Închide meniul

Wimbledon 2023 | Novak Djokovic s-a calificat în sferturi! Sârbul a surprins după victorie: “Un meci fantastic pentru Hubert”

Bogdan Stănescu Publicat: 10 iulie 2023, 18:19

Comentarii
Wimbledon 2023 | Novak Djokovic s-a calificat în sferturi! Sârbul a surprins după victorie: Un meci fantastic pentru Hubert

Novak Djokovic, după o victorie la Wimbledon / Profimedia Images

Wimbledon 2023 | Sârbul Novak Djokovic s-a calificat în sferturi, după ce l-a învins în optimi pe polonezul Hubert Hurkacz, cu scorul 7-6, 7-6, 5-7, 6-4. Djokovic îl va întâlni în sferturi pe Andrey Rublev.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Tot astăzi, Daniil Medvedev a acces în sferturi după ce Jiri Lehecka a abandonat la scorul de 6-4, 6-2 pentru rus.

Wimbledon 2023 | Novak Djokovic s-a calificat în sferturi la Wimbledon!

Un meci fantastic pentru Hubert, a jucat foarte bine, să îi dăm credit. Nu-mi aduc aminte când m-am simţit atât de prost la retur din cauza serviciului lui fantastic.

E foarte greu de citit serviciul lui. Suprafaţa aceasta rapidă favorizează un serviciu bun.

Nu a fost un meci în care m-am simţit bine, dar am avut şansa să câştig primul set în tie-break. Meciul putea să meargă şi în altă direcţie. Sunt fericit.

Reclamă
Reclamă

(n.r.: Nu ai mai pierdut de 10 ani pe acest teren. Te deranjează ceva?) Doar în sens bun. Am o conexiune specială (n.r.: cu centralul de la Wimbledon). Cu fiecare victorie mă simt mai confortabil. Sper ca această relaţie de iubire cu terenul central să continue cât mai mult.

(n.r.: despre Rublev) E un jucător diferit. Loveşte puternic, iute, stă aproape de linie, dar nu vorbim prea mult despre tenisul lui. O să ţin pentru mine. Meciurile vor fi tot mai grele. E greu de spus dacă vor fi mai grele decât ce am avut ieri şi astăzi, dar Rublev caută prima lui semifinală”, a declarat Novak Djokovic pentru eurosport.ro.

Iga Swiatek, după calificarea în sferturi: „Îmi va da multă încredere pentru tururile următoare”

Iga Swiatek susţine, după calificarea în sferturi, la Wimbledon, că felul în care a învins-o pe Belinda Bencic o va ajuta să meargă până la capăt la această ediţie a turneului de Grand Slam de la All England Club.

Reclamă

Cea mai bună jucătoare a lumii a avut un meci teribil cu fosta campioană olimpică, de care a trecut cu 6-7 (4), 7-6 (2), 6-3. E prima oară când sportiva de 22 de ani trece de optimile de la Wimbledon. Şi a reuşit această performanţă după ce a salvat două mingi de meci consecutive, în actul secund.

De obicei fructific șansele de care beneficiez. Am avut 6 mingi de break în primul set, am simțit că sunt jucătoarea mai solidă, dar l-am pierdut. A trebuit să îmi fac ordine în gânduri, să mă lupt cu mintea mea, pentru că am avut senzația că am fost jucătoarea mai bună în primul set.

Dar nu merge așa, am realizat repede că nu contează ce a fost și că trebuie să fiu concentrată la maximum pe ce urmează. Am reușit să merg mai departe fără regrete, știind că pot să întorc partida. Apoi, în setul doi m-am confruntat cu două mingi de meci, în care am reușit să fac două puncte excelente. Am avut nervii tari și am reușit să întorc partida, iar acest lucru mă mulțumește enorm.

Această partidă îmi va da multă încredere pentru tururile următoare, sunt atât de fericită că am reușit să câștig un meci atât de strâns. Belinda e o jucătoare foarte, foarte bună. Îi place să joace pe iarbă, iar stilul său se potrivește foarte bine cu această suprafață”, a spus Iga Swiatek, la conferinţa de presă.

Iga Swiatek, în sferturi la Wimbledon

Iga Swiatek, liderul clasamentului WTA, s-a calificat duminică în sferturile de finală ale turneului de la Wimbledon după ce a învins-o pe jucătoarea elveţiană Belinda Bencic.

Iga Swiatek (22 de ani, nr 1 WTA) a cedat primul set în meciul disputat în optimile de la Wimbledon împotriva Belindei Bencic (26 de ani, nr 14 WTA). Poloneza a trebuit să se întrebuinţeze serios pentru a câştiga setul al doilea şi s-a impus apoi şi în setul decisiv, după trei ore şi două minute de joc.

Swiatek merge în sferturi după o victorie în trei seturi, 6-7 (4), 7-6(2), 6-3 şi o va întâlni pe Elina Svitolina. Sportiva din Ucraina a învins-o dramatic pe Victoria Azarenka, 2-6, 6-4, 7-6(9), după un meci încheiat cu un nou scandal.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Ar trebui schimbaţi antrenorii la FCSB?
Loading ... Loading ...
Citește și:
17:12
Christian Horner, refuzat de o echipă din Formula 1: “Nu se va întâmpla”
17:09
Pleacă Daniel Pancu după înfrângerea şoc cu FC Argeş? Anunţul oficial: “S-a simţit”
17:02
LIVE SCOREPisa – Inter 0-0. Echipa lui Laurențiu Reghecampf joacă şi ea în Liga Campionilor. Dennis Man, doar rezervă la PSV
17:00
Cursa Marelui Premiu din Qatar, LIVE VIDEO (18:00, Antena 3 CNN și AntenaPLAY). Norris poate cuceri titlul mondial
16:54
Manuel Neuer poate pleca de la Bayern Munchen după 15 ani! Anunţul nemţilor
15:55
Singurele șanse ale lui Max Verstappen să rămână în lupta la titlu: “Să faci asta e aproape imposibil”
1 FotoAfacerea în care a pierdut 25 de milioane de euro românul celebru care are avion privat, dar merge cu metroul 2 VIDEOOscar Piastri, pole-position în Marele Premiu din Qatar. Cursa e duminică de la 18:00 (Antena 3 CNN și AntenaPLAY) 3 Patronul cu care Mircea Lucescu a făcut istorie cumpără un club din Liga 1. “Discuţii avansate” 4 “Asta mi-a spus” Decizia lui Nicolae Stanciu în privinţa viitorului său! 5 Marea companie din România care i-a adus lui Cristi Borcea “300 de milioane de euro”. Afaceristul a recunoscut 6 Salariul incredibil pe care românul Cristi Chivu îl are la Inter. Ce bani au Mircea Lucescu şi Cosmin Olăroiu
Citește și