Închide meniul

Basarab Panduru îl cere pe Ştefan Târnovanu la naţională după FCSB – FC U Craiova 1948 1-1: “Are ceva peste ceilalţi!”

Iulian Focșăneanu Publicat: 1 august 2022, 8:26

Comentarii
Basarab Panduru îl cere pe Ştefan Târnovanu la naţională după FCSB – FC U Craiova 1948 1-1: Are ceva peste ceilalţi!

Ștefan Târnovanu, în timpul unui meci pentru FCSB / Razvan Pasarica/SPORT PICTURES

Basarab Panduru îl cere pe Ştefan Târnovanu direct la echipa naţională a României. Portarul de 22 de ani a fost MVP-ul duelului FCSB – FC U Craiova 1948, scor 1-1, din etapa a 3-a a Ligii 1.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Târnovanu a fost în zi de graţie şi a semnat parade de senzaţie în faţa oltenilor lui Mititelu. Numai italianul Compagno a reuşit să-l învingă, în minutul 58, din penalty.

Basarab Panduru îl cere pe Ştefan Târnovanu la naţională după FCSB – FC U Craiova 1948 1-1

Da, mi-a plăcut meciul, ritmul, tot. Am văzut ocazii, goluri, parade ale portarilor, mi-a plăcut. Ritmul a fost bun, nu ştiu dacă a fost cel mai bun meci.

Tânovanu, dacă o ţine tot aşa, în doi, trei ani trebuie să fie portarul naţionalei. Mai sunt portari interesanţi, mulţi sunt buni, Robert Popa, Aioani, portari cu perspectivă, de viitor, dar Târnovanu are ceva peste ceilalţi.

Scoate nişte mingi grele, aia a lui Bauza (n.r. în minutul 38) în partea dreapta e grea. Are reflexul de a apăra mingea. Te scoate, da. Ce e greu, scoate, ceea ce nu e puţin lucru.

Reclamă
Reclamă

Şutul lui Bauza mi s-a părut greu, te arunci jos, dar îmi place ce văd la băiatul ăsta. Părea că Vlad e cel mai mare, cel mai tare, e Messi, dar vezi ce e fotbalul ăsta?“, a declarat Basarab Panduru la orangesport.ro.

Ştefan Târnovanu, două intervenţii colosale în FCSB – FC U Craiova 1948. Portarul roş-albaştrilor şi-a salvat echipa de două ori în prima repriză.

Supranumele de „Messi al portarilor”, cu care era alintat Andrei Vlad, i se potriveşte de minune lui Ştefan Târnovanu. Portarul a avut două intervenţii fabuloae în faţa lui Bauza şi Compagno.

Reclamă

În minutul 22, portarul celor de la FCSB a intervenit excelent la loviura de cap a lui Andrea Compagno.

În minutul 34, Ştefan Târnovanu a avut o primă intervenţie de senzaţie. După o fază de atac prelungită a oltenilor lui Mititelu, mingea a ajuns la Bauza, care a tras la colţul lung din interiorul careului, însă Târnovanu a respins cu un reflex fabulos în corner.

Ştefan Târnovanu, semnal de alarmă după FCSB – FC U Craiova 1-1

Gigi Becali a avut deja o ofertă de două milioane pentru tânărul portar, dar a cerut de cinci ori mai mult. Nu are de gând să renunţe la Târnovanu în această vară. Nici goalkeeperul nu vrea să plece şi îşi doreşte să o ducă pe FCSB în grupele Conference League.

Mai puţin important e că am fost omul meciului, dacă nu am reuşit să câştigăm. Pot spune că am făcut un meci bun amândoi. E un început foarte rău, avem două puncte în 3 meciuri. Şi gol primit în fiecare meci. Nu avem foarte multe meciuri împreună, acesta cred că este motivul.

Trebuie să începem să câştigăm neapărat pentru că toate meciurile sunt importante. Sunt doar 3 meciuri. Sunt sigur că vom urca în clasament. Trebuie să câştigăm neapărat ca să ne calificăm şi să ajungem în grupe„, a spus Ştefan Târnovanu după FCSB – FC U Craiova 1-1.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Cine sunt vinovaţii pentru situaţia în care a ajuns FCSB?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
23:27
Florin Prunea şi Ilie Dumitrescu s-au contrat în legătură cu scandalul pariurilor: “Vrei să protejezi FRF”!
23:13
Alexandru Musi, la pământ după ce Dinamo a ratat șansa de a urca pe primul loc: „E frustrant, meritam mai mult”
23:00
Răsturnare de situație! Luis Phelipe a semnat cu altă echipă, după ce a fost aproape de Botoșani
22:59
Cătălin Cîrjan, sprijin total pentru impresarul lui suspendat pentru pariuri: “E parte din familia mea”
22:42
Zeljko Kopic, anunț despre transferuri după Dinamo – Petrolul 1-1. Ce a spus despre gafa lui Epassy
22:36
Prima reacţie a lui Epassy după gafa monumentală de la golul “lupilor galbeni”! A spus ce s-a întâmplat
1 Transferul se face astăzi! Mutarea a fost anunţată de Gigi Becali: “Ne-am înțeles” 2 Charalambous a aflat după FCSB – Fenerbahce decizia luată de Gigi Becali. A fost luat prin surprindere: “Nu am fost informat” 3 Inter şi Cristi Chivu şi-au aflat adversara din play-off-ul pentru optimile Champions League. Meci tare pentru Real Madrid 4 Gigi Becali a făcut praf doi jucători de la FCSB, după egalul cu Fenerbahce: “Cu din ăştia nu poţi” 5 Gică Hagi l-a pus pe liber. I-a reziliat contractul 6 Salarii de 450.000 de euro pentru cinci români care nu au muncit o secundă! Sunt bani publici
Citește și