Gabriela Ruse – Dayana Yastremska 2-6, 6-1, 6-4! Victorie uriaşă pentru Gabriela Ruse! Lacrimi pentru prima finală din carieră: „Sunt şocată! Este de necrezut!”

Antena Sport Publicat: 10 iulie 2021, 15:13 / Actualizat: 10 iulie 2021, 16:24

Gabriela Ruse

Mediafax Foto / Flaviu Buboi via Hepta

Gabriela Ruse – Dayana Yastremska 2-6, 6-1, 4-6

Elena-Gabriela Ruse, locul 198 WTA, venită din calificări, s-a calificat, sâmbătă, în finala turneului de categorie WTA 250 de la Hamburg, cu premii de 189.708 euro. Ea a învins-o, în semifinale, cu scorul de 2-6, 6-1, 6-4, pe principala favorită a competiţiei, Daiana Iastremska din Ucraina, locul 38 WTA, după un meci de două ore şi 3 minute.

Ruse va juca duminică, pentru prima dată în ultimul act al unui turneu WTA, cu o jucătoare germană, Jule Niemeier, locul 167 WTA, beneficiară a unui wild card, sau Andrea Petkovici, locul 130 WTA. Jucătoarea română şi-a asigurat un premiu de 13.224 de euro şi 192 de puncte WTA. Câştigătoarea turneului primeşte un premiu de 25.548 de euro.

Succesul de sâmbătă îi permite sportivei de 23 de ani apropierea de Top 150 WTA. Ea a îşi va depăşi cea mai bună clasare din carieră, locul 159 WTA.

Gabriela Ruse a obţinut performanţa carierei, reuşind să să califice în prima sa finală a unui turneu WTA. Gabriela a izbucnit în plâns la finalul partidei cu Dayana Yastremska. Şi la interviul de după meci, Ruse şi-a găsit cu greu cuvintele.

Sunt şocată, ce să spun! Sunt fericită, mulţumesc antrenorului care m-a sprijinit în fiecare zi. Nu pot găsi cuvintele acum, este de necrezut. Am crampe acum”, a spus Gabriela Ruse, care le-a multumit fanilor români în limba română.

Update: VICTORIE FANTASTICĂ! Gabriela Ruse va juca în prima finală din carieră, după 2-6, 6-1, 4-6.

Update: Gabriela Ruse a revenit formidabil şi a câştigat al doilea set: 6-1.

Update: Gabriela Ruse a piedut primul set cu Dayana Yastremska: 2-6.

Update: A început partida.

Gabriela Ruse joacă meciul carierei cu Dayana Yastremska, pentru un loc în finala turneului de la Hamburg. Aceasta este cea mai bună performanţă a carierei pentru jucătoarea din România.

Elena-Gabriela Ruse, locul 198 WTA, s-a calificat, vineri, în semifinalele turneului de categorie WTA 250 de la Hamburg, cu premii de 189.708 euro. Ruse a învins-o în sferturi pe favorita 4, jucătoarea americană Danielle Collins (48 WTA), scor 6-4, 1-6, 7-5, în două ore şi jumătate. Prin calificarea în semifinale, Gabriela Ruse şi-a asigurat un premiu de 8.144 de euro şi 110 puncte.

„Cea mai mare victorie a carierei”, a scris WTA pe contul oficial de Twitter.

30
0:09
Costel Gâlcă, după ce echipa lui a învins-o în prelungiri pe Rapid: „Puteam câștiga la 3 goluri diferență”
23:52 Basarab Panduru l-a atacat pe Dan Şucu: „Te faci de râs, te-ai trezit că nu vinzi mobilă aici!” 23:50 VIDEOPreston North End – Leicester City 0-3 a fost în AntenaPLAY. Oaspeţii au făcut spectacol total în Championship 23:41 „Nu trebuie să acordăm atenţie rezultatelor” Bogdan Lobonţ, reacţie surprinzătoare după Rapid – Universitatea Craiova 1-2 23:36 Mircea Lucescu, semnal de alarmă pentru Rapid: „E imposibil să câştigi aşa campionatul”! Sfatul pe care i l-a dat lui Dan Şucu! 23:00 Corona Braşov a scris istorie în voleiul românesc şi a câştigat titlul naţional 22:57 Scene halucinante după Rapid – Universitatea Craiova 1-2! Iacob a sărit să îl bată pe un suporter! Reacţia lui după incident 22:46 Universitatea Craiova a învins-o pe Rapid în prelungiri şi a urcat pe locul 2 în play-off! Cum arată acum clasamentul 22:37 Cum a fost surprinsă Diana Şucu după golul lui Rapid, în timp ce Daniel Niculae îl îmbrăţişa pe Dan Şucu 22:35 Rafael Nadal s-a calificat în optimi la Madrid. Gest de mare campion al „Matadorului” Vezi toate știrile