Câţi bani va câştiga Gabriela Ruse după victoria de senzaţie cu Barbora Krejcikova de la US Open 2024! Cu cine va juca în turul 3

Alex Masgras Publicat: 28 august 2024, 20:22

Gabriela Ruse, în meciul cu Barbora Krejcikova de la US Open 2024 / Profimedia

Iată câţi bani va câştiga Gabriela Ruse după victoria de senzaţie cu Barbora Krejcikova de la US Open 2024. Românca a obţinut succesul carierei la Flushing Meadows, în duelul cu Barbora Krejcikova, dublă câştigătoare de Grand Slam şi campioana din acest an de la Wimbledon.

Gabriel Ruse s-a impus cu 6-4, 7-5, după o oră şi 46 de minute de joc, şi s-a calificat în premieră în turul 3 al unui turneu de Grand Slam.

Câţi bani va câştiga Gabriela Ruse după victoria de senzaţie cu Barbora Krejcikova de la US Open 2024! Cu cine va juca în turul următor

Pentru acest succes uimitor, Gabriela Ruse şi-a asigurat un cec în valoare de 215.000 de dolari şi 130 de puncte în clasamentul WTA. Jucătoarea de pe locul 122 în clasamentul mondial se află în acest moment pe locul 97 în clasamentul virtual.

În turul următor, Gabriela Ruse o va întâlni pe Paula Badosa. Jucătoarea din Spania, care se află pe locu 29 WTA, s-a impus în turul secund în duelul cu Taylor Townsend, locul 48 WTA, scor 6-3, 7-5, după o oră şi 41 de minute de joc.

Gabriela Ruse şi Paula Badosa s-au întâlnit o singură dată până acum. În februarie 2022, în primul tur de la Abu Dhabi, Gabriela Ruse s-a impus cu 6-3, 5-7, 6-4, după 2 ore şi 28 de minute de joc. Partida de la Abu Dhabi s-a disputat tot pe hard, suprafaţa pe care se joacă şi la US Open.

Gabriela Ruse, victoria carierei la US Open! Românca s-a calificat în turul 3 după ce a învins campioana de la Wimbledon

Gabriela Ruse a obţinut victoria carierei la US Open după un meci fabulos în faţa Barborei Krejcikova, câştigătoarea din acest an de la Wimbledon şi a opta jucătoare a lumii. Românca s-a impus cu 6-4, 7-5, după o oră şi 44 de minute de joc.

Românca de 26 de ani a făcut un meci fabulos la Flushing Meadows în faţa dublei câştigătoare de Grand Slam. Pentru prima oară în cariera sa, românca va evolua în turul 3 la un turneu de Grand Slam.

După un început echilibrat de meci, Gabriela Ruse a reuşit să facă primul break al meciului, la 3-2. Românca a servit pentru set la 5-3, dar Krejcikova a reuşit, după un game de luptă, în care a avut patru mingi de break, să îşi recupereze break-ul. Cu toate acestea, românca a reuşit un nou break în game-ul imediat următor şi şi-a trecut în cont primul set, pe care l-a încheiat cu un procentaj excelent pe primul serviciu, 88%.

Imediat după acest game, Ruse a reuşit al treilea game alb al meciului. Krejcikova nu a mai reuşit să trimită setul în tiebreak, iar românca a obţinut în premieră calificarea în turul 3 al unui turneu de Grand Slam, pe tabloul de simplu.

În precedentele două întâlniri directe, Barbora Krejcikova s-a impus de fiecare dată, la Bucureşti (2019) şi la Abu Dhabi (2023). Pentru un loc în optimi, Gabriela Ruse o va întâlni pe Paula Badosa.

Este Dennis Man cel mai în formă internaţional român?

FC Voluntari – Dinamo 0-1. „Câinii” s-au calificat în grupele Cupei României. Cătălin Cîrjan a marcat unicul gol al partidei.

20:13

Gabriela Ruse, prima reacţie după ce a produs marea surpriză la US Open: „Doamne, nu îmi vine să cred!”. Cine i-a purtat noroc

19:57

19:35

Hakim Abdallah s-a accidentat grav şi a început să plângă pe teren! Probleme uriaşe pentru atacantul lui Dinamo

18:16

Sancţiuni dure pentru jucătorii Uruguayului, după bătaia de la Copa America! Darwin Nunez, cea mai aspră pedeapsă

1 FotoMarius Constantin s-a căsătorit cu „Perla Banatului”! Imagini de la cununia civilă 2 FotoAdi Vasile se pregăteşte de nuntă! Cât de frumoasă este Delia, tânăra care l-a dat peste cap pe fostul antrenor al CSM-ului 3 FotoIon Ţiriac a sunat-o pe o medaliată olimpică de la Paris şi i-a cerut maşina înapoi! Motivul deciziei miliardarului român 4 „Nu e ce zice Rangers, e ce zic eu!” Gică Hagi, anunţ despre viitorul lui Ianis Hagi! Mesaj categoric al „Regelui” 5 FotoGigi Becali, implicat într-un alt accident! Imagini cu incidentul rutier 6 Denis Alibec, prima reacție după UTA Arad – Farul 1-1! Mesaj direct despre echipa națională