Joyskim Dawa a marcat golul carierei în meciul dintre FCSB și FC Hermannstadt. Fundașul vicecampioanei României a reușit o execuție de senzație în prima repriză a meciului de pe Arena Națională, din etapa cu numărul 7 a Ligii 1.
Dawa a ieșit la rampă în minutul 34, la scorul de 1-0 pentru FC Hermannstadt.
Joyskim Dawa a marcat golul carierei în FCSB – FC Hermannstadt
Fundașul de 26 de ani a urmărit o minge respinsă la marginea careului sibienilor, a preluat elegant cu spatele la poartă și a finalizat cu un voleu din întoarcere. Mingea s-a dus sub bara transversală, iar plonjonul portarului Muțiu a fost în zadar.
Este al doilea gol marcat de Joyskim Dawa în tricoul FCSB-ului, după cel reușit în meciul cu FC Saburtalo Tbilisi, 4-2, în manșa returului din turul 2 preliminar al Conference League.
Hermannstadt reușise să deschidă scorul în minutul 21, prin Mihai Butean. Chiar Dawa a fost cel care a greșit la golul sibienilor, cu o ieșire hazardată din defensivă.
Camerunezul a fost deposedat, iar elevii lui Marius Măldărășanu au plecat pe contraatac și au finalizat o fază superbă. Butean a tras violent lângă bară, fără speranțe pentru Ștefan Târnovanu.
FC Hermannstadt, protest inedit în debutul meciului cu FCSB
FC Hermannstadt a pus în scenă un protest inedit în debutul meciului cu FCSB, din etapa a 7-a din Liga 1. Jucătorii sibieni, pregătiți de Marius Măldărășanu, au refuzat să joace timp de aproximativ 30 de secunde.
Au fost momente de stupoare pe Arena Națională, după ce arbitrul central Horațiu Feșnic a fluierat startul partidei.

Neplătiți de luni de zile, jucătorii de la Hermannstadt și-au pierdut complet răbdarea și au hotărât să ia măsuri. Sibienii au refuzat să joace în debutul meciului cu FCSB.
Elevii lui Măldărășanu au rămas pe loc, “înghețați”, în timp ce jucătorii roș-albaștri au început să paseze mingea în propria jumătate, fără vreo intenție de a ataca poarta adversă.
În cele din urmă, după 30 de secunde, jucătorii lui Hermannstadt s-au “trezit” și au pornit spre jumătatea FCSB-ului.
FCSB: Târnovanu – Pantea, Dawa, Tamm, Boboc – Dulca, Oaidă – Rață, Olaru, Musi – B. Rusu
Rezerve: A. Vlad, Haruț, I. Stoica, Oc. Popescu, Miculescu, Edjouma, Radunovic, Radaslavescu, Cordea
Hermannstadt: Muțiu – Butean, Antoche, I. Stoica, Opruț – S. Mino, Biceanu – P. Petrescu, Baba Alhassan, Oroian – G. Paraschiv
Rezerve: Uțiu, Bejan, Medina Etienne, Răuță, Balaure, Năstăsie, C. Popescu, Hora, Buhăcianu
- Joyskim Dawa a marcat golul carierei în FCSB – FC Hermannstadt
- Execuție spectaculoasă reușită de fundașul roș-albaștrilor
- România - Austria e live pe Antena 1 şi în AntenaPLAY, duminică, de la 21:45
- Aplicaţia Antena Sport poate fi descărcată gratuit acum din AppStore şi GooglePlay
- Mesajul transmis de Universitatea Craiova, după accidentarea cumplită a lui Mihnea Rădulescu: “Capul sus!”
- Mihai Stoica a dezvăluit lucrul făcut meci de meci de Gigi Becali care îl scoate din minţi
- Andrei Nicolescu a dezvăluit propunerea făcută Rapidului înainte de derby-ul cu Dinamo: “Un gest de respect”
- FCSB se vinde greu! Gigi Becali a spus că nu își dă echipa nici pe o sumă fabuloasă
- Adrian Mihalcea, savuros după FC Botoşani – UTA 2-1: “Ce să refacem? Să mai naştem 2-3 copii?