Dumitru Dragomir a dezvăluit marele secret din viaţa sa! Ce se meserie are, de fapt: „Sunt doctor în asta! Nu știu dacă sunt mulți în țară să știe cât mine”

Antena Sport Publicat: 26 decembrie 2021, 9:14

Comentarii
Dumitru Dragomir a dezvăluit marele secret din viaţa sa! Ce se meserie are, de fapt: „Sunt doctor în asta! Nu știu dacă sunt mulți în țară să știe cât mine

Dumitru Dragomir, în timpul unui meci / MMA / Niros Foto via Hepta

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google Google News As.roUrmărește AS.ro pe Discover

Dragomir era şi fotbalist în paralel, însă a trebuit să pună şi mâna pe carte. Aşa şi-a cucerit şi soţia. Dragomir e mândru de studiile pe care le-a făcut şi spune că acestea l-au ajutat enorm în viaţă.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Dumitru Dragomir a dezvăluit ce meserie are

Mă însor, acum am 52 de ani de căsătorie, ea terminase Institutul Pedagogic, eu un golănaș, un fotbalist de mâna a doua, ce să mai…Dau la facultate, la Drept, și nu reușesc. Vin rușinat acasă și mi se spune: Trebuie să te duci la școală, să faci ceva.

Ce să fac? În Craiova era o școală tehnică de construcții hidrotehnice…îmi zic cei de acasă: Te duci aici, înveți și după dai la facultate. Pun mâna pe carte și dau examen la construcții hidrotehnice, intru și termin școala postliceală, una care mi-a adus mari avantaje. M-a ajutat și ca fotbalist…când am plecat la Craiova de la Vâlcea, având ceva școală, m-au pus șef de lot la epurare chimică, la Vâlcea, atunci se construia. Eu am făcut-o, eu cu echipa mea. Mă duceam ca fotbalist și munceam zilnic pentru că în construcții se câștigă bani mulți. 

Am învățat meserie atunci. Sunt doctor în construcții, nu știu dacă sunt mulți în țară să știe cât mine. În plus, am șarm la negocieri, legat de prețuri…să cumperi fier, cărămidă…și la o sută de grame de cuie discut…Am o minte verde. Nu s-a pomenit”, a spus Dumitru Dragomir la prosport.ro.

„Aveam 75 de bani în buzunar, știu ce înseamnă sărăcia”. Dumitru Dragomir, mărturii emoționante

Dumitru Dragomir are 75 de ani și este unul dintre cei mai cunoscuți oameni de afaceri din România. Fostul președinte al Ligii Profesioniste de Fotbal a ajuns sa câștige sume uriașe din imobiliare. Firma lui a construit blocuri și a vândut apartamente, în pandemie, chiar și cu 500.000 de euro.

Reclamă
Reclamă

„Mitică” se bucură și de o pensie uriașă. Chiar el a recunoscut că încasează, lunar, 12.000 de lei. Mai avea o și o pensie specială, de 7.200 de lei, dar pe aceasta nu o mai primește de jumătate de an. Fostul conducător al fotbalului românesc anunță că, în adolescență, nu avea nici măcar bani de mâncare.

Am fost sărac, 75 de bani aveam în buzunar. Eu știu și ce înseamnă sărăcia. La 20 de ani mă dădeam fotbalist, dar eram sărac. După aia am avut indemnizație și primă de joc, aveam 3000 de lei, îți dădeau casă, de toate. Comuniștii îți dădeau de toate”, a declarat Dumitru Dragomir.

Fostul șef de la LPF se îmbogățește în afaceri. A construit un ansamblu cu 72 de apartamente în zona Herăstrău și a investit nu mai puțin de 14 milioane de euro. Profitul a fost pe măsură. Recunoaște totuși că are mult de muncă!

Reclamă

Petrec ore bune pe șantier. De la 07:00 dimineața stau afară, în frig. Eu am trăit bine și în regimul comunist, dar și după aceea pentru că mereu am știut să-mi fac treaba cât mai bine și am fost apreciat. Dar, să știți că nu mă consider un om bogat, ci un pensionar bogat„, a mai spus Dragomir pentru sursa citată anterior.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Cine va marca mai multe goluri pentru FCSB în acest sezon dintre Bîrligea şi Garita?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
8:41

Celtic e OUT din Champions League după ce bătuse în tur cu 3-0! Evoluţie uriaşă pentru LASK şi calificare după prelungiri

8:34

Daniel Bîrligea a plâns la aeroport la despărţirea de FCSB: „Sunt lacrimi de emoţie, e greu…”

8:26

Daniel Bîrligea dă lovitura după transferul în Italia! Ce salariu avea la FCSB şi cât primeşte de la Frosinone

23:52 25 aug.

Bodo/Glimt, calificare în faza principală a Ligii! Echipa-revelație, gata de un nou sezon magic

23:26 25 aug.

Adrian Mititelu amenință cu greva, în faţa sediului DNA: „Voi face circul de pe lume”

23:14 25 aug.

Gigi Becali, lovit de unde nu se aştepta. Transferurile de la FCSB, făcute praf: „Muscă fără cap”

1 UPDATEGata, Daniel Bîrligea pleacă în Italia! Gigi Becali: „I-am dat ok-ul” Ce bani încasează patronul FCSB 2 Universitatea Craiova a făcut oferta pentru transferul anului în România: 1.5 milioane de euro 3 Primul transfer gândit de Gigi Becali după plecarea lui Bîrligea 4 S-a semnat contractul! Un nou super-stadion în România 5 A refuzat transferul la FCSB şi a plecat în vacanţă cu iubita de la America Express 6 Nemţii au luat decizia în privinţa transferului lui Virgil Ghiţă la Universitatea Craiova
Citește și