Închide meniul

Silviu Lung Jr şi Alexandru Mitriţă, prezentaţi oficial la Al Raed. Românii vor evolua sub comanda lui Marius Şumudică

Viviana Moraru Publicat: 25 iulie 2022, 17:41 / Actualizat: 26 iulie 2022, 8:18

Silviu Lung Jr şi Alexandru Mitriţă, prezentaţi oficial la Al Raed. Românii vor evolua sub comanda lui Marius Şumudică

Alexandru Mitriţă şi Siviu Lung Jr/ Twitter Al Raed

Silviu Lung Jr şi Alexandru Mitriţă au fost prezentaţi oficial la Al Raed, formaţie antrenată de Marius Şumudică. Pe lângă cei doi, trupa saudită a mai transferat alţi trei jucători.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Silviu Lung Jr. a rămas fără angajament în această vară, după despărţirea de Kayserispor. De cealaltă parte, Alexandru Mitriţă a evoluat sezonul trecut, sub formă de împrumut, sub comanda lui Răzvan Lucescu, la PAOK Salonic.

Silviu Lung Jr şi Alexandru Mitriţă, prezentaţi oficial la formaţia lui Marius Şumudică, Al Raed

Transferurile lui Slviu Lung Jr şi Alexandru Mitrţă la Al Raed au fost anunţate luni, pe contul oficial de Twitter al clubului saudit. Pe lângă cei doi români, formaţia lui Marius Şumudică a mai transferat alţi trei jucători.

Silviu Lung Jr a evoluat timp de cinci sezoane pentru Kayserispor. Portarul român a cucerit titlul de campion alături de Astra condusă de Marius Şumudică, în 2016.

Reclamă
Reclamă

De cealaltă parte, Alex Mitriţă a evoluat timp de un sezon, pentru PAOK Salonic, sub comanda lui Răzvan Lucescu. Internaţionalul român aparţine de New York City, formaţie din MLS, de care a fost cumpărat în februarie 2019, de la Universitatea Craiova.

Damjan Djokovic a semnat şi el cu Al Raed, după despărţirea de Rizespor. Mijlocaşul a evoluat la CFR Cluj, în două perioade, între 2013-2014 şi 2017-2021. Totodată, Pablod Santos de la Sporting Braga şi Julio Tavares, de la Al Faisaly, sunt celelalte două mutări realizate de trupa lui Marius Şumudică.

Reclamă

Alex Mitriţă, discurs sincer: a refuzat Universitatea Craiova pentru a lucra cu Marius Şumudică

Alex Mitriţă a avut un discurs sincer la aeroport. Internaţionalul român a vorbit despre motivul pentru care a refuzat Universitatea Craiova. Fotbalistul de 27 de ani a fost la un pas de revenirea în Bănie, însă „Şumi” i-a făcut o ofertă de nerefuzat la Al Raed.

„Eram în vacanță cu familia, am vorbit cu Mister, m-a sunat și vă dați seama că îmi doream de mult timp să lucrez cu el.

Este un nou capitol în viața mea. Nu voi fi singur la echipă, știu că am fost și în Arabia dată trecută și nu mi-a fost ușor. Nu am avut pe nimeni, dar acum este și Silviu cu mine, o să fie mult mai bine.

Reveneam la Craiova din alte puncte, pentru că era o perioadă scurtă, trebuia să revin. După aceea trebuia să mă întorc în America, unde eram în plin campionat și era foarte greu să mă întorc. Dar nu depinde numai de Craiova, știți foarte bine că mă duceam cu sufletul. Sunt multe la mijloc, aparțîn încă de New York și nu am fost singurul care a luat decizia.

Va dați seama că nu am libertatea de a mă mișcă, dar mai am doi ani cu ei și sper ca până la urmă o să iasă bine„, a declarat Alexandru Mitriţă.

Marius Şumudică a „deturnat” transferul lui Alexandru Mitriţă la Universitatea Craiova

Marius Şumudică a „deturnat” transferul lui Alexandru Mitriţă la Universitatea Craiova. Mihai Rotaru, patronul alb-albaştrilor, regretă faptul că „piticul atomic” nu a mai ajuns în Bănie pentru a se lupta la titlu cu FCSB şi CFR Cluj.

„Miercuri, Mitriță era al nostru. Discutasem cu New York pentru un împrumut cu titlu gratuit. Azi trebuia să fie la antrenamente, voiam să fie o surpriză. S-a și antrenat la baza noastră. Era surpriza noastră pentru suporteri.

Din păcate pentru noi și din fericire pentru el, a venit oferta de la echipa lui Șumudică. E normal ca la un salariu de un milion de euro să aleagă asta. Sunt sigur că în viitorul apropiat va juca la Craiova. Îmi pare rău că l-am ratat.

Este foarte talentat, are multe de oferit. Chiar am anumite pariuri cu el pentru perioada următoare. Sunt sigur că le va câștiga. Toți știm că el poate mult mai mult. Este capricios, dar asta pentru că e înzestrat cu foarte mult har”, a declarat Mihai Rotaru pentru Digi Sport.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Ce pronostic dai pentru Austria - România?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
Reclamă
16:15

UPDATECristi Chivu, șanse tot mai mari să o preia pe Inter! Anunț de ultim moment venit din Italia

16:00

LIVE TEXTAryna Sabalenka – Iga Swiatek e ACUM. Duel de gală pentru finala de la Roland Garros

15:12

Mihai Popescu, mesaj despre Mircea Lucescu înainte de Austria – România: „Mi-a dat încredere chiar dacă am făcut greșeli”

15:00

Octavian Popescu l-a descris pe Denis Alibec în cinci cuvinte, după ce a revenit la FCSB

14:00

Dinamo vrea să transfere doi jucători de la Farul, după plecarea lui Dennis Politic la rivala FCSB

13:35

Simona Halep, după ce Centrul Național de Tenis i-a preluat numele: „Aici am crescut și aici am ajuns locul 1 în lume”

1 Dinamo i-a găsit înlocuitor lui Dennis Politic. Jucătorul cotat la 2,8 milioane de euro e dorit de Zeljko Kopic 2 Gigi Becali a schimbat oferta pentru transferul lui Dennis Politic: “Undeva la un milion de euro. Suntem aproape” 3 Gigi Becali s-a înţeles cu Hermannstadt pentru jucătorul de la FCSB: “Ajunge mare fotbalist” 4 Mihai Stoica a dezvăluit ce jucători vor pleca de la FCSB: “E mai uşor să accepte”. Două reveniri anunţate 5 Novak Djokovic l-a învins pe Zverev şi s-a calificat în semifinale la Roland Garros. Duel de vis cu Jannik Sinner 6 „Am câștigat. Eu sunt Steaua”. Florin Talpan a anunțat victoria „militarilor” în procesul pentru palmares cu FCSB
Citește și