Australian Open 2022 | Surpriză uriașă pe tabloul masculin! Alexander Zverev, eliminat! Rafael Nadal, calificare impresionantă în sferturi

Antena Sport Publicat: 23 ianuarie 2022, 9:25

Alexander Zverev, eliminat!

Getty Images

El a fost învins, cu scorul de 6-3, 7-6 (5), 6-3, de canadianul Denis Shapovalov, locul 14 ATP şi cap de serie numărul 14, după un meci de două ore şi 21 de minute.

Australian Open 2022 | Rafael Nadal, în sferturi la Melbourne

Tot duminică, spaniolul Rafael Nadal, locul 5 ATP şi cap de serie numărul 6, s-a calificat în sferturi, după 7-6 (14), 6-2, 6-2, cu francezul Adrian Mannarino, locul 69 ATP, după un meci de două ore şi 40 de minute. Numai tie-break-ul primului set a durat 28 de minute.

Nadal, câştigător în 2009 şi de alte patru ori finalist, şi Shapovalov se vor întâlni în sferturi. Spaniolul este a XIV-a oară în această fază, iar canadianul se află în premieră în sferturi.

Jocurile Miomir Kecmanovic din Serbia, locul 77 ATP – Gael Monfils, locul 20 ATP şi cap de serie numărul 17 şi Pablo Carreno Busta din Spania, locul 21 ATP şi cap de serie numărul 19 – Matteo Berrettini, locul 7 ATP şi cap de serie numărul 7 vor stabili al doilea sfert de finală de pe partea superioară a tabloului masculin de simplu.

Australian Open 2022 | Două jucătoare din Top 10, eliminate la Melbourne, fără drept de apel

Americanca Madison Keys, locul 51 WTA, s-a calificat, duminică, în sferturile de finală ale Australian Open, după ce a învins-o, cu scorul de 6-3, 6-1, pe spaniola Paula Badosa, locul 6 WTA şi cap de serie numărul 8.

Keys s-a impus după un meci de 69 de minute şi e a treia oară în sferturi în carieră, după ediţia 2018 şi după cea din 2015, când a ajuns în semifinale.

Americanca va evolua în faza următoare cu Barbora Krejcikova din Cehia, locul 4 WTA şi cap de serie numărul 4, care a trecut, în optimi, cu scorul de 6-2, 6-2, de Victoria Azarenka din Belarus, locul 25 WTA şi cap de serie numărul 24.

Maria Sakkari din Grecia, locul 8 WTA şi cap de serie numărul 5, a pierdut, scor 6-7 (0), 3-6, meciul din optimi cu americanca Jessica Pegula, locul 21 WTA şi cap de serie numărul 21, după o oră şi 35 de minute de joc.

Pegula o va avea ca adversară în sferturi pe învingătoarea partidei dintre australianca Ashleigh Barty, locul I WTA, şi americanca Amanda Anisimova, locul 60 WTA.

11:11 Mobilizare generală înainte de FCSB – Farul! Jucătorii liderului, pregătiţi de sărbătoare! Ce îndemn au avut pentru fani 10:42 Sorana Cîrstea – Iga Swiatek şi Jaqueline Cristian – Danielle Collins LIVE SCORE (12:00). Dueluri de foc pentru românce la Madrid 10:13 Performanţă uriaşă pentru Eliza Samara! A câştigat Liga Campionilor la tenis de masă pentru a treia oară consecutiv 10:02 Ţara din Europa care refuză să folosească VAR, după ce fanii s-au revoltat! Anunţul federaţiei 9:49 Leicester a promovat în Premier League. Leeds are şanse mici să promoveze direct. Cum ar putea arăta play-off-ul 9:28 Dennis Man îi dă mari emoţii lui Edi Iordănescu! Internaţionalul român, scos din lotul lui Parma. Anunţul presei din Italia 9:05 „Iar o să îmi iau înjurături”. Helmut Duckadam, un nou discurs dur la adresa conducerii CSA Steaua: „Poate nu mă pricep eu” 8:56 Dezvăluirea făcută de Ioan Andone, la 64 de ani. Care este, de fapt, numele său din buletin 8:34 Verdictul specialistului, după controversele din Dinamo – FC Voluntari: „E neglijenţă” / „Asta e poziţie normală?” 8:19 Mihai Stoica a anunţat care este antrenorul său român preferat. Surpriză uriaşă: „Poţi să mi-l pui cu oricine şi îl aleg pe el” Vezi toate știrile