pentru campioana României! Dan Petrescu a avut coșmaruri înaintea partidei. Echipele probabile 15:57 EXCLUSIVDinamo – Rapid | „Mircea Rednic nu și-a dorit niciodată un lider în echipă”. Dănuț Lupu surprinde înaintea derby-ului. Ce a spus despre Mihai Iosif 15:56 Farul, ultimatum pentru LPF după ce FCSB a cerut amânarea meciului! Comunicatul emis de clubul lui Hagi 15:19 Aşa arată trofeul turneului Transylvania Open! „Floarea Infinitului este magică” 15:13 EXCLUSIV AS.ro LIVECrescută într-un centru de plasament, Roxana Chiperi sare în ajutorul copiilor nevoiași! Proiectul antrenoarei de fitness 14:34 EXCLUSIVUn fost jucător de la FCSB a dat verdictul după tensiunile apărute între Gigi Becali şi Edi Iordănescu: „Toată lumea îl ştie pe Gigi”