Andrei Cristea nu a mai dorit să rămână la Poli Iaşi. Despărţirea a fost anunţată oficial, astăzi, pe contul de Facebook al clubului moldovean. Cristea a semnat cu CS Mioveni.
Andrei Cristea a reziliat contractul cu Poli Iaşi
„Am respectat dorința lui Andrei de a mai juca fotbal în prima ligă. El rămâne un reper în istoria recentă a fotbalului ieșean și va avea, oricând, ușa deschisă la clubul din Copou. Îi dorim mult succes în noul sezon!”, a transmis Florin Briaur, managerul general al Politehnicii Iași.
Andrei Cristea, peste 200 de meciuri la Poli Iaşi
Andrei Cristea a evoluat de peste 200 de ori în tricoul Politehnicii, în mai multe perioade. Pentru echipa din Copou a marcat 66 de goluri în meciurile oficiale. Atacantul originar din Bacău are peste 400 de jocuri în prima ligă din România.
În vârstă de 37 de ani, Cristea are în palmares două titluri de campion al României, obţinute cu FCSB, în 2005 şi 2006. El a cucerit şi Supercupa României, cu Dinamo, în 2012.
Cristea a adunat 10 meciuri la echipa naţională, între 2003 şi 2010. La începutul acestui an, Andrei Cristea a fost şi antrenor la Poli Iaşi, pentru doar patru meciuri.
- Andrei Cristea are 37 de ani
- El a marcat 66 de goluri la Iaşi
- WTT Champions Yokohoama 2026 se vede în AntenaPLAY (4-9 august)
- AC Milan - Inter, e pe 5 august, de la ora 14:05, în AntenaPLAY
- Promisiunea lui Dan Petrescu. Unde antrenează după ce a fost ofertat de FCSB: „Mi-a promis”
- FIFA a anunțat decizia: ce se întâmplă cu Infantino, după scandalul investițiilor private
- Mallorca – PSG 3-0. Tinerii pregătiţi de Luis Enrique, puşi la respect în Spania
- Ilie Dumitrescu sare la gâtul lui Gigi Becali: „N-am înţeles combinaţia”
- Mohamed Salah, primit ca un adevărat faraon de fanii lui Trabzonspor: „Nu am mai avut parte de aşa ceva până acum”

































