Sorana Cîrstea, eliminată de numărul 298 mondial în primul tur la Wimbledon 2024. Românca a pierdut 10 game-uri consecutive

Publicat: 1 iulie 2024, 22:50

Sorana Cîrstea, la Wimbledon 2023 / Profimedia

Sorana Cîrstea, eliminată de numărul 298 mondial în primul tur la Wimbledon 2024. Românca a pierdut 10 game-uri consecutiv în partida cu Sonay Kartal.

Sorana Cîrstea a fost eliminată în primul tur al turneului de la Wimbledon. Jucătoarea din România a cedat în 3 seturi în faţa britanicei Sonay Kartal, scor 6-3, 2-6, 0-6.

Sorana Cîrstea, eliminată de numărul 298 mondial în primul tur la Wimbledon 2024

Meciul a durat o oră şi 50 de minute. România a rămas cu o singură sportivă pe tabloul principal de la Wimbledon. Este vorba de Anca Todoni, cea care a trecut de Olga Danilovic (116 WTA) în două seturi. A fost 7-5, 6-1 pentru Anca Todoni, care are un duel de foc în turul 2 cu Coco Gauff.

Jaqueline Cristian, eliminată de Bianca Andreescu

Jaqueline Cristian, locul 62 mondial, a fost învinsă, luni, în primul tur al turneului de la Wimbledon, al treilea Grand Slam al anului. Cristian a fost învinsă de sportiva canadiană Bianca Andreescu, locul 176 WTA, scor 6-4, 6-2.

Meciul a durat o oră şi 17 minute.

Luni a fost o zi neagră pentru românce la Wimbledon, trei dintre cele patru jucătoare intrate în competiţie fiind eliminate: Jaqueline Cristian, Sorana Cîrstea şi Irina Begu.

Reclamă 4

Irina Begu, 126 WTA, a fost eliminată, luni, în primul tur la Wimbledon, al treilea Grand Slam al anului. Irina Begu a fost învinsă Lin Zhu (China), 61 WTA, scor 6-0, 6-4. Meciul a durat 72 de minute.

Anca Todoni, victorie la primul ei meci pe tabloul principal al unui Grand Slam

Anca Todoni a obţinut o victorie la primul ei meci pe tabloul principal al unui Grand Slam. La Wimbledon, jucătoarea de pe locul 142 WTA s-a calificat în turul secund. Românca de 19 ani a trecut de Olga Danilovic (116 WTA) în două seturi. A fost 7-5, 6-1 pentru Anca Todoni, pe care o poate aştepta un duel de foc în turul secund.

Pentru accederea în turul doi de la All England Club, Todoni va fi recompensată cu un CEC în valoare de 110.405 de euro.

Ajunge FCSB în grupele UEFA Champions League?

Live Antena Sport

Victor Piţurcă e sigur: „Drăguşin e cel mai bun jucător!” Despre viitorul lui Edi Iordănescu: „Peste tot a stat puţin!”

23:05

Vlad-Ştefan Mihalache, aur la Campionatele Europene de înot pentru juniori! Rebecca Diaconescu a cucerit o medalie de argint

22:49

Mihai Stoica, dezvăluiri despre jucătorii de la FCSB de la EURO 2024: „I-au cerut permisiunea lui Edi, dar nu eram iresponsabili”

22:45

Emma Răducanu s-a calificat în turul 3 de la Wimbledon! Victorie categorică pentru britanică la All England Club

22:23

Adrian Porumboiu, reacţie genială după ce Mogoş a fost făcut KO de Dumfries: „Ăia bat de sting, cum să cadă al nostru așa ușor?!”

22:16

Mihai Stoica ştie cine ar putea să îi ia locul lui Edi Iordănescu la naţionala României: „Aş merge pe modelul Spaniei”

1 Foto„Echipa din spatele echipei!” Iubitele și soțiile „tricolorilor”, fotografie de colecție de la EURO 2024 2 FotoIanis Hagi şi soţia lui și-au dat frâu liber emoțiilor după calificarea României! Elena Tănase, copleşită! Imagine superbă 3 VIDEOProgramul complet al Marelui Premiu al Austriei! Marea cursă va fi duminică, pe Antena 1 şi în AntenaPLAY (15:45) 4 Slovacia – România 1-1. FABULOS! Naţionala lui Edi Iordănescu a scris ISTORIE şi s-a calificat în optimi la EURO 2024 5 VIDEOGeorge Russell a câştigat Marele Premiu de Formula 1 al Austriei! Verstappen, penalizat cu 10 secunde după ce s-a atins cu Norris 6 FotoPovestea emoţionantă de viaţă a lui Andrei Raţiu: „A fost cumplit, dar toate sacrificiile se întorc!” Dezvăluirile lui „Sonic”