US Open 2023 | Patricia Ţig s-a calificat în turul al doilea şi va juca cu Jessica Pegula, locul 3 WTA

Valentin Pîrcălabu Publicat: 30 august 2023, 8:43

Comentarii
US Open 2023 | Patricia Ţig s-a calificat în turul al doilea şi va juca cu Jessica Pegula, locul 3 WTA

Profimedia

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google Google News As.roUrmărește AS.ro pe Discover

US Open 2023 Patricia Ţig s-a calificat în turul al doilea şi va juca cu Jessica Pegula, locul 3 WTA. Jucătoarea din România a învins-o pe Rebecca Marino (Canada, 104 WTA), scor 7-6 (8/6), 7-6 (7/1).

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Meciul a fost extrem de intens şi a durat două ore şi 15 minute. Ţig este a doua jucătoare din România care a trecut de primul tur la US Open 2023, după Sorana Cîrstea.

US Open 2023 | Patricia Ţig s-a calificat în turul al doilea şi va juca cu Jessica Pegula, locul 3 WTA

În turul doi, Ţig va evolua cu americanca Jessica Pegula, favorită 3 şi locul 3 WTA. Pe de altă parte, Ana Bogdan şi Gabriela Ruse au pierdut meciurile susţinute marţi la New York, în prima rundă a turneului US Open, ultimul de Grand Slam al anului.

Ana Bogdan (30 ani, 60 WTA) a fost întrecută de americanca Sofia Kenin (24 ani, 101 WTA), cu 7-6 (7/2), 6-4, după o oră şi 53 de minute.

Ana Bogdan a condus cu 5-3 în primul set, dar a pierdut trei ghemuri la rând şi apoi a cedat în tiebreak. Ea a început foarte bine setul secund, având 3-0 şi 4-1, dar Kenin a câştigat cinci ghemuri la rând. Românca a avut 5 aşi şi 5 duble greşeli, la winners raportul a fost echilibrat, 23-22, ca şi la numărul de erori neforţate, 29-27, scrie agerpres.ro.

Reclamă
Reclamă

Kenin are acum 2-1 în meciurile directe, după ce s-a impus cu 4-6, 6-3, 6-2 în 2020 în turul secund la Roland Garros. Ana Bogdan a câştigat primul duel, cu 4-6, 6-2, 6-4 în 2018, în turul secund la Openul Canadei.

Ana Bogdan s-a ales cu un cec de 81.500 de dolari şi 10 puncte WTA pentru participare.
Gabriela Ruse (25 ani, 167 WTA), venită din calificări, a fost învinsă de Karolina Pliskova (31 ani, 25 WTA), cu 6-1, 6-4.

De o oră şi 18 minute a avut nevoie cehoaica pentru a obţine victoria. Pliskova a încheiat cu 11 aşi şi 7 duble greşeli, în timp ce Ruse a avut 3 aşi şi 6 duble greşeli. Pliskova a fost superioară la capitolul winners, 21-11, iar Ruse a făcut mai multe erori neprovocate, 22-20.

Reclamă

Ruse s-a ales cu un cec de 81.500 de dolari şi 50 de puncte WTA.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Ar fi meritat Istvan Kovacs să arbitreze şi în fazele superioare ale Campionatului Mondial 2026?
Loading ... Loading ...
Citește și:
23:25 13 iul.

O nouă plecare de la Rapid. Jucătorul a fost prezentat oficial la altă echipă din Liga 1

23:22 13 iul.

“Bani mulţi” Lovitura pe care FCSB vrea să o dea pe piaţa transferurilor, în afară de Drăguş! Anunţul lui Mihai Stoica

23:11 13 iul.

Sorin Cârțu, reacție după ce Denis Drăguș i-a spus ”DA” lui Gigi Becali: „Nu mă interesează”

22:55 13 iul.

VIDEOErling Haaland s-a întors în Norvegia de la Mondial cu un suvenir fabulos. Imaginile care fac înconjurul lumii

22:50 13 iul.

Niciun plan pentru înmormântarea lui Jayden Adams. Tatăl regretatului fotbalist: “Familiei îi e greu să accepte”

22:35 13 iul.

Franţa – Spania LIVE VIDEO (marţi, 22:00, Antena 1 şi AntenaPLAY). Luptă uriaşă pentru finala Campionatului Mondial

1 FIFA a făcut anunțul! Cine arbitrează semifinala Franța – Spania și ce se întâmplă cu Istvan Kovacs 2 Dan Șucu nu mai investește la Rapid! Decizie radicală luată de patronul formației giuleștene 3 Şoc în fotbalul internaţional. A murit arbitrul exclus de la Cupa Mondială, la câteva săptămâni de la decizie! Avea 38 de ani 4 Gigi Becali se dezlănţuie pe piaţa transferurilor! A anunţat alte trei veniri la FCSB, după ce s-a înţeles cu Drăguş! 5 George Pușcaș, OUT de la Dinamo! Situație tensionată după ultimele discuții 6 Patru plecări “dintr-un foc” de la Dinamo. Jucătorii la care a renunţat Nuno Campos, înainte de startul sezonului
Citește și