ENES SALI a rupt vraja din 1977: gol la 15 ani, șase luni și 21 de zile!!!

Cătălin Oprișan Publicat: 14 septembrie 2021, 13:19 / Actualizat: 14 septembrie 2021, 23:38

Comentarii

E minutul 85 al partidei dintre Farul Constanța și Academica Clinceni. Enes Sali, jucătorul gazdelor, se apucă de croșetat pe partea stângă cum atacă marinarii. Intră în centru, driblează tot și marchează pentru 5-0. Apoi aleargă-glonț către Gică Hagi, sare în brațele lui. Are 15 ani, șase luni și 21 de zile și tocmai a devenit cel mai tânăr marcator din istoria primei noastre ligi, conform statisticianului Liviu Manolache.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Precedenta ”bornă” data de acum 44 de ani, când Gheorghiță Geolgău puncta, la 16 ani și 24 de zile într-un Universitatea Craiova – Progresul 5-0, disputat pe 16 martie 1977. Acum, podiumul este completat de regretatul Gicu Dobrin care marca în Dinamo Pitești – UTA 3-0, pe 10 noiembrie 1963, la 16 ani, 2 luni și 16 zile.

Enes Sali este născut în Canada, la Toronto, dar are și cetățenie mioritică. A ajuns pe La Masia, la FC Barcelona, adus de la Woodbridge Striker. Apoi a parcat la trupa lui Hagi, stabilind un nou record în campionatul nostru.

Sincer, nu am cuvinte. Mă simt extraordinar, e o dovadă la ce am muncit până acum. Sper să îmi ajut echipa cât mai mult și să dau cât mai multe goluri. Îmi place să driblez, am lucrat asta de mic. Este o onoare să intru în teren pentru Mister. Atmosfera a fost foarte frumoasă. Intru să dau cât mai mult din mine. Țelul meu este să câștigăm cât mai multe meciuri și să îmi ajut echipa. Se poate să luăm titlul, normal, trebuie să avem încredere. Se poate orice.

Reclamă
Reclamă
Înapoi la Homepage
Reclamă

Cine poate fi eroul României în meciul de baraj cu Turcia?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
21:39

S-au încins spiritele în Dinamo – Universitatea Craiova! Scandal uriaş la marginea terenului. Şi Baiaram şi-a pierdut cumpătul

21:37

Nicuşor Bancu, eliminat în Dinamo – Craiova! Eroare impardonabilă a căpitanului oltenilor

21:35

Lyon – Celta Vigo 0-2. Ionuț Radu, calificare uriaşă în sferturile Europa League! Kovacs, la Roma – Bologna

21:26

LIVE TEXTDinamo – Universitatea Craiova 0-1. Final „încins” de primă repriză! Etim a deschis scorul și Bancu a fost eliminat

21:14

FotoColegul lui Ionuţ Radu a marcat un gol uriaş în Europa League şi a început să plângă!

21:08

FotoMircea Lucescu, prezent la Dinamo – Universitatea Craiova. Selecționerul, vigilent înaintea meciului cu Turcia

1 FotoValeriu Argăseală, apariție publică rară la alegerile FRF. Cum arată acum președintele FCSB-ului, grav bolnav 2 Venea gratis la Universitatea Craiova, dar Mihai Rotaru l-a refuzat. Acum Manchester United îl transferă! 3 Noua regulă din Champions League va fi folosită în premieră în sferturi! Barcelona e dezavantajată 4 Veste proastă pentru Zeljko Kopic înaintea derby-ului cu Craiova! Dinamo a pierdut un jucător important 5 Tragedie în familia lui Costel Gâlcă. Clubul Rapid a anunţat decesul: “Pierdere dureroasă” 6 Constantin Budescu se întoarce în fotbalul românesc. Cu ce echipă bate palma
Citește și