Simona Halep, prima reacție după calificarea în finala de la Toronto. Mesaj superb pentru Patrick Mouratoglou

Dan Roșu Publicat: 13 august 2022, 22:32

Comentarii
Simona Halep, prima reacție după calificarea în finala de la Toronto. Mesaj superb pentru Patrick Mouratoglou

Simona Halep, în timpul unui interviu / Profimedia Images

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google Google News As.roUrmărește AS.ro pe Discover

Simona Halep a avut prima reacție după calificarea în finala de Toronto. Campioana noastră a trecut de Jessica Pegula, după un meci extrem de intens, câștigat în decisiv, cu 2-6, 6-3, 6-4.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Pentru Simona Halep, aceasta este a doua finală a carierei, la Toronto, după cea din 2015, atunci când a abandonat în fața Belindei Bencic. Aceasta este a doua prezență în ultimul act al unui turneu din acest sezon, după cea de la Melbourne Summer Set 1.

Simona Halep, prima reacție după calificarea în finala de la Toronto

”În primul rând, le mulțumesc că m-au încurajat nebunește azi. Am muncit pentru fiecare minge, nu am renunțat în niciun punct, ea e în Top 10 WTA, a fost foate greu, am jucat bine și sunt mulțumită de ce am jucat azi. A fost o provocare pentru mine.

Am schimbat tactica după primul set, lovea puternic și eu nu simțeam ritmul. Am reușit să o împing în spatele terenului. E prima noastră finală (n.r. – alături de Patrick Mouratoglou), sperăm că vom avea cât mai multe. Îi mulțumsc că mă ajută să câștig fiecare meci. Sunt onorată”, a spus Halep, la finalul meciului.

Simona Halep, în finala de la Toronto

Simona se va duela în finala de la Toronto cu învingătoarea dintre Beatriz Haddad Maia și Karolina Pliskova. Contra sportivei din Cehia, Simo conduce la directe cu 8-4. De cealaltă parte, în partidele cu Haddad Maia, Simo are de asemenea avantaj, 2-1.

Reclamă
Reclamă

Simona a câștigat Rogers Cup în două rânduri, dar când competiția s-a disputat la Montreal. Ea s-a impus în 2016 și 2018, după finale cu Madison Keys și Sloane Stephens.

Pentru calificarea în finala de la Toronto, ea a încasat 259.100 de dolari, conform site-ului oficial WTA. Dacă se va impune în ultimul act, ea va pune mâna pe un cec în valoarea de 439.700 de dolari. De asemenea, ea va obține și 900 de puncte WTA.

Reclamă
Înapoi la Homepage
Reclamă

Cine va marca mai multe goluri pentru FCSB în acest sezon dintre Bîrligea şi Garita?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
12:18

Real Madrid, aproape 2 miliarde şi jumătate de euro! Cum arată topul celor mai valoroase branduri de fotbal din lume

12:07

Universitatea Craiova – Ararat Armenia LIVE TEXT (20:00). Campioana României luptă pentru play-off-ul Europa League

11:37

VIDEOScandal la Barcelona! Joao Cancelo s-a dezlănţuit chiar pe tunelul care duce la vestiare. Yamal şi Olmo, confuzi

10:51

OFICIAL | Arnold Garita a fost prezentat la FCSB! Ce număr va purta

10:50

Max Verstappen şi-a prelungit contractul cu Red Bull

10:35

„Îl vrei pe Lamine Yamal?” Jose Mourinho a surprins pe toată lumea cu răspunsul despre starul Barcelonei

1 Farul, eliminată din Cupa României! Rușine uriașă pentru constănțeni. Ce echipe s-au mai calificat în grupe 2 Ce suspendare a primit Daniel Pancu, după ce a fost eliminat în Rapid – Dinamo 0-1 3 Barcelona, transfer neaşteptat! Acord pentru doar 3 milioane de euro 4 Gheorghe Mustaţă, mesaj direct către Tavi Popescu după ieşirea jucătorului de la FCSB: „Îi promit asta” 5 Șoc în tenis: Nick Kyrgios, suspendat după ce a fost depistat pozitiv la cocaină: „Nu caut scuze” 6 Florin Talpan a fost internat de urgenţă! Ce se întâmplă cu juristul CSA Steaua
Citește și