Simona Halep, despre adversara care a băgat frică în ea. ”Îmi era groază să intru pe teren”

Antena Sport Publicat: 30 mai 2020, 13:24

Comentarii
Simona Halep, despre adversara care a băgat frică în ea. ”Îmi era groază să intru pe teren”

Simona Halep, despre adversara care a băgat frică în ea. ”Îmi era groază să intru pe teren”

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google Google News As.roUrmărește AS.ro pe Discover

Halep a continuat dezvăluirile despre cariera sa în podacstul BT Sport găzduit de Andi Moisescu. Sportiva din Constanța susține că partidele cu Svitolina au fost cele mai dificile din cariera sa.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Simona Halep: ”Îmi era groază să intru pe teren cu Svitolina”

"Eu am ajuns la o concluzie în anii ăştia… 90% dintre meciuri se câştigă înainte de începerea lor. Cele grele, 6-4 sau 7-6 în decisiv, se câştigă pe teren, trebuie să fii inspirat în acel moment, să ai o sclipire când eşti obosit rupt. Dar meciurile emoţionale, meciurile mari, finale de Grand Slam, meciurile care se desfăşoară 6-2, 6-3 se câştigă înainte. Şi se pierd tot la fel.

Şi am exemplul meciurilor cu Svitolina. Am avut 3 partide pierdute cu 6-1, 6-1… şi îmi era groază să intru pe teren cu ea. Ştiam că scoate tot, că nu lasă nici măcar un punct şi mă îngrozea chestia asta. Şi intram în meci şi nu puteam să fac nimic", a declarat Halep în podcastul BT Sports.

Simona Halep nu s-a gândit niciodată că va câștiga Wimbledon

Simona a reușit să câștige Wimbledonul în 2019, după o victorie cu 6-2, 6-2 contra Serenei Williams. Românca spune că nu s-a așteptat vreodată la acest succes grandios, mai ales că până în anul 2007 nu jucase pe iarbă.

"Nu m-am gândit o secundă că o să câştig vreodată la Wimbledon. Pe cuvântul meu de onoare… Nu am niciun teren de iarbă. Nu am jucat 1 minut pe iarbă până în 2007 când m-am dus la juniori. Nu jucasem niciodată, habar nu aveam. Nu, nu mi-am imaginat niciodată că o să câştig vreodată la Wimbledon. Dar este cel mai prestigios titlu, e clar.

Reclamă
Reclamă

Când zici câştigător de Wimbledon, deja zici că e jucător. Eu, ca să fiu sinceră, m-am surprins pe mine un pic la Wimbledon. Cu Serena de partea cealaltă a terenului, ea câştigase de 9 ori… terenul era de iarbă… Atunci m-am surprins că pot să fiu intangibilă emoţional. Pentru că sunt o fire emotivă. Iar emoţionalul eu nu-l controlez foarte bine. Iar atunci, contra Serenei, pe iarbă, nu m-a atins nimic. Şi asta m-a surprins. Niciodată nu am crezut că pot fi capabilă să câştig pe iarba de la Wimbledon", a mai spus Halep.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Cine va câştiga titlul în La Liga?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
0:21

I-a dat două goluri FCSB-ului, la care a jucat în trecut, şi a făcut praf arbitrajul: „Se joacă cu soarta noastră”

0:18

Octavian Popescu, explicaţii după gesturile fără precedent din FCSB – Botoşani 3-2: „Sunt supărat”

0:08

„Nu ne doare în şezut”. Daniel Bîrligea a răbufnit, după ce a fost decisiv în FCSB – Botoşani 3-2: „Staţi acasă”

0:03

Singurul jucător criticat de Gigi Becali după victoria dramatică a FCSB-ului: „Vrea să fie şmecher”

23:54 17 aug.

Gigi Becali a dat verdictul când l-a văzut pe Tavi Popescu plecând nervos de pe teren! Decizia în cazul lui

23:46 17 aug.

FotoDecizia luată de Gigi Becali, după ce l-a văzut pe Daniel Bîrligea în lacrimi în FCSB – Botoşani 3-2

1 Imaginea anului: puștiul de 18 ani de la Lens, singur pe tunel în timp ce colegii ridicau trofeul deasupra capului 2 Cauza morții lui Mircea Marius, nepotul lui Mircea Rednic, la doar 37 de ani. S-a stins chiar în ziua nunții 3 „E mai bun decât Bîrligea!” Atacantul startului de sezon semnează: 1,5 milioane de euro 4 Mihai Stoica „a luat foc” după ce l-a auzit pe primarul Ciprian Ciucu: „Îi e silă”. Cum a fost numită FCSB de primar 5 Luis Enrique a răbufnit după înfrângerea din Supercupă! Întrebarea care l-a făcut să plece de la conferință: „La revedere!” 6 Salariile incredibile ale jucătorilor Corvinului, care au umilit-o pe CFR: „Atât se poate, cu asta defilăm”
Citește și