Sorana Cîrstea, locul 101 WTA, s-a calificat, marţi, în turul doi al turneului de categorie WTA 1000 Miami Open. Jucătoarea din România s-a impus în două seturi împotriva italiancei Elisabetta Cocciaretto, mai bine clasată decât ea.
Cîrstea a trecut în runda inaugurală de italianca Elisabetta Cocciaretto, locul 82 mondial, scor 6-3, 7-6 (7/5). Meciul a durat o oră şi 47 de minute.
Sorana Cîrstea o va întâlni pe Danielle Collins în turul 2 de la Miami
În turul doi, Cîrstea va evolua cu americanca Danielle Collins, locul 15 mondial şi cap de serie 14. Premiul pentru accederea în turul doi este de 35.260 de dolari şi 35 de puncte WTA.
La ultimul turneu, cel de la Indian Wells, Sorana Cîrstea a fost eliminată de americanca Emma Navarro, pe care o învinsese cu două săptămâni înainte la Dubai.
Emma Navarro s-a impus în meciul cu jucătoarea din România cu 3-6, 6-1, 7-6, după un meci dramatic.
„Dragă Indian Wells, ai fost foarte dureros anul acesta… dar încă îmi place de tine @bnpparibasopen și sunt foarte recunoscătoare pentru fiecare zi și pentru fiecare lecție învățată datorită acestui sport frumos”, scria Sorana Cîrstea pe Instagram după eliminarea de la Indian Wells.
Românca este implicată şi ea într-o bătălie în instanţă cu forurile WTA şi ATP. Aproximativ 20 de jucătoare şi jucători s-au revoltat după recentele cazuri în care au fost implicaţi Iga Swiatek şi Jannik Sinner şi au dat în judecată WTA şi ATP.
„Condiţiile actuale – program solicitant, incertitudine financiară, sprijin insuficient – sunt nesustenabile. Jucătorii actuali şi generaţia următoare merită mai mult. Nu vom renunţa până când nu vom vedea o schimbare reală”, a transmis Sorana Cîrstea, într-un comunicat.
- Sorana Cîrstea, după ce şi-a anunţat retragerea: “Pot să mă simt ca o ratată sau pot să dau totul pentru ziua de azi”
- Sorana Cîrstea a anunțat când se va retrage din tenis: „Va fi ultimul an. Nu e ușor să spui adio”
- O jucătoare de top din Rusia îşi schimbă naţionalitatea! Ţara occidentală pe care o va reprezenta
- Andy Murray, dezvăluiri despre colaborarea cu Novak Djokovic: “La ora 23:00, mă uitam la videoclipuri cu meciurile lui”
- Nicola Pietrangeli a murit la 92 de ani
































