Închide meniul

Uluitor! La doar 18 ani, Eduardo Camavinga are deja un stadion care îi poartă numele

Alexandru Ivan Publicat: 27 iunie 2021, 11:30

Comentarii
Uluitor! La doar 18 ani, Eduardo Camavinga are deja un stadion care îi poartă numele

Eduardo Camavinga are un stadion care îi poartă numele

Stadionul lui Eduardo Camavinga a fost inaugurat sâmbătă dimineața, în localitatea La Chapelle-Janson, aproape de orașul Fougères, unde actualul fotbalist și-a petrecut copilăria.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Eduardo Camavinga are un stadion care îi poartă numele

Camavinga a făcut primi pași în fotbal aici, înainte să se alăture academiei lui Rennes la 11 ani. Pe arena care îi poartă numele va evolua echipa CF2L, o școală de fotbal care adună cei mai talentați copii din zonă.

Unul dintre primi antrenori ai lui Eduardo Camavinga lucrează la academia CF2L. Puștiul lui Rennes a postat o fotografie de la ceremonia de inaugurare a stadionului, eveniment la care au participat aproximativ 150 de copii.

 
View this post on Instagram
 
A post shared by Eduardo Celmi Camavinga (@camavinga)

Reclamă
Reclamă

Camavinga a bifat 42 de apariții pentru Rennes în stagiunea precedentă, reușind să-și treacă în cont un gol și trei assist-uri.

Deși are numai 18 ani, Camavinga este cotat de Transfermakt la 55 de milioane de euro. Potrivit presei din Hexagon, puștiul lui Rennes este dorit insistent în Premier League.

Camavinga, cel mai tânăr marcator din istoria Franței în ultimii 100 de ani

Camavinga și-a făcut debutul pentru naționala Franței pe 8 septembrie 2020, într-o victorie a naționalei lui Deschamps cu 4-2 împotriva Croației, în Nations League.

Reclamă

Pe numai o lună, fotbalistul lui Rennes avea să scrie istorie. Pe 7 octombrie 2020, la numai 17 ani și 11 luni, Eduardo Camavinga a devenit cel mai tânăr marcator din istoria naționalei Franței din ultimii 100 ani. Acesta înscria într-o victorie a “Cocoșulu Galic” cu 7-1 împotriva Ucrainei.

Doar Maurice Gastier (17 ani și 5 luni) a marcat pentru naționala Franței la o vârstă mai fragedă decât Eduardo Camavinga. Recordul său datează din 1914.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Se va impune Dennis Man la PSV Eindhoven?
Loading ... Loading ...
Citește și:
Reclamă
8:46
FotoIanis Hagi a urmărit cu sufletul la gură meciurile prietenilor săi din Europa. Postările făcute în miez de noapte
8:38
Cu Hamilton, Ferrari pierde și câștigă
8:32
Ce mesaj a primit Gigi Becali de la Neluțu Varga, înainte de Braga – CFR Cluj: „Nu m-am mai putut uita la meci”
8:21
„Senzațional”. Ciprian Marica a remarcat un jucător de la FCSB, după calificarea în play-off-ul Europa League
8:21
Răzvan Lucescu s-a calificat cu PAOK în play-off-ul Europa League. Edi Iordănescu, “retrogradat” în Conference
8:04
Gigi Becali și-a făcut planul de transferuri după calificarea în play-off-ul Europa League. Mutare de urgență
1 Jucătorul “distrus” de Gigi Becali după ce FCSB a eliminat-o pe Drita din Europa League: “Nu prea a contat” 2 Câţi bani şi-a asigurat FCSB pentru calificarea în play-off-ul Europa League. “Tun financiar” dat de Gigi Becali 3 Drita – FCSB 1-3. Campioana, calificare în play-off-ul Europa League, după un meci de vis la Priştina 4 Mirel Rădoi a răbufnit după calificarea dramatică a Universității Craiova: „Dacă cineva m-a luat de prost…” 5 “Beznă totală!” Laurenţiu Reghecampf a fost făcut praf în Sudan: “Omul e rupt de realitate” 6 Gest superb făcut de Chelsea! Familia lui Diogo Jota va primi o sumă uriaşă din partea jucătorilor de pe Stamford Bridge
Citește și