Închide meniul

Simona Halep, favorită la câştigarea Wimbledon 2022! Ce cotă a ajuns să aibă Simo la trofeul de la All England Club

Dan Roșu Publicat: 5 iulie 2022, 8:52

Comentarii
Simona Halep, favorită la câştigarea Wimbledon 2022! Ce cotă a ajuns să aibă Simo la trofeul de la All England Club

Simona Halep, pe Terenul Central de la Wimbledon / Profimedia Images

Simona Halep este favorită la câştigarea Wimbledon 2022. Simo i-a convins pe bookmakeri după evoluţia stelară din meciul cu Paula Badosa, din optimile de finală de la All England Club, câştigat cu 6-1, 6-2.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Astfel, Simona Halep are în acest moment o cotă de 3 la câştigarea trofeului de la Wimbledon. Ons Jabeur, pe care Simo o poate întâlni abia în finală, are şi ea tot cotă 3. Amanda Anisimova, cea cu care românca se duelează în sferturile de finală, are cotă 7.

Simona Halep este favorită la câştigarea Wimbledon 2022

Elena Rybakina (9), Jule Niemeier (12), Marie Bouzkova (15), Ajla Tomljanovic (18) şi Tatjana Maria (25) sunt celelalte jucătoare rămase în cel de-al treilea turneu de Grand Slam al anului.

Înaintea competiţiei londoneze, Iga Swiatek (2.50) era principala favorită la adjudecarea trofeului, iar Simona Halep are a treia la acest capitol, cu o cotă de 14 pentru al treilea titlu de Grand Slam al carierei.

Un alt avantaj al Simonei Halep este cel al experienţei. Românca de 30 de ani este singura din cele 8 jucătoare rămase în turneu care a câştigat cel puţin un Grand Slam (Roland Garros 2018 şi Wimbledon 2019).

Reclamă
Reclamă

Sferturile de finală de la Wimbledon

  • Jule Niemeier – Tatjana Maria
  • Marie Bouzkova – Ons Jabeur
  • Simona Halep – Amanda Anisimova
  • Elena Rybakina – Ajla Tomljanovic

Simona Halep, gata să dea totul pentru un nou titlu la Wimbledon

Simona Halep e gata să dea totul pentru un nou titlu la Wimbledon. Pentru un loc în semifinale, „Simo” va da în sferturile de finală peste Amanda Anisimova. Campioana noastră este gata să facă un nou meci mare.

„A fost un meci grozav și sunt foarte mulțumită de felul în care am jucat. Este întotdeauna o plăcere să mă întorc pe terenul central. Să joci împotriva ei (n.r. Paula Badosa) nu este niciodată ușor. Am fost foarte concentrată și am jucat bine. Cred că munca este foarte importantă pentru a putea juca bine. Am muncit foarte mult în ultimele două, trei luni. Sunt foarte fericită cu tot ce am făcut. De aceea încep să joc din ce în ce mai bine. Am primit încrederea. Chiar simt că acesta este jocul meu. Mă împing să o fac cât mai mult posibil. Vreau să mă îmbunătățesc încă. Așa că aștept cu nerăbdare să lucrez mai mult și să o pot face mai bine.

Reclamă

Înseamnă foarte mult că mă întorc în sferturi de finală după ce m-am chinuit atât de mult cu accidentările și cu încrederea în sine. Dar, așa cum am spus, muncesc din greu în fiecare zi. Simt că dacă fac asta, voi fi și mai bună. De fapt, sunt foarte mulțumită de felul în care joc. Sunt cu adevărat încrezătoare. Este o plăcere să fiu în pe teren. Cred că asta mă ajută foarte mult să pot face cel mai bun tenis al meu. Și totul vine împreună. Mă simt puternică fizic. Mă simt, foarte bine, psihic. Deci cred că totul se conjugă. Simt că am putere pe teren. Așa că simt că – cum ar trebui să spun – mă simt bine să joc tenis și mă simt bine să fiu pe teren. Cred că asta mă ajută să cred mai mult și să pot face cel mai bun tenis al meu.

Simona Halep: “Acel meci a fost o partidă grozavă pentru mine”

Dar, da, a început cu accidentarea, așa că nu am putut juca trei, patru luni. Apoi mi-am pierdut și încrederea, credința că pot fi din nou bună ca să revin în top. Și m-am luptat, o perioadă lungă. Dar acum a trecut. Sunt aici, joc bine. Mă simt bine pe teren. Deci acesta este cel mai important lucru și vreau doar să mă concentrez pe asta. Va fi un alt meci. Desigur, acel meci a fost o partidă grozavă pentru mine. Dar mă aștept la un sfert dur. Sunt aici să joc așa cum am făcut azi, să mă concentrez pe ce fac eu. Sunt sigură că pot juca din nou un tenis bun. Dar va fi o mare provocare. Sunt sferturi de finală la Wimbledon. Sunt pregătită pentru asta și aștept cu nerăbdare.

Sunt destul de emotivă ca persoană. O iau 100%. Sunt cu adevărat fericită. Mă bucur de acest timp. Mă bucur de ceea ce se întâmplă acum. Dar, după cum am spus, repet, cu munca ești capabilă să faci orice. Respect modul în care am vorbit cu antrenorul meu și am calea decisă să o facem. Așa că mă concentrez doar pe asta. Mă împing să fac totul într-un mod corect. Da, pur și simplu mă bucur. Este foarte bine să fii, înapoi, în sferturi. Iarba nu este o suprafață ușoară și trebuie să te conectezi cu adevărat cu ea. Trebuie să te obișnuiești. Îmi place pentru că e rapidă, cred. Îl simt. Mă simt stabilă pe picioare. Picioarele mele sunt destul de puternice pentru această suprafață. Da, îmi place pentru că cred că e teren iute. Da, instinctual vine din mine. Este o suprafață bună pentru mine. Simt că jocul meu se potrivește pe iarbă”, a declarat Simona Halep la conferinţa de presă.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

O va duce Mirel Rădoi pe FCSB în Conference League?
Loading ... Loading ...
Citește și:
13:37
Turcia poate primi o adevărată lovitură înainte de barajul cu România. Căpitanul lui Montella, incert
13:30
FIFA, reacţie categorică legată de World Cup 2026, după izbucnirea războiului din Orientul Mijlociu
13:23
Cutremur la Dinamo. Zeljko Kopic ar fi anunţat jucătorii că pleacă
13:17
Eliza Samara, OUT de la WTT Champions Chongqing 2026
13:13
“Am făcut depășiri din greșeală”. Dezvăluirea incredibilă a unui pilot din F1 după Marele Premiu al Australiei
13:13
VIDEOCum l-a prezentat OFICIAL FCSB pe Mirel Rădoi
1 Primul titular care pleacă de la FCSB cu Mirel Rădoi antrenor 2 Marea companie din România, cumpărată de Mirel Rădoi. Ce avere a ajuns să aibă tehnicianul FCSB 3 Mirel Rădoi a ales pe cine bagă în poartă la FCSB. Ce se întâmplă cu Târnovanu 4 Surpriză uriaşă! S-a aflat numele echipei cu care Mirel Rădoi ar fi bătut palma 5 Gigi Becali a făcut anunţul, după întâlnirea cu Mirel Rădoi de la palat: “Are ofertă de 1,6 milioane” 6 Ce a spus Cristi Chivu despre penalty-ul cerut de Inter în finalul nebun de meci cu Milan
Citește și