Închide meniul

George Puşcaş, desemnat jucătorul lunii pentru Pisa! Atacantul român are cifre excelente. Hai, România! În fiecare zi

Dragoș Vasile Publicat: 11 mai 2022, 11:38 / Actualizat: 26 mai 2022, 11:55

Comentarii
George Puşcaş, desemnat jucătorul lunii pentru Pisa! Atacantul român are cifre excelente. Hai, România! În fiecare zi

George Puşcaş, bucurie după marcarea unui gol / Profimedia

George Puşcaş (26 ani) a fost desemnat jucătorul lunii pentru Pisa. Atacantul român cotat la 2.5 milioane de euro a marcat pe bandă rulantă, iar italienii au decis să îl recompenseze cu titlul de cel mai bun jucător al lunii aprilie.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Recent, George Pușcaș a marcat un nou gol pentru Pisa. A punctat în confruntarea din deplasare cu Frosinone, scor 2-1, din ultima etapă a sezonului de Serie B. Românul a marcat în minutul 16, cu o reluare pe spate din șase metri.

George Puşcaş, desemnat jucătorul lunii pentru Pisa

George Pușcaș are 8 reuşite în 17 meciuri disputate pentru Pisa în Serie B. Românul are în cont și un assist.

În ultimul meci, Pisa a câștigat cu 2-1 meciul de la Frosinone. Sibilli a marcat celălalt gol al oaspeților, în timp ce gazdele au punctat prin autogolul lui Leverbe. Mariu Marin, celălalt român din lotul lui Pisa, a fost schimbat în minutul 90+2.

Reclamă
Reclamă

Grație acestui succes, Pisa a terminat pe locul al treilea în Serie B, poziție ce îi asigură prezența la barajul de promovare în primul eșalon din Italia. Echipa lui Pușcaș și Marin va juca cu câștigătoarea duelului dintre locurile 6 și 7, adică Ascoli ori Benevento.

Pușcaș a venit la Pisa în iarnă

George Puşcaş a fost împrumutat la Pisa de la Reading, în iarnă, şi poate juca, sezonul viitor în Serie A. Italienii au opţiunea de a-l cumpăra cu 5 milioane de euro, la vară, dacă obţin promovarea. Puşcaş a mai jucat în trecut pentru italienii de la Inter, Bari, Benevento, Novara şi Palermo.

„Am ajuns aici şi am găsit un grup foarte unit. Am simţit asta din prima clipă. Colegii m-au primit foarte bine. Mai am atât de multe de îmbunătățit și de oferit. Mai este un drum lung de parcurs pentru a ajunge la potențialul meu maxim. Sunt diferențe față de Anglia, evident din punct de vedere tactic pentru că în Italia se joacă mai mult tactic. Tu gestionezi jocul mai mult după părerea mea, iar în Anglia se poate reveni mult mai repede de la 3-0 la 3-3. Acolo este un campionat mult mai fizic”, a spus George Puşcaş la prezentarea oficială de la Pisa.

Reclamă

Atacantul român are o cotă de piaţă de 2.5 milioane de euro, potrivit Transfermark, de două ori mai puţin decât avea în 2019. George Pușcaș a primit cea mai mare notă, după Monza – Pisa 1-2

Pușcaș a reușit un gol frumos și a fost foarte activ de-a lungul meciului. Jurnaliştii Tuttomercatoweb au lăudat prestaţia internaţionalului român, pe care l-au recompensat cu cea mai mare notă: 7.5.

„Puşcaş a marcat primul său gol în tricoul negru-albastru, oferind o mostră a calităţilor sale fizice și tehnice care, cu siguranță, sunt peste medie. S-a luptat pentru fiecare minge ca și când ar fi fost ultima”, a notat publicaţia italiană Tuttomercatoweb.

Hai, România! În fiecare zi. Ce meciuri transmite Antena 1 din luna iunie

Antena 1 a cumpărat drepturile pentru meciurile echipei naţionale de fotbal a României pentru următorii 6 ani. Primele partide sunt programate în luna iunie, când echipa antrenată de Edi Iordănescu dispută partidele din Nations League, într-o grupă cu Bosnia, Finlanda şi Muntenegru.

Două meciuri în luna iunie şi unul în luna septembrie din grupa 3 a Ligii B UEFA Nations League sunt programate pe Antena 1, duelurile de foc cu Bosnia în deplasare şi întâlnirea tur-retur cu Finlanda.

Programul partidelor transmise de Antena 1
7 iunie 2022, 21:45: Bosnia și Herțegovina – ROMÂNIA
11 iunie 2022, 21:45: ROMÂNIA – Finlanda
23 septembrie 2022, 21:45: Finlanda – ROMÂNIA

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Cina va câştiga titlul mondial în Formula 1?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
23:50
Tragerea la sorţi a grupelor World Cup 2026, în direct pe Antena 1 și live în AntenaPLAY (19:00). Toate detaliile
23:37
Eugen Neagoe, savuros după ce echipa sa a primit 4 de la Craiova: „Nu pot să mă duc să sar eu la cap”
23:26
Filipe Coelho, după ce Universitatea Craiova a dat recital în Cupă: „Câteodată e mai bine să fii jucător”
23:21
Jucătorii Craiovei, verdict după venirea lui Filipe Coelho: „Ne acomodăm destul de repede”
23:02
Neluțu Varga, replică fără menajamente după discursul dur al lui Louis Munteanu: „În locul lui aș tăcea”
22:55
Petrolul – Universitatea Craiova 0-4, în Cupa României. Oltenii au defilat pe ”Ilie Oană”
1 FotoDan Şucu, investiţie de 180 de milioane de euro în afacerea în care l-a implicat şi pe fiul său! 2 Nicolae Stanciu, dat ca şi transferat la FCSB. Cine face anunţul: “Nu vine la Rapid” 3 Universitatea Craiova l-a demis! Antrenorul a plecat după meciul din Conference League 4 Gigi Becali a pus ochii pe un jucător important al lui Dinamo înaintea derby-ului: “Are loc la noi” 5 EXCLUSIVOvidiu Mihăilă, mesaj tranşant după gestul incredibil făcut de Bazaliu: “Dacă mai vrea să facă parte din lot…” 6 Gigi Becali vrea să-l dea afară, însă jucătorul refuză să plece de la FCSB. Suma care ar trebui să-i fie plătită
Citește și