Kieran Trippier i-a „rupt” plasa lui Manchester City! Execuție fenomenală din lovitură liberă reușită de fundașul lui Newcastle

Cosmin Cioboată Publicat: 21 august 2022, 20:02

Kieran Trippier i-a „rupt plasa lui Manchester City! Execuție fenomenală din lovitură liberă reușită de fundașul lui Newcastle

Kieran Trippier a marcat un gol fabulos în Newcastle - Manchester City

Kieran Trippier, gol de vis din lovitură liberă / Profimedia

Kieran Trippier i-a „rupt” plasa lui Manchester City în meciul din etapa a 3-a din Premier League. Fundașul lui Newcastle a marcat un gol senzațional, cu o execuție de vis din lovitură liberă.

Este cel de-al treilea gol marcat de Kieran Trippier în tricoul lui Newcastle și primul din acest sezon.

Kieran Trippier i-a „rupt” plasa lui Manchester City! Gol de poveste marcat de fundașul lui Newcastle

Trippier a marcat golul de 3-1 al lui Newcastle în minutul 54, din lovitură liberă. Fundașul de 31 de ani a trimis un șut violent în vinclu, la care Ederson n-a putut să intervină.

VEZI AICI VIDEO CU GOLUL

În minutul 64, scorul era 3-3 pe St. James Park. Manchester City a deschis scorul în minutul 5, prin Gundogan. A urmat apoi o revenire spectaculoasă a lui Newcastle. Almiron, Wilson și Trippier au marcat pentru „coțofene” în minutele 28, 39 și 54, iar stadionul s-a transformat într-un „vulcan”.

City n-a renunțat la luptă și a restabilit egalitatea într-un interval de numai 3 minute. Haaland a redus din diferență în minutul 61, apoi Bernardo Silva a dus scorul la 3-3, în minutul 64.

Edouard Mendy a „îngropat-o” pe Chelsea! Gafă incredibilă a portarului în meciul cu Leeds

Tot astăzi, în Premier League, Edouard Mendy a „îngropat-o” pe Chelsea în meciul cu Leeds. Portarul senegalez i-a pus pe tavă golul lui Brenden Aaronson, în prima repriză a partidei de pe Elland Road.

Mendy a comis o gafă incredibilă în meciul dintre Leeds și Chelsea, în urma căreia gazdele au deschis scorul.

În minutul 33, portarul „albaștrilor” a primit o pasă înapoi, în propriul careu, și a încercat să-l dribleze pe Brenden Aaronson, mijlocașul american al lui Leeds. Mendy s-a blocat în momentul în care adversarul a venit spre el și a fost deposedat ușor. Aaronson a îndeplinit apoi o simplă formalitate, împingând mingea în poarta rămasă goală.

VEZI AICI VIDEO CU GAFA LUI MENDY

Leeds și-a dublat avantajul 4 minute mai târziu, când Rodrigo a reluat cu capul în plasă o centrare expediată ideal de Jack Harrison.

Edouard Mendy a fost adus de Chelsea în 2020, de la Rennes, și a devenit titularul incontestabil din poarta londonezilor. Conducătorii de pe Stamford Bridge l-au transferat pe Mendy tocmai pentru a-l înlocui pe Kepa Arrizabalaga, care a comis o serie chinuitoare de greșeli.

Ajuns la 30 de ani, Edouard Mendy este cotat la 32 de milioane de euro de transfermarkt.com.

4
22:45
VIDEOMax Verstappen va pleca din pole position în Marele Premiu de Formula 1 de la Miami (Antena 3 CNN şi AntenaPLAY, 23:00)
4
22:35
Promisiunea lui Kopic după ce Dinamo a ajuns într-o situaţie dramatică: „Vom lupta până la final, vom lupta pentru club!”
4
22:20
Ahmed Bani, la pământ după ce Dinamo a fost egalată de U Cluj: „Trebuia să câștigăm cu orice preț!”
4
22:02
Cum arată clasamentul în playout după U Cluj – Dinamo 3-3. Situaţie disperată pentru echipa lui Kopic
4
21:31
NEWS ALERTReal Madrid e noua campioană a Spaniei! Echipa lui Ancelotti a câştigat titlul cu 4 etape înainte de final
4
21:29
Erling Haaland, cifre fabuloase la Manchester City! Starul norvegian a făcut show și a marcat patru goluri
4
21:00
VIDEOProgramul complet al F1 Academy™ de la Miami! Abby Pulling a câștigat prima cursă, live în AntenaPLAY
4
20:42
„S-au înțeles!” Mihai Stoica a anunțat transferul lui Florinel Coman! Ultimele detalii despre negocieri
4
20:35
U Cluj – Dinamo 3-3! „Câinii”, egalați în minutul 90+1! Au nevoie de un miracol pentru a nu retrograda
4
20:29
Motivul pentru care Ianis Hagi nu a revenit la Farul, înainte de EURO 2024: „Era huiduit de 200-300 de spectatori”