Australian Open 2022 | Surpriză uriașă pe tabloul masculin! Alexander Zverev, eliminat! Rafael Nadal, calificare impresionantă în sferturi

Antena Sport Publicat: 23 ianuarie 2022, 9:25

Alexander Zverev, eliminat!

Getty Images

• Alexander Zverev, eliminat în optimi, la Australian Open 2022
  • Rafael Nadal s-a calificat în sferturi

El a fost învins, cu scorul de 6-3, 7-6 (5), 6-3, de canadianul Denis Shapovalov, locul 14 ATP şi cap de serie numărul 14, după un meci de două ore şi 21 de minute.

Australian Open 2022 | Rafael Nadal, în sferturi la Melbourne

Tot duminică, spaniolul Rafael Nadal, locul 5 ATP şi cap de serie numărul 6, s-a calificat în sferturi, după 7-6 (14), 6-2, 6-2, cu francezul Adrian Mannarino, locul 69 ATP, după un meci de două ore şi 40 de minute. Numai tie-break-ul primului set a durat 28 de minute.

Nadal, câştigător în 2009 şi de alte patru ori finalist, şi Shapovalov se vor întâlni în sferturi. Spaniolul este a XIV-a oară în această fază, iar canadianul se află în premieră în sferturi.

Jocurile Miomir Kecmanovic din Serbia, locul 77 ATP – Gael Monfils, locul 20 ATP şi cap de serie numărul 17 şi Pablo Carreno Busta din Spania, locul 21 ATP şi cap de serie numărul 19 – Matteo Berrettini, locul 7 ATP şi cap de serie numărul 7 vor stabili al doilea sfert de finală de pe partea superioară a tabloului masculin de simplu.

Australian Open 2022 | Două jucătoare din Top 10, eliminate la Melbourne, fără drept de apel

Americanca Madison Keys, locul 51 WTA, s-a calificat, duminică, în sferturile de finală ale Australian Open, după ce a învins-o, cu scorul de 6-3, 6-1, pe spaniola Paula Badosa, locul 6 WTA şi cap de serie numărul 8.

Keys s-a impus după un meci de 69 de minute şi e a treia oară în sferturi în carieră, după ediţia 2018 şi după cea din 2015, când a ajuns în semifinale.

Americanca va evolua în faza următoare cu Barbora Krejcikova din Cehia, locul 4 WTA şi cap de serie numărul 4, care a trecut, în optimi, cu scorul de 6-2, 6-2, de Victoria Azarenka din Belarus, locul 25 WTA şi cap de serie numărul 24.

Maria Sakkari din Grecia, locul 8 WTA şi cap de serie numărul 5, a pierdut, scor 6-7 (0), 3-6, meciul din optimi cu americanca Jessica Pegula, locul 21 WTA şi cap de serie numărul 21, după o oră şi 35 de minute de joc.

Pegula o va avea ca adversară în sferturi pe învingătoarea partidei dintre australianca Ashleigh Barty, locul I WTA, şi americanca Amanda Anisimova, locul 60 WTA.

Ar trebui să fie convocat Ianis Hagi la EURO 2024 dacă nu va juca la Alaves în următoarea perioadă?

20:30 Anunţul lui Andrei Nicolescu după decizia teribilă primită de Dinamo: „Vom ataca”! Planul „câinilor” pentru a scăpa de sancţiune! 19:54 Englezii nu îi dau României nicio şansă la EURO 2024! Verdict dur pentru grupa „tricolorilor” 19:11 CSM Bucureşti – Dunărea Brăila 35-35! „Thriller” în Liga Naţională de handbal! Brăilencele au reuşit o revenire de senzaţie 18:51 Victor Angelescu, dezvăluire de ultimă oră în scandalul materialelor pirotehnice: „Ştiam că fanii dau cu torţe cu FCSB” 18:50 Sandro Tonali, acuzat de Federaţia Engleză că a pariat din nou! De câte ori a încălcat regulamentul după transferul la Newcastle 18:12 Reacţie categorică a presei din Scoţia, după anunţul făcut de Ianis Hagi: „Este impresionant” 18:00 Tudorel Stoica a reacţionat după declaraţiile lui Gică Hagi despre fiul său, Ianis: „A exagerat, îi face rău băiatului lui” 17:42 Dani Alves şi Robinho, desfiinţaţi de un fost coechipier: „Dacă îi făceau asta fiicei mele, nu mai eram la interviu acum” 16:59 Irina Begu s-a calificat în sferturile de finală din Antalya! Românca, fără set pierdut de la revenirea în circuit 16:57 Bocciu şi ceilalţi doi ultraşi ai Rapidului rămân în arest! Decizia de ultimă oră a instanţei Vezi toate știrile
ATP • 23 mart., 21:52
Primul turneu la care va participa Novak Djokovic, după înfrângerea-şoc de la Indian Wells! Posibil duel „de foc” cu Rafael Nadal
Carlos Alcaraz a fost atacat de albine la meciul cu Zverev de la Indian Wells
Tenis • 15 mart., 8:39
Carlos Alcaraz, atacat de albine la meciul cu Zverev de la Indian Wells: „Îmi e frică!”. Imagini uluitoare cu momentul invaziei
Novak Djokovic a stabilit o nouă bornă incredibilă, după victoria de la Indian Wells! Sârbul vine după recordul lui Rafael Nadal
ATP • 10 mart., 13:12
Rafael Nadal, OUT de la Indian Wells
Tenis • 7 mart., 8:46
Rafael Nadal, OUT de la Indian Wells: „Nu mă pot minţi pe mine şi nici pe miile de fani”
Rafael Nadal, învins de Carlos Alcaraz într-un meci demonstrativ de milioane
ATP • 4 mart., 9:35
Rafael Nadal, învins de Carlos Alcaraz într-un meci demonstrativ de milioane: „Mă bucur că nu îl voi mai întâlni de multe ori!”