Sorana Cîrstea, meci nebun la Portoroz! Românca a fost eliminată după o luptă aprigă de două ore. Câţi bani va încasa

Dragoș Vasile Publicat: 17 septembrie 2021, 21:18

Profimediaimages

Sorana Cîrstea, meci nebun la Portoroz! Românca a fost eliminată după o luptă aprigă de două ore şi şase minute

Jucătoarea Sorana Cîrstea, locul 40 WTA şi cap de serie 4, a ratat, vineri, calificarea în semifinalele turneului de la Portoroz, de categorie WTA 250.

Cîrstea a fost învinsă de sportiva italiană Jasmine Paolini, locul 87 WTA, scor 6-4, 4-6, 6-1, după două ore şi şase minute.

Prin calificarea în sferturile de finală, Sorana Cîrstea şi-a asigurat un premiu de 4.677 de euro şi 60 de puncte.

US Open 2021 | Sorana Cîrstea – Shelby Rogers 5-7, 2-6. Românca a avut chiar şi minge de set, dar a fost eliminată

Sorana Cîrstea – Shelby Rogers 5-7, 2-6. Românca de pe locul 39 WTA a fost eliminată de la US Open 2021. „Sori” a pierdut în două seturi în faţa americancei Shelby Rogers.

Cîrstea îşi va dori să uite cât mai curând meciul din turul secund al turneului de la Flushing Meadows. Chiar dacă a început perfect disputa cu cea de-a 43-a jucătoare a lumii, Sorana a fost nevoită să se recunoască învinsă.

Cîrstea a avut un start extraordinar şi a condus-o pe Rogers cu 3-0 şi 4-1. Adversara a reuşit să restabilească egalitatea, dar „Sori” a avut minge de set la 5-4. Din păcate, nu a putut să o concretizeze şi i-a permis adversarei să se impună cu 7-5. O oră şi 36 de minute a durat confruntarea.

Sorana Cîrstea nu pleacă cu mâinile goale din turneul de Grand Slam. Iubita fiului lui Ion Ţiriac şi-a asigurat un cec de 150.000 de dolari şi 70 de puncte WTA.

0:09 Costel Gâlcă, după ce echipa lui a învins-o în prelungiri pe Rapid: „Puteam câștiga la 3 goluri diferență” 29
23:52
Basarab Panduru l-a atacat pe Dan Şucu: „Te faci de râs, te-ai trezit că nu vinzi mobilă aici!”
29
23:50
VIDEOPreston North End – Leicester City 0-3 a fost în AntenaPLAY. Oaspeţii au făcut spectacol total în Championship
29
23:41
„Nu trebuie să acordăm atenţie rezultatelor” Bogdan Lobonţ, reacţie surprinzătoare după Rapid – Universitatea Craiova 1-2
29
23:36
Mircea Lucescu, semnal de alarmă pentru Rapid: „E imposibil să câştigi aşa campionatul”! Sfatul pe care i l-a dat lui Dan Şucu!
29
23:00
Corona Braşov a scris istorie în voleiul românesc şi a câştigat titlul naţional
29
22:57
Scene halucinante după Rapid – Universitatea Craiova 1-2! Iacob a sărit să îl bată pe un suporter! Reacţia lui după incident
29
22:46
Universitatea Craiova a învins-o pe Rapid în prelungiri şi a urcat pe locul 2 în play-off! Cum arată acum clasamentul
29
22:37
Cum a fost surprinsă Diana Şucu după golul lui Rapid, în timp ce Daniel Niculae îl îmbrăţişa pe Dan Şucu
29
22:35
Rafael Nadal s-a calificat în optimi la Madrid. Gest de mare campion al „Matadorului”