Închide meniul

Ce decizie a luat Simona Halep, înaintea confruntării România – Ungaria, din Billie Jean King Cup. Anunţul făcut de Horia Tecău: “Am vorbit cu ea”

Viviana Moraru Publicat: 9 noiembrie 2022, 21:07

Comentarii
Ce decizie a luat Simona Halep, înaintea confruntării România – Ungaria, din Billie Jean King Cup. Anunţul făcut de Horia Tecău: Am vorbit cu ea

Simona Halep, în timpul unui meci pentru România/ Profimedia

Horia Tecău a dezvăluit ce decizie a luat Simona Halep, înaintea confruntării dintre România şi Ungaria, din Billie Jean King Cup. Căpitanul nejucător al româncelor a declarat că “Simo” nu va fi prezentă la Oradea, acolo unde ae loc duelul, însă le va susţine pe “tricolore” de acasă.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Simona Halep este supendată pentru dopaj, după ce a fost depistată pozitiv cu Roxadustat. Românca luptă pentru a-şi dovedi nevinovăţia, şi îşi va căuta dreptatea la tribunalul Sport Resolutions, din Londra.

Ce decizie a luat Simona Halep, înaintea confruntării dintre România şi Ungaria. Anunţul lui Horia Tecău

Horia Tecău a declarat că Simona Halep nu se va afla la Oradea, pentru a asista la confruntarea dintre România şi Ungaria, în ciuda faptului că şi-a dorit asta. Românca avea dreptul de a se afla pe arenă doar ca simplu spectator, fiindu-i interzis contactul cu zonele oficiale sau VIP, din cauza scandalului de dopaj în care este implicată.

Totodată, căpitanul nejucător al României a declarat că “Simo” le-a transmis un mesaj de susţinere româncelor, şi a declarat să le va susţine, în ciuda perioadei dificile pe care o traversează.

Am vorbit cu Simona acum câteva zile, dar și mai demult. Ea își dorea să vină la Oradea, să fie alături de echipă, chiar dacă nu mai juca în acest an.

Reclamă
Reclamă

Momentan, ne dorim să situația să se rezolve în favoarea ei și să revină în turnee cât mai repede posibil. Este o jucătoare care a făcut mult pentru România, pentru echipa noastră și sperăm să revină cât mai curând posibil.

Ea a transmis un mesaj de succes pentru echipă, chiar dacă nu va fi prezentă alături de colege. A spus că se va uita le meci, chiar dacă are alte preocupări în aceste zile.

Inima ei bate pentru tenis și își dorește cu ardoare ca echipa Românei să câștige această întâlnire”, a declarat Horia Tecău, citat de Bihon.ro.

Reclamă

România se va lupta cu Ungaria, în play-off-ul Billie Jean King Cupa. Duelul va avea loc în week-end, la Oradea, iar echipa “tricoloră” este formată din Ana Bogdan (46 WTA), Jaqueline Cristian (83 WTA), Gabriela Ruse (104 WTA), Alexia Todoni (1258 WTA) şi Monica Niculescu, care va evolua în proba de dublu. Echipa care va câştiga această întâlnire, va juca, în 2023, în calificările Billie Jean King Cup pentru un loc la Turneul Final de anul viitor.

Pe ce loc va încheia Simona Halep anul 2022, după ce a fost acuzată oficial de dopaj

S-a aflat pe ce loc va încheia Simona Halep anul 2022, după ce a fost suspendată provizoriu pentru dopaj. Campioana noastră a fost acuzată oficial că a consumat Roxadustat, o substanță interzisă de regulamentul Wada în rândul sportivilor.

Simona Halep n-a mai jucat din luna august, când a fost învinsă de Daria Snigur în primul tur de la US Open 2022. Ea va încheia anul cu două titluri cucerite, la Melbourne Summer Set 1 și Toronto.

Chiar și în aceste condiții, Simona se menține în TOP 10. Jucătoarea de 31 de ani va încheia anul 2022 pe locul 10 în clasamentul WTA.

Site-ul WTA a publicat clasamentul final din acest an. Iga Swiatek va încheia 2022 în postura de lider, fiind urmată pe podium de Ons Jabeur și Jessica Pegula.

În articolul respectiv, oficialii WTA n-au menționat nimic legat de scandalul de dopaj în care este implicată Simona Halep.

Românca a câștigat două titluri în acest an – Melbourne Summer Set 1 și Toronto -, și și-a făcut drum către al 8-lea an din carieră în care încheie în TOP 10”, a notat site-ul oficial WTA.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Vom elimina Turcia la barajul pentru World Cup 2026?
Loading ... Loading ...
Citește și:
23:40 21 nov.
Bogdan Andone, resemnat după eșecul cu Universitatea Craiova: „Este o pălărie prea mare pentru noi”
23:32 21 nov.
Control antidoping după FC Argeș – Universitatea Craiova 1-2! Ce jucători au fost testați
23:19 21 nov.
Nicușor Bancu nu s-a ferit de cuvinte, după victoria cu FC Argeș: „Contează antrenorul, plecasem cu Rădoi”
23:08 21 nov.
Schimbări în lotul FCSB-ului pentru meciul cu Petrolul. Jucătorii pe care mizează Mihai Stoica: „Au moral bun”
22:58 21 nov.
Filipe Coelho, concluzii după debutul cu victorie la Universitatea Craiova: „Nu a fost ușor”
22:46 21 nov.
Ștefan Baiaram, mesaj ferm despre Filipe Coelho, după primul meci fără Mirel Rădoi la Craiova: „Nu poate schimba tot”
1 Ce lovitură! Andrei Rațiu a semnat până în 2030 2 Antrenorul care a făcut istorie cu Liverpool îl vrea pe Ianis Hagi. Ofertă de top pentru căpitanul naţionalei 3 Afacerea în care Adrian Mutu a investit 1.5 milioane de euro. S-a asociat cu un greu din lumea business-ului românesc 4 Jucătorul de la Universitatea Craiova pe care Meme Stoica a pus ochii: “Foarte, foarte bun!” 5 Naționala României se va duela cu Slovacia sau Kosovo în martie, chiar dacă pierde cu Turcia 6 Imagini emoţioante cu Gigi Becali, în biserică. Ieri s-a operat, astăzi a plâns la slujbă
Citește și