Ilie Năstase, la 75 de ani! Mesajul senzaţional primit de la Ion Ţiriac. Cea mai mare dorinţă a lui “Nasty”

Antena Sport Publicat: 19 iulie 2021, 14:22

Comentarii
Ilie Năstase, la 75 de ani! Mesajul senzaţional primit de la Ion Ţiriac. Cea mai mare dorinţă a lui Nasty

Profimediaimages

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google Google News As.roUrmărește AS.ro pe Discover

Ilie Năstase a petrecut cu şampanie şi a fost şi el surprins de mesajul prietenesc primit de la Ion Ţiriac. Petrecerea a avut loc chiar în apartamentul pe care îl are pe litoral, în blocul fratelui Simonei Halep.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Ilie Năstase, la 75 de ani! Mesajul incredibil primit de la Ion Ţiriac

“Mă simt ca la 75 de ani, unii nu ajung până la 75 de ani. Mă simt fericit. Mi-am pus dorinţa să fiu sănătos. Petrec cu o sticlă de şampanie, cu nişte prieteni de la Piatra Neamţ. Suntem în 4. Mulţi ar vrea să ajungă la 75 de ani. Mai ales ăia care vor să iasă la 70 de ani la pensie.

Eu nu sunt tataie, domnul Ţiriac e tataie de 5-6 ori. Mi-a dat o şampanie şi mi-a zis că nu îmi urează la mulţi ani pentru că am deja prea mulţi ani. Eu îl las în pace. Când a făcut 76 de ani, i-am spus că a devenit tie-breaker. Simona nu m-a sunat încă, dar mă va suna. Sunt chiar la blocul fratelui ei”, a spus Ilie Năstase, pentru Antena Sport.

Ilie Năstase, la 75 de ani!

Ilie Năstase a fost numărul 1 în topul ATP în perioada 23 august 1973 – 2 iunie 1974. Nasty a fost introdus în Hall of Fame-ul sportului alb în 1991, fiind primul jucător din Europa care a depăşit borna celor un milion de dolari câştigaţi din tenis.

Ilie Năstase este, de asemenea, şi primul tenismen care câştigă trofeul de la Roland Garros, fără să piardă vreun set. 59 de turnee înregistrate de ATP şi-a trecut în cont Năstase, dar şi 45 la dublu. Ilie Năstase a jucat în trei rânduri finala Cupei Davis (1969, 1971 şi 1972).

Reclamă
Reclamă

Năstase ar vrea un omagiu şi de la autorităţile din România. În trecut, fostul lider ATP a cerut o statuie într-un loc circulat din Bucureşti. Ilie Năstase vrea statuie pentru realizările pe care le-a avut în cariera sa. „Nasty” a mai spus că şi Nadia Comăneci ar trebui să aibă parte de aşa ceva.

“România nu acordă niciun respect campionilor! Nadia Comăneci nu are statuie, o are în America! Eu încerc de nu știu câte luni să mă apropii de primarul Capitalei, mi-a făcut Ciprian Marica o statuie, care îmi este naș. Vreau să o pun și eu acolo unde trece lumea.

Să o țin eu și să mă uit în fiecare zi la ea și la trofeele mele! Nici nu mai intru în camera cu trofee, parcă mă răscolește, parcă intru la pușcărie. Sunt un prizonier al acestor trofee. Și vreau să le împărtășesc cu toată lumea, dacă să se poate! Dacă nu, pun un lacăt și le închid”, a declarat Ilie Năstase, cu o lună în urmă, la Digi Sport.

Reclamă
Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Lionel Messi e primul jucător care înscrie în 7 meciuri consecutive la Mondiale. Va marca şi cu Capul Verde?
Loading ... Loading ...
Citește și:
10:36

“Banii vorbesc”! Selecţionerul care a distrus ideea de Campionat Mondial cu 48 de echipe

10:28

Primul nume uriaş care ar putea lipsi în faza şaisprezecimilor Campionatului Mondial 2026

10:18

Africa de Sud – Canada LIVE VIDEO (22:00), pe Antena 1 și AntenaPLAY. Primul duel din șaisprezecimi

9:37

VideoCât ghinion să ai? Selecţionata care a fost eliminată de la Campionatul Mondial, fără înfrângere. Finalul a fost groaznic

9:35

Fără Denis Drăguș! Acesta e atacantul pe care Gigi Becali dorește să-l aducă la FCSB. A marcat de 13 ori sezonul trecut

9:16

David Popovici și suma de bani strânsă după cele două medalii cucerite la Settecolli! Va concura și la 200 m liber

1 Cum arată 16-imile Campionatului Mondial 2026! Iran, marea pierzătoare din faza grupelor 2 Surpriză pentru Mihai Stoica şi Gigi Becali. Jucătorul a ajuns în cantonament! 3 Revoltă uriaşă în Franţa, după victoria la scor cu Norvegia. Ce i-a deranjat pe francezi: “Dezgustător” 4 EXCLUSIVDinamo, transferuri pe modelul U Cluj? Fotbalistul aflat pe lista “câinilor” 5 Un nou transfer pentru FCSB! Gigi Becali a confirmat negocierile: “I-am spus lui MM” 6 Denis Alibec a semnat. Rămâne tot în Liga 1!
Citește și