Închide meniul

Ilie Năstase face plângere penală pentru ca FCSB şi Dinamo să fie primite pe “cel mai frumos stadion din Bucureşti”

Iulian Focșăneanu Publicat: 2 octombrie 2022, 12:57

Comentarii
Ilie Năstase face plângere penală pentru ca FCSB şi Dinamo să fie primite pe cel mai frumos stadion din Bucureşti

Ilie Năstase vrea ca FCSB şi Dinamo să fie primite în Cotroceni / Hepta

Ilie Năstase a cedat şi a anunţat că face plângere penală pentru ca FCSB şi Dinamo să poată juca în Cotroceni. Fostul mare jucător de tenis nu îşi explică de ce granzii României au “interzis” pe “cel mai frumos stadion din Bucureşti”.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

“Nasty” a răbufnit la adresa şefilor BNR, care administrează baza sportivă din Cotroceni. Primul lider din istoria ATP e gata să îl cheme în instanţă pe Mugur Isărescu.

Ilie Năstase face plângere penală pentru ca FCSB şi Dinamo să joace în Cotroceni

“Acolo nu e vorba doar de terenurile de tenis, ci și de stadionul Cotroceni, de toată baza! Nu se joacă tenis, nici fotbal! E urât dacă domnul Isărescu se împotrivește ca sportul să progreseze.

BNR e Banca Națională a românilor, nu a lu’ mama lui de la Drăgășani! De ce nu joacă FCSB sau Dinamo în Cotroceni? Era cel mai frumos din București. Problema e că toți când într-o funcție la o instituție de stat cred că e a lor domne! Nu e o firmă privată!

Nu am reușit încă să fac plângerea pentru că sunt la Constanța. Marți mă întorc și sigur o să fac atunci. Trebuie să-mi iau niște avocați că nu fac singur.

Reclamă
Reclamă

Eu știu că este o lege în Europa, în care băncile nu au voie să implicate decât în chestiuni bancare. Nu au voie să aibă nici stadion, nici restaurant, nimic. E legislație europeană la care trebuie și noi să ne conform ca membri ai Uniunii Europene”, a declarat Ilie Năstase pentru fanatik.ro.

Stadionul Cotroceni are o capacitate de 14.542 de locuri. Pe arena construită în 1995 a jucat FC Naţional. Şi Dinamo a încercat să primească acceptul de a evolua acolo până va apărea un nou stadion în Ştefan cel Mare.

Dinamo nu a putut juca pe Stadionul Cotroceni

Alb-roşiii şi-au dorit să îşi dispute meciurile în Cotroceni. Totuşi, au probleme mari din cauza infrastructurii. Vestiarele au dispărut şi au fost transformate în birouri. În condiţiile date, “câinii” au fost nevoiţi să caute o altă variantă.

Reclamă

Administratorul judiciar clubului a dezvăluit, în luna iunie, că Dinamo şi-a dorit degeaba să se mute în „Parcul cu Platani”

“Sunt discuţii legate de Stadionul Naţional, dar am înţeles că nu mai există zona vestiarelor. Prima noastră opţiune este Colentina. Suntem în negocieri cu propietarii de acolo”, a declarat atunci Răzvan Zăvăleanu.

Dinamo a ajuns să joace la Giurgiu. Pe stadionul Marin Anastasovici îşi va disputa partida cu Unirea Slobozia, din etapa a 8-a din Liga 2.

Jucătorii lui Ovidiu Burcă au avut un start de campionat de coşmar şi ocupă locul 16 în clasament. Au numai 2 victorii în primele şapte meciuri din liga secundă.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Reușește FCSB să se califice în play-off?
Loading ... Loading ...
Citește și:
19:02
Rapid – Oțelul LIVE TEXT (20:30). Giuleștenii vor să-și mărească avansul în fruntea Ligii 1. Echipele de start
18:55
FC Argeș – FC Botoșani 0-0. Moldovenii ratează șansa de a urca pe primul loc
18:53
Gigi Becali îl vrea la FCSB, dar Giovanni Becali îl propune la Dinamo: “Ar fi perfect”
18:31
Au bătut palma! Primul transfer al iernii la Real Madrid
18:12
S-a marcat cel mai rapid gol al sezonului în Premier League! Cine l-a reușit și de cât timp a avut nevoie
18:01
Nota primită de Ianis Hagi în Kayserispor – Alanyaspor! Internaţionalul român a jucat 71 de minute
1 FotoImagini rare cu Cristi Chivu şi familia. Cum a fost surprins la petrecerea de Crăciun a lui Inter 2 Gigi Becali, dat pe spate după FCSB – Feyenoord 4-3: “Şi-au scos banii pe tot anul! Îi prelungesc contractul” 3 Au venit notele după FCSB – Feyenoord 4-3. Cine a fost cel mai bun jucător al roș-albaștrilor 4 Sorin Cârţu a făcut praf un jucător al Universităţii Craiova după eşecul cu Sparta Praga: “Nu pot accepta” 5 Gigi Becali a anunţat un nou transfer la FCSB. Jucătorul din Liga 1 care semnează: “E la noi” 6 “Am dat o maşină cadou şi un apartament”. Gigi Becali, dezvăluiri incredibile după victoria FCSB-ului cu Feyenoord
Citește și