Închide meniul

Ion Ţiriac s-a enervat! Banii din tenisul actual, în vizorul magnatului: “Eu am câştigat doar 5000 de dolari!”

Gabriel Zamfirescu Publicat: 3 septembrie 2021, 22:16

Comentarii
Ion Ţiriac s-a enervat! Banii din tenisul actual, în vizorul magnatului: Eu am câştigat doar 5000 de dolari!

Hepta

Ion Ţiriac are o nouă ieşire extrem de dură în care îi pune la colţ pe sportivi, dar şi pe cei care împart premiile în turneele de Mare Şlem. Sumele imense de bani care sunt oferite la US Open, dar şi la Wimbledon, Roland Garros sau Australian Open l-au enervat pe magnat.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Ion Ţiriac, ieşire extrem de dură din cauza banilor

Ion Ţiriac nu este sub nicio formă de acord cu felul în care sunt distribuiți banii pe tablourile principale ale turneelor de Grand Slam. Magnatul este de părere că, pentru actuala fază a competiţiei, remuneraţia sportivilor ar trebui să le acopere doar cazarea şi deplasarea.

„Fetele care ajung să fie eliminate în primul tur la New York iau 77.000 de dolari. Eu în 1968-1969 eram numărul nouă în lume, ajunsesem în sferturi la Roland Garros și câștigasem 17 turnee mai mici. Am câștigat atunci 5.000 de dolari.

Cu asta ne batem noi acum. Aș da 10.000 de dolari în primul tur pentru cei eliminați, să acopere cheltuielile și biletul de avion. «Dar noi ne sacrificăm viața», spun ei. Ia să lucrezi o lună la mină la Lupeni sau la Steagul Roșu, așa cum făceam eu la 16 ani”, a spus Ion Țiric, potrivit Libertatea.

Cât câştigă sportivii la US Open 2021

Ediţia din acest an de US Open asigură premii în valoare de 57.65 de milioane de euro. Este un record absolut de la înfiinţarea turneului!

Reclamă
Reclamă

Doar pentru calificarea pe tabloul principal, un sportiv poate pleca acasă cu 75.000 de dolari. Câştigătoarii turneului vor încasa cecuri de 2.5 milioane de euro.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Ce va face FCSB cu Bologna după umilinţa din campionat cu Metaloglobus?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
16:15
Cristi Chivu, discurs dur înaintea derby-ului Napoli – Inter: „Trebuie să mă justific? Așa mi s-a părut normal”
15:34
Probleme pentru România. Ungaria ne-a luat faţa în clasamentul coeficienților UEFA
15:31
Marcus Rashford a răspuns fără să se gândească! Starul englez, anunț despre viitorul său
15:14
FRF a anunţat stranierii pentru naționalele U21 și U20
14:57
“Oameni de doi lei”. Gigi Becali a răbufnit din nou după ce FCSB a pierdut cu Bologna
14:35
Gigi Becali, verdict necruțător în cazul Baiaram: “Nu faci la mine mofturi! Îl felicit pe Mirel”
1 Mutu refuză să fie comparat cu Chivu: “Când duceam Rapid în play-off, nu întrebaţi de ce eu sunt acolo și el la Inter Unde16?” 2 UEFA a explicat în premieră de ce a șters Cupa Campionilor din dreptul lui FCSB. Cum a revenit la Steaua trofeul 3 Rupt de beat, un căpitan de la o echipă din România a făcut accident la ora 4.16 dimineaţa. Cum l-au găsit poliţiştii 4 Jucătorii făcuţi praf de Gigi Becali după înfrângerea cu Bologna! Cine e principalul vinovat: “A pierdut meciul” 5 L-au scos de pe lista UEFA, chiar înaintea meciului cu Bologna! Decizia luată de FCSB 6 Dinamo vrea să dea marea lovitură! Ce fotbalist de la Steaua vrea să transfere
Citește și