Închide meniul

Stefanos Tsitsipas se înclină în fața lui Novak Djokovic, după ce a pierdut finala Australian Open 2023: „E cel mai bun din istorie!”

Cosmin Olteanu Publicat: 29 ianuarie 2023, 14:13

Comentarii
Stefanos Tsitsipas se înclină în fața lui Novak Djokovic, după ce a pierdut finala Australian Open 2023: E cel mai bun din istorie!”

Stefanos Tsitsipas / profimedia

Stefanos Tsitsipas se înclină în fața lui Novak Djokovic, după ce a pierdut finala Australian Open 2023.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Novak Djokovic s-a impus în fața lui Stefanos Tsitsipas, în finala Australian Open 2023, cu scorul de 6-3, 7-6(4),7-6(5).

Stefanos Tsitsipas se înclină în fața lui Novak Djokovic, după ce a pierdut finala Australian Open 2023

Stefanos Tsitsipas a avut un discurs emoționant după finala Australian Open 2023, pe care a pierdut-o în fața lui Novak Djokovic. Acesta și-a lăudat adversarul, pe care îl consideră cel mai bun tenismen din istorie.

„Nu știu ce să spun, Novak! Ceea ce ai reușit vorbește de la sine. Felicitări nu doar ție, ci și echipei și familiei tale. A fost o călătorie incredibilă. Admir ceea ce ai făcut pentru sportul nostru.

Am avut privilegiul de a juca multe meciuri cu intensitate. Dar Novak scoate ce e mai bun din mine. Cred că Novak e cel mai bun din istorie.

Reclamă
Reclamă

Vreau să îți mulțumesc pentru limitele pe care le-ai dus mai departe în sportul nostru. Ne-ai provocat pe toți la maxim. Nu e ușor să pierd și a doua finală de Grand Slam, dar întotdeauna sunt pragătit să muncesc mai mult.

Vreau să mulțumesc și fanilor greci. Întotdeauna mă fac să mă simt ca acasă aici. Mulțumesc tuturor”, a declarat Stefanos Tsitsipas, la finalul meciului cu Novak Djokovic.

Novak Djokovic revine pe prima poziție în clasamentul mondial, după ce a câștigat Australian Open 2023

Începând de săptămâna viitoare, Novak Djokovic va reveni pe prima poziție în clasamentul mondial, grație succesului de la Australian Open 2023. În timp ce Stefanos Tsitsipas va urca pe locul 3.

Reclamă

La Melbourne, Djokovic a reuşit să obţină un al 10-lea titlu, după cele din 2008, 2011, 2012, 2013, 2015, 2016, 2019, 2020 şi 2021.

El a mai câştigat de două ori Roland Garros (2016, 2021), de trei ori US Open (2011, 2015, 2018) şi de şapte ori Wimbledon (2011, 2014, 2015, 2018, 2019, 2021, 2022).

Câştigătorul turneului a obţinut 2,975,000 dolari australieni, iar finalistul 1,625,000 dolari australieni.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Cina va câştiga titlul mondial în Formula 1?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
10:03
VIDEOGolden State Warriors, victorie fără staruri pe terenul lui Cleveland Cavaliers. Curry, Butler și Green, pe bancă
9:51
“Fuge de joc” Fotbaliştii FCSB-ului făcuţi praf de Gigi Becali, în afară de Tavi Popescu!
9:35
O nouă problemă la FCSB. Un om de bază s-a accidentat în derby-ul cu Dinamo
9:11
Jucătorii de la FCSB, băgați în ședință de galerie după derby-ul cu Dinamo: “Nu mai merge”
9:02
VIDEO“Momentul pe care îl aşteptam” Reacţia lui Lionel Messi după ce a cucerit un trofeu istoric cu Inter Miami!
8:47
“Cutremur” la Liverpool. Mohamed Salah poate pleca în iarnă: “Echipa m-a aruncat în fața trenului”
1 “Ca un idiot”. Reacția uluitoare a lui Cristi Chivu după ce a devenit lider în Serie A cu Inter 2 VIDEOMax Verstappen, pole în cursa Marelui Premiu din Abu Dhabi! Norris, pe 2 în calificări, Piastri, pe 3! 3 Jucătorul făcut praf de Gigi Becali după FCSB – Dinamo 0-0: “Am vrut să îl schimb” 4 Românul celebru care a dezvăluit suma de bani cu care Gigi Becali l-a ajutat într-un moment critic al vieţii 5 VIDEOLionel Messi e campion! Inter Miami a câștigat finala MLS și a cucerit primul titlu din istorie 6 Dan Petrescu a dat-o în judecată pe Rapid. Motivul uluitor din spatele deciziei
Citește și