Închide meniul
VIDEO

Bucurie de nedescris a jucătorilor lui Adi Mutu, în Bănie, după Universitatea Craiova – Rapid 0-1. Nebunie şi în tribuna oficială!

Iulian Focșăneanu Publicat: 1 august 2022, 9:55

Bucurie de nedescris a jucătorilor lui Adi Mutu, în Bănie, după Universitatea Craiova – Rapid 0-1. Nebunie şi în tribuna oficială!

Cristi Săpunaru, după victoria din Bănie / Facebook FC Rapid

A fost o bucurie de nedescris a jucătorilor lui Adi Mutu la finalul derby-ului Universitatea Craiova – Rapid, scor 0-1, din etapa a 3-a a Ligii 1. Giuleştenii au făcut show alături de fanii care au făcut deplasarea în Bănie.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Fotbaliştii au urcat în tribună şi au cântat alături de ultraşi. Nu a lipsit nici Adi Mutu care, în decurs de două etape, le-a învins pe FCSB şi Universitatea Craiova.

Bucurie de nedescris a jucătorilor lui Adi Mutu, după Universitatea Craiova – Rapid 0-1

Victorie superbă obținută împreună“, a fost mesajul care a însoţit imaginile postate pe contul de Facebook al Rapidului. În 10 ore s-au adunat peste 2.600 de aprecieri.

A fost nebunie şi la tribuna oficială, după victoria aşteptată de mai mulţi ani de rapidişti. Daniel Niculae şi Vasile Maftei -au avut alături pe patronii Victor Angelescu şi Dan Şucu. Cu toţii au făcut o fotografie în care apare şi scorul de pe tabelă.

Reclamă
Reclamă

Adrian Mutu, avertisment pentru rivalele din Liga 1

Adrian Mutu a lansat un avertisment pentru rivalele din Liga 1, după Universitatea Craiova – Rapid 0-1. Antrenorul giuleștenilor are mare încredere în elevii săi și spune că nu pregătește niciun meci la egal.

După cele două victorii răsunătoare obținute în primele 3 etape ale sezonului, Adrian Mutu și-a lăudat la scenă deschisă jucătorii pentru atitudinea arătată în teren.

Reclamă

„Briliantul” spune că din mentalitatea sa face parte dorința de a câștiga toate meciurile, indiferent de numele adversarului.

Mutu a avut cuvinte speciale pentru Alex Ioniță, omul care a adus victoria Rapidului cu golul din minutul 51.

A fost un meci dificil, muncit, băieții au dat dovadă și azi de o atitudine extraordinară, de un spirit de luptă incredibil, ceea ce mă mulțumește foarte mult. Îi felicit, e victoria lor. Și-au dorit-o, au arătat asta pe teren și până la urmă fotbalul ne-a răsplătit.

Ne bucurăm că am trecut de două derby-uri cu brio (n.r. – cu FCSB și Universitatea Craiova). Campionatul este lung și trebuie să rămânem cu picioarele pe pământ și să continuăm să facem lucrurile bune pe care le facem în momentul ăsta. Obiectivul nostru principal rămâne play-off-ul, pentru asta trebuie să avem continuitate în victorii și asta ne dorim.

În pregătirea meciului nu joc niciodată la egal. Noi, Rapidul, nu jucăm la egal. Bineînțeles, ca antrenor mă gândesc cum pot să profit de anumite slăbiciuni ale adversarului și să câștig acest meci. Niciodată nu m-am gândit cum să joc un meci la egal. Nu este mentalitatea mea și nu este nici în mentalitatea echipei și în filozofia clubului.

Mutu: “Rămânem cu picioarele pe pământ!”

Mă bucur că lumea vede că Rapid e o ‘fortăreață’ pe faza defensivă. Așa trebuie să fie o echipă de fotbal, să ținem tabela la 0 în dreptul adversarului. Iar în ceea ce privește faza de atac, eu cred că Rapid a avut multe momente în care a jucat fotbal, am avut ocazii de a înscrie și am înscris.

În astfel de meciuri apar jucători care fac diferența. Iar în această seară noi l-am avut pe Alex Ioniță, care a făcut diferența după o acțiune colectivă, dar fructificată la maximum de el cu o execuție cu piciorul drept, nefiind piciorul lui de bază. Alex se află într-o formă extraordinară și sper să continue să crească de la meci la meci.

De mâine uităm, rămânem cu picioarele pe pământ și ne gândim la meciul cu FC Argeș. Mă aștept la un meci dificil pe Giulești”, a spus Adrian Mutu, la conferința de presă.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Va lua Cristi Chivu titlul cu Inter în sezonul 2025-2026?
Loading ... Loading ...
Citește și:
Reclamă
10:26

EXCLUSIVMircea Lucescu l-a surprins pe Gică Popescu după Austria – România! Sfatul pentru Il Luce: “Mai bine îi băgăm pe ei”

10:20

EXCLUSIVGică Popescu îi avertizează pe tricolori! De ce nu trebuie să ne gândim la baraj: “S-ar putea să ne coste!”

9:59

Folosirea AI în proiectarea aerodinamică. Analiza lui Adrian Georgescu

9:38

EXCLUSIVHoraţiu Moldovan, anunţ despre viitorul său, după Austria – România: “Probabil merg la Mondialul cluburilor”

9:21

Dennis Man, criticat la scenă deschisă! Cauzele crizei de formă prin care trece: “Parcă e alt jucător”

8:47

Ralf Rangnick a remarcat un singur tricolor după Austria – România: “Ne aşteptam la acest lucru”

1 VIDEOAustria – România 2-1. “Tricolorii” lui Mircea Lucescu, al doilea eşec în preliminariile World Cup 2026 2 Cum arată clasamentul în grupa României, după înfrângerea din Austria, în preliminariile World Cup 2026 3 Video“Trebuia să schimbe mai devreme Mircea Lucescu?” Răspunsul autorului golului cu Austria, Florin Tănase! 4 Video“Poate eu am greşit” Mircea Lucescu ştie de ce România a pierdut în Austria: “Nu trebuia să fac asta” 5 EXCLUSIV“Nu mă mai întorc la Inter” Ce i-a transmis Marko Arnautovic lui Cristi Chivu după Austria – România 2-1! 6 Neluţu Varga face o nouă mutare de titlu! Titularul din naţională, prioritatea lui Dan Petrescu
Citește și