Presa din Serbia a luat foc după ce Novak Djokovic a pierdut procesul! ”E o decizie scandaloasă, va rămâne o pată pe întreaga țară și pe Australian Open”

Antena Sport Publicat: 16 ianuarie 2022, 9:19

Comentarii
Presa din Serbia a luat foc după ce Novak Djokovic a pierdut procesul! ”E o decizie scandaloasă, va rămâne o pată pe întreaga țară și pe Australian Open”

Profimediaimages

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google Google News As.roUrmărește AS.ro pe Discover

”E o decizie scandaloasă! O decizie ce va rămâne pentru totdeauna ca o pată pe sistemul juduciar din Australia, o pată pe întreaga țară și o pată pe Australian Open”, au scris cei de la telegraf.rs.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Novak Djokovic a pierdut procesul și va fi deportat din Australia

Apelul lui Novak Djokovic la decizia de anulare a vizei a fost respins, duminică dimineaţă, de către tribunalul federal din Melbourne, astfel că liderul ATP trebuie să părăsească Australia în următoarele ore.

Judecătorul James Allsop a anunţat că apelul lui Djokovic a fost respins şi jucătorul trebuie să achite costurile aferente. Decizia a fost luată în unanimitate de trei trei judecători şi nu poate fi contestată.

Astfel, s-a menţinut decizia ministrului Imigraţiei, Alex Hawke, de anulare a vizei, ceea ce înseamnă că Djokovic va fi deportat şi riscă să nu mai poată intra în Australia în următorii trei ani.

Audierile la tribunalul federal din Melbourne în dosarul vizei lui Novak Djokovic, au durat între orele 00.30 şi 05.30, cu o pauză de o oră.

Reclamă
Reclamă

Potrivit news.com.au, avocaţii lui Novak Djokovic au încercat să-i convingă pe cei trei judecători că o mare parte din motivele ministrului Imigraţiei, Alex Hawke, pentru a-l deporta pe tenismenul sârb se bazează pe presupuse comentarii antivaccinare făcute într-un singur articol publicat de BBC.

Ei au argumentat că citatul folosit de ministru a fost “selectiv” şi “înşelător”. Dar, în ceea ce ar putea fi o lovitură pentru echipa juridică a numărului 1 mondial, judecătorul James Allsop a spus că ministrul se poate baza şi pe “folosirea raţională şi rezonabilă a percepţiei şi a bunului simţ” pentru a determina opiniile lui Djokovic.

Filmul scandalului care a dus la deportarea lui Novak Djokovic

Djokovic a sosit în Australia la 5 ianuarie şi forţele de frontieră nu i-au permis intrarea în ţară timp de mai bine de opt ore, timp în care jucătorul a fost reţinut în aeroport.

Reclamă

La finalul audierii, ofiţerii poliţiei de frontieră au decis să-i anuleze lui Djokovic viza de intrare în ţară, pentru că nu este vaccinat şi astfel nu respectă regulile sanitare locale pentru cetăţenii care doresc să călătorească în Australia. Tenismenul a fost plasat în izolare la un centru de imigranţi.

Novak Djokovic a făcut apel la decizia autorităţilor şi a primit câştig de cauză, la 10 ianuarie, din partea unui tribunal local din Melbourne. El a fost eliberat din centrul pentru imigranţi şi a început să se antreneze la Melbourne Park.

Ministrul australian al Imigraţiei, Alex Hawke, a anulat, vineri, a doua oară viza de intrare în ţară deţinută de liderul ATP, decizie de asemenea contestată de avocaţii lui Djokovic.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Este Capul Verde cea mai frumoasă poveste de la Cupa Mondială?
Loading ... Loading ...
Citește și:
3:55

Programul zilei a 25-a de la Campionatul Mondial | „Fierbe” Azteca înaintea marelui duel cu Anglia

3:35

„Cei care credeau asta, s-au înșelat!“ Mbappe e all-in pentru titlul mondial! Ce spune despre duelul cu Hakimi

2:47

Didier Deschamps, atac la adresa arbitrajului după Paraguay – Franța 0-1: „E bizar!”

1:33

VIDEOParaguay – Franța 0-1! Mbappe a dus naționala lui Deschamps în sferturile CM. Urmează un duel „de foc” cu Maroc

0:57

„Trebuie să ai tupeu să spui asta!” Marocanilor nu le-a venit să creadă declarația lui Marsch la finalul meciului

23:50 4 iul.

VideoFanii din Piaţa World Cup aşteaptă o nouă demonstraţie de forţă a starurilor Franţei

1 Rică Răducanu, în stare gravă la spital: are două coaste rupte, umărul dislocat şi lovituri la cap! 2 “FIFA, faceți ceva”. Henry, contrariat după ce Messi a fost “jucătorul meciului” în Argentina – Capul Verde 3 FIFA, o nouă lovitură pentru Istvan Kovacs. Ce se întâmplă cu arbitrul la Campionatul Mondial 4 Decizie în privinţa lui Istvan Kovacs. Au fost anunţaţi primii arbitri pentru optimile CM 2026 5 VIDEOArgentina – Capul Verde 3-2! Dramatism total! Insularii au fost aproape de o calificare istorică! Messi ajunge în optimi 6 Oficial! Francisco Barrios a semnat cu CFR Cluj
Citește și