Închide meniul

Elena Rybakina, declaraţii spectaculoase înainte de meciul cu Sorana Cîrstea, de la US Open 2023

Dan Roșu Publicat: 1 septembrie 2023, 14:03 / Actualizat: 30 ianuarie 2024, 18:01

Elena Rybakina, declaraţii spectaculoase înainte de meciul cu Sorana Cîrstea, de la US Open 2023

Elena Rybakina, în timpul unui meci de la US Open 2023 / Profimedia Images

Elena Rybakina a avut o serie de declaraţii spectaculoase înainte de întâlnirea din turul 3 de la US Open 2023 cu Sorana Cîrstea. Ocupanta locului 4 WTA a dezvăluit că a devenit jucătoare profesionistă de tenis la 17 ani, o vârstă înaintată pentru sportul de performanţă.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

“Toate accidentările mele sunt o consecință a faptului că am devenit jucătoare profesionistă de tenis destul de târziu. Puțini știu că eu am trecut la profesioniști când aveam 17 ani. Înainte, mă antrenam doar alături de mai mulți jucători.

Elena Rybakina a avut o serie de declaraţii spectaculoase

Nu am avut un antrenor personal. A trebuit să merg și la școală și să le împac pe toate. Forma mea fizică nu putea atinge nivelul maxim. Și cred că unele dintre accidentările cu care mă confrunt acum sunt o consecință a trecutului. A trebuit să aflu și cum funcționează corpul meu. Dar, asta este, sunt lucruri pe care nu le poți controla. Sunt multe schimbări în tenis.

Anul trecut nu a fost ușor pentru mine. Toți ochii erau pe mine, lucruri noi se întâmplau în jurul meu. A trebuit să înțeleg toate astea și nu am fost suficient de pregătită pentru US Open. Acum, mă simt mai experimentată și știu care sunt așteptările de la mine. Îmi e mult mai ușor acum și asta îmi dă un sentiment bun”, a spus Rybakina, citată de Tennis World USA.

Sorana Cîrstea – Elena Rybakina, în turul 3 de la US Open 2023

Aceasta va fi cea de-a treia întâlnire dintre cele două jucătoare. Precedentele două partide au fost câştigate de sportiva kazahă, 3-6, 6-3, 6-1, în primul tur de la Doha 2020 şi 6-0, 6-3, în prima rundă de la Roland Garros 2020.

Reclamă
Reclamă

Jucătoarea kazahă a beneficiat de neprezentarea australiencei Ajla Tomljanovic (127 WTA), miercuri, la New York şi a obţinut automat calificarea. Jucătoarea de la Antipozi s-a retras chiar înainte de începutul meciului de la Flushing Meadows

Rybakina (24 ani), campioană la Wimbledon în 2022, nu a depăşit niciodată turul al treilea la New York şi se va bate pentru un loc în optimi cu Sorana Cîrstea (33 ani, 30 WTA).

De partea cealaltă, Sorana s-a impus cu 6-3, 6-4, după doar 67 de minute de joc, în faţa Anneu Kalinskaya. Românca s-a calificat pentru a patra oară în turul al treilea de la Flushing Meadows.

Reclamă
Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Va lua Xabi Alonso titlul în La Liga, în primul său sezon ca antrenor al lui Real Madrid?
Loading ... Loading ...
Citește și:
Reclamă
23:31 30 mai

PSG – Inter LIVE TEXT (22:00), în finala Champions League. Istvan Kovacs va conduce ultimul act de la Munchen

23:12 30 mai

VideoJurnal Antena Sport | Andreea Ogrăzeanu, dublă campioană europeană, prinde viteză către Los Angeles

23:02 30 mai

Marius Lăcătuş, verdict despre transferul lui Denis Alibec la FCSB. Ce a spus despre concurenţa cu Daniel Bîrligea

23:00 30 mai

UPDATECostel Gâlcă, în negocieri cu Rapid. Ce clauză de reziliere îi cere lui Dan Şucu pentru a semna cu giuleştenii

22:41 30 mai

Moment tensionat la Roland Garros. Holger Rune a cerut evacuarea unui fan nervos

22:36 30 mai

Hermannstadt, răspuns final pentru Dinamo în privinţa transferului lui Ianis Stoica. Preţul stabilit de sibieni

1 VIDEOPiloţii McLaren, cei mai rapizi în primele antrenamente din Marele Premiu al Spaniei. Cursa e duminică, pe Antena 1 (16:00) 2 De ce a semnat Denis Alibec cu FCSB. Mărturia fotbalistului: “Două lucruri mai am de făcut în viaţă” 3 Atanas Trică a semnat cu U Cluj! Nepotul lui Ilie Balaj, opţiune U21 a “şepcilor roşii” 4 Dennis Politic, mesaj pentru Gigi Becali! Verdictul jucătorului în privinţa transferului la FCSB 5 Primul club din Liga 1 care l-a refuzat pe Jordan Gele, după anunţul plecării de la FCSB: “Nu ne interesează” 6 Denis Alibec a semnat cu FCSB
Citește și