Închide meniul

România – Italia Fed Cup | Luptăm la baraj fără Simona Halep. "Niciodată nu cred că am venit la Fed Cup cu doar patru jucătoare"

Antena Sport Publicat: 15 aprilie 2021, 7:36

Comentarii
România – Italia Fed Cup | Luptăm la baraj fără Simona Halep. "Niciodată nu cred că am venit la Fed Cup cu doar patru jucătoare"

Simona Halep nu joacă în barajul de Fed Cup

“Mi-am dorit foarte mult să fiu aici. Am jucat de foarte multe ori la Fed Cup şi mi-am dat sufletul, m-am dăruit şi îmi pare bine că sunt aici. Sigur, în altă postură. Avem puţine emoţii pentru că ne dorim foarte mult să rămânem în Grupa Mondială, este un moment dificil pentru noi şi ne dorim să trecem acest pas. Avem un meci greu, cu Italia, trei fete tinere care vin acum, au avut meciuri foarte bune. Trebuie să fim atente. O ştiu şi pe Trevisan, o ştiu şi pe Cocchiaretto, şi pe Paolini, sunt mici de statură, dar rezistă foarte mult. La pregătire fizică sunt ‘beton’. 

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Vor fi meciuri grele, dar ne dorim să câştigăm. Dacă aveam şi publcul era altceva, dar anul trecut am jucat toate turneele, ne-am obişnuit. Avem încredere, ne place terenul, ne plac mingile, totul merge conform planului şi sper să facem o treabă bună vineri. Cred că mă ajută foarte mult faptul că joc dublu. La dublu eu sunt cea care ia iniţiativa. Fetele joacă foarte bine. Din primul antrenament mi-au zis că le place suprafaţa”, a spus Niculescu.

Simona Halep, OUT din Fed Cup 

Monica a precizat că şi-ar fi dorit să poată conta şi pe alte jucătoare, dar nu a fost posibil deoarece este an olimpic şi în cazul Simonei Halep şi Patriciei Ţig au intervenit accidentări. 

"Mi-am dorit foarte mult să o avem şi pe Irina Begu în echipă, şi pe Jaqueline, şi pe Olaru. Raluca a câştigat un turneu recent, nu mai zic de Ana Bogdan, dar aşa s-a nimerit. Fetele… Eu le-am convocat. Mi-am dorit foarte mult să o am pe Irina Begu în echipă, nu mai ştiţi de câte ori am salvat România şi ne-am pus sufletul în teren… Dar este an olimpic, şi-a dorit foarte mult să se ducă la Olimpiadă. Jaqueline este la un pas să intre în top 100 şi şi-a dorit foarte mult să facă puncte şi să joace la Istanbul şi din păcate este în calificări. 

Raluca, e an olimpic şi doreşte să mai facă puncte. Ana Bogdan a avut un început de an destul de greu şi este la Istanbul în calificări. Le înţelegem decizia, le aşteptăm sper în meciul următor. Văd un viitor bun, sincer. S-a nimerit anul acesta să fie an olimpic. Simona s-a accidentat, Patricia s-a accidentat, a fost un moment mai diferit. Niciodată cred că n-am venit la Fed Cup cu patru jucătoare, dar patru jucătoare care sunt dornice să câştige, să arate României că se poate. Meciurile vor fi grele, echilibrate. Italiencele sunt tinere şi vor să se afirme”, a mai spus Niculescu, conform news.ro. 

Reclamă
Reclamă

România – Italia, în play-off-ul Grupei Mondiale a Billie Jean King Cup

Confruntarea România – Italia, din play-off-ul Grupei Mondiale a Billie Jean King Cup, va avea loc vineri şi sâmbătă, în Sala Polivalentă din Cluj-Napoca.

Echipa României va fi formată din Irina Bara, Mihaela Buzărnescu, Elena Gabriela Ruse şi Monica Niculescu.

Din echipa Italiei fac parte Martina Trevisan, Jasmine Paolini, Elisabeta Cocciaretto, Giulia Gatto-Monticone şi Bianca Turati.

Reclamă
Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Care este cel mai în formă jucător al lui Dinamo?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
13:18
80.000 de bilete vândute deja pentru prima ediţie a Marelui Premiu de la Madrid
13:12
Coco Gauff a vorbit deschis despre situaţia tensionată din SUA: “Nu cred că oamenii ar trebui să moară pe străzi”
13:09
Jaqueline Cristian s-a calificat în optimi la Dubai după 34 de minute! Va juca pentru sferturi împotriva numărului 7 WTA
13:04
Ce transfer mai face CFR Cluj, pentru lupta infernală de pe final de sezon
12:26
Continuă emoţiile pentru Team Romania! Julia Sauter intră în concurs la patinaj. Tentea şi Iordache au azi manşele 3 şi 4 la bob
12:14
“A fost voit!” Marius Şumudică îl face şi el praf pe Radu Petrescu: “E strigător la cer! La judeţeană”
1 Prima victimă după Universitatea Craiova. Gigi Becali îl scoate din echipă! 2 EXCLUSIVDinamo, acord de principiu cu George Pușcaș. Ultimele detalii despre transferul pregătit de alb-roșii 3 S-a ales praful de afacerea de 6 milioane de euro a lui Gigi Neţoiu: “Vreţi să ne terminaţi cu totul?” 4 Rezultat uriaş pentru România la bob, la Jocurile Olimpice. Clasare excelentă la jumătatea concursului 5 Mingea a intrat în poartă la şutul lui Carnat. O nouă eroare de arbitraj 6 Cuvintele pentru care Dani Coman riscă o suspendare record în fotbalul românesc. FRF i-a făcut dosar
Citește și