Închide meniul

Gigi Becali i-a stabilit preţul lui FCSB! Câţi bani vrea să obţină pentru a vinde echipa şi a se retrage din fotbal

Viviana Moraru Publicat: 22 iulie 2022, 12:13

Reclamă
Gigi Becali i-a stabilit preţul lui FCSB! Câţi bani vrea să obţină pentru a vinde echipa şi a se retrage din fotbal

Gigi Becali, într-o conferință de presă / Hepta

Gigi Becali i-a stabilit preţul lui FCSB. Patronul roş-albaştrilor vrea să construiască un plan prin care să se retragă din fotbal, şi vrea să obţină 20 de milioane de euro în schimbul formaţiei.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

FCSB a pierdut ruşinos cu Saburtalo, scor 0-1, în prima manşă a confruntării din turul secund preliminar de Conference League. Trupa lui Toni Petrea a avut o evoluţie dezamăgitoare în Georgia, şi porneşte cu şansa a doua înainte de returul de pe Arena Naţională.

Gigi Becali i-a stabilit preţul lui FCSB

Gigi Becali a stabilit preţul formaţiei pe care o patronează. Latifundiarul din Pipera a mărturisit că vrea să recupereze o parte din banii pe care i-a investit. Gândul de a se retrage din fotbal a venit în contextul rezultatelor dezamăgitoare înregistrate de echipă în startul sezonului.

„Sunt lucururi la care nu am răspuns. Mă bate gândul să termin uşor-uşor cu fotbalul. Nu poţi să laşi moştenire la familie o echipă de fotbal. E o afacere care toacă bani. Nu voi lăsa moştenire la familia mea o echipă de fotbal.

Trebuie să fac o strategie de recuperare a banilor şi de un câştig cât de mic. Eu la ora asta, 5 milioane sunt banii mei daţi plus 10 milioane când am cumpărat echipa de la Ministerul Apărării. Sunt cam 15 milioane de euro. Dacă bagi inflaţie, dacă mai pui şi pe teren. Am vândut un teren cu 3 milioane care acum face 50… am vândut ieftin. Cam vreo 20 de milioane, banii ăştia trebuie scoşi şi pot să-i scot”, a declarat Gigi Becali, la Pro Arena.

Reclamă
Reclamă

FCSB va disputa returul cu Saburtalo joi, de la ora 20:30, pe Arena Naţională.

Gigi Becali îl dă afară pe Toni Petrea după eşecul ruşinos cu Saburtalo

Gigi Becali s-a decis să-l demită pe Toni Petrea de la FCSB, după eşecul ruşinos cu Saburtalo. Patronul roş-albaştrilor se va mai baza pe serviciile antrenorului pentru următoarele două partide, derby-ul cu Rapid, şi returul din Conference League.

Gigi Becali nu mai are răbdare cu Toni Petre, după un început slab de sezon. Roş-albaştri au remizat cu nou-promovata U Cluj, pe teren propriu, scor 1-1, urmând eşecul dezamăgitor din Conference League. Jocul prestat de echipă este unul slab, Saburtalo predându-le o lecţie de contraatac băieţilor lui Petrea.

Reclamă

Din informaţiile Fanatik, Nicolae Dică ar fi preferatul lui Gigi Becali, pentru a o prelua pe FCSB, în debutul sezonului. Acesta ar urma să fie instalat pe banca roş-albaştrilor după partidele cu Rapid şi Saburtalo, din returul Conference League.

Nicolae Dică a mai pregătit-o pe FCSB timp de un an şi jumătate, între iunie 2017 şi decembrie 2018. A stat pe banca echipei lui Gigi Becali în 81 de partide, obţinând 46 de victorii, 19 rezultate de egalitate şi 16 înfrângeri. Dică este liber de contract din noiembrie, când a plecat de la naţională alături de Mirel Rădoi.

Gigi Becali: „Suntem prea proști!”

Greșelile fundașilor l-au scos din minți pe Gigi Becali. Nici Octavian Popescu nu mai e „Maradona”. Nimeni nu a scăpat de gura latifundiarului din Pipera!

Ovidiu Popescu în loc să dribleze dă mingea la adversar. Sunt oameni care au uitat fotbalul. Cert e că la ora asta noi nu avem deloc valoare. Îl aducem pe Şerban înapoi. Haruţ ce e pe partea dreaptă. El doar în spate, paşi în spate. Atacă, mă, adversarul! Vrei să dea gol?

Octavian Popescu nu mai este ăla, e altul. Nu îl mai cunosc pe ăsta. E ceva neînregulă. E posibil să fie din pregătirea fizică, de antrenamente. Eu nu am nicio problemă cu Toni Petrea, o să vorbesc cu jucătorii să văd ce se întâmplă. Ce să vorbesc cu antrenorul?

Mă uit la jucători, ei stau pe teren şi se uită la adversari. Uitaţi-vă să vedeţi cât am alergat cu U Cluj… 8-9 kilometri. Aşa nu ai cum să câştigi meciul. Eu i-am dat telefon lui nepotul meu, să aducă jucătorii de la Clinceni. Şi acolo mă costau. Gata, apoi las să vină un specialist, să vă facă vouă pe plac. Suntem prea proști! Nu avem valoare!”, a spus Gigi Becali, conform digisport.ro.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Va ajunge Cristiano Ronaldo la borna 1.000 de goluri marcate în carieră?

Loading ... Loading ...
Citește și:
Reclamă
12:42

EXCLUSIVCristina Neagu, comparată cu Gică Hagi, înainte de ultimul ei meci în Liga Campionilor, pe teren propriu

12:07

Dinamo a câștigat procesul cu Vasile Șiman! Ce se întâmplă cu ieșirea din insolvență

12:02

Clubul Estoril onorează 40 de ani de la prima victorie a lui Ayrton Senna în Formula 1

11:40

Lionel Messi vrea să joace la World Cup 2026. A fost dat de gol de Luis Suarez

11:20

„Nu spun ca să atrag atenția”. Ilie Dumitrescu, mesaj ferm înainte de FCSB – CFR Cluj

11:03

Aaron Boupendza a murit la 28 de ani! Fostul atacant al Rapidului a căzut de la etajul 11, în China

1 Echipa din Liga 1 care vrea să-l transfere pe Marius Ştefănescu. Cât cere Gigi Becali în schimbul lui 2 Sorin Cârţu cere ca Florin Tănase şi Ştefan Târnovanu să fie chemaţi la Comisii: „Astea ce înseamnă?” 3 PSG şi Barcelona au tremurat, dar s-au calificat în semifinalele Champions League! Dramatism total în sferturi 4 VideoAl Sharjah, echipa lui Cosmin Olăroiu, a întors dramatic soarta semifinalei Ligii Campionilor Asiei 2 5 Marius Şumudică, scandal cu Elias Charalambous: „Nişte mizerii! Să-şi ceară scuze” 6 Petrolul şi-a prezentat noul antrenor principal. Revine în fotbalul românesc după 12 ani
Citește și