Surpriză în finala de la Hamburg! Alexander Zverev a fost învins de un francez de 20 de ani, după un meci maraton

Publicat: 21 iulie 2024, 20:51

Comentarii
Surpriză în finala de la Hamburg! Alexander Zverev a fost învins de un francez de 20 de ani, după un meci maraton

Alexander Zverev, vizibil afectat de înfrângerea din finala de la Hamburg / Profimedia Images

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google

Surpriză în finala de la Hamburg! Tenismanul francez Arthur Fils s-a impus duminică în finala turneului ATP 500 Hamburg Open, învingându-l pe germanul Alexander Zverev.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Arthur Fils (20 de ani, locul 28 ATP) a avut nevoie de trei ore şi 34 de minute pentru a-l învinge în finala de la Hamburg pe favoritul numărul 1, germanul Alexander Zverev (27 de ani, locul 5 ATP). Fils s-a impus în trei seturi, scor 6-3, 3-6, 7-6(1).

Surpriză în finala de la Hamburg! Alexander Zverev a fost învins de un francez de 20 de ani, după un meci maraton

Zverev a reuşit opt aşi în finală, faţă de francez, care nu a bifat nici unul. Totodată, germanul a avut procentaj mai bun la punctele câştigate cu al doilea serviciu.

Arthur Fils se află la al doilea trofeu al carierei, după cel câştigat în 2023, la Lyon, relatează news.ro.

Tot duminică, Rafael Nadal a fost învins clar în finala turneului de 250 de puncte de la Bastad. Portughezul Nuno Borges a cucerit primul său trofeu ATP la Nordea Open, după ce l-a învins pe Nadal cu 6-3, 6-2.

Reclamă
Reclamă

Nu ştiu ce să spun. Cred că îmi doream acest moment de multă vreme deja”, a declarat Borges în interviul de după meci, potrivit news.ro. „Este o nebunie, în tenis uneori nu se întâmplă când te aştepţi. Ştiu că toţi ne-am dorit ca Rafa să câştige, o parte din mine şi-a dorit şi asta, dar ceva şi mai mare din interiorul meu a forţat cu adevărat astăzi. Prin toate emoţiile, prin toate suişurile şi coborâşurile”, a mai declarat portughezul.

În ciuda înfrângerii din finală, Nadal se poate gândi la o săptămână pozitivă la Bastad, unde a ajuns la primul său meci pentru titlu după Roland Garros 2022. Spaniolul în vârstă de 38 de ani, care are acum 11-6 pentru acest an, îşi va îndrepta acum atenţia asupra pregătirii pentru Jocurile Olimpice de la Paris din 2024.

 

Reclamă
Înapoi la Homepage
Reclamă

Cine va câştiga finala Ligii Campionilor în acest sezon?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
23:56

Crystal Palace – Rayo Vallecano, finala UEFA Conference League. Andrei Rațiu va lupta pentru trofeu la Leipzig

23:56

Aston Villa – Freiburg e finala Europa League! Cele două au revenit incredibil după înfrângeri în tur

23:55

Inegalabil! Unay Emery, pentru a șasea oară în finala Europa League! Câte trofee are

23:47

Motivul pentru care Tudorel Stoica nu regretă că nu a fost pe teren la finala Cupei Campionilor din 1986!

23:30

Adio, Panini! FIFA a făcut un anunț uriaș! Ce se întâmplă cu albumele cu stickere, începute în 1970

23:27

“Am rămas uimit” Surpriza pe care a avut-o Gabi Balint la sărbătoarea împlinirii a 40 de ani de la cucerirea CCE

1 Vlad Chiricheş, aşteptat să semneze! Echipa unde e dorit fostul jucător al FCSB-ului 2 FotoCel mai crunt destin al unui câştigător al Cupei Campionilor cu Steaua! S-a sinucis, după un şir întreg de drame 3 Făcut KO de Tchouameni, Valverde a plecat din vestiar în scaun cu rotile. Dezvăluie halucinantă făcută de presa din Spania 4 O nouă bătaie între titularii lui Real Madrid! Unul dintre jucători a ajuns la spital, iar clubul a intervenit! 5 Mbappe îi enervează din nou pe fanii Realului! Cum a fost surprins astăzi, după bătaia Valverde – Tchouameni 6 Anunţ şoc în Germania! Fostul câştigător de Champions League se retrage la 30 de ani
Citește și