Andrei Cordea, descătușat după ce i-a adus FCSB-ului a doua victorie a sezonului: “Am avut un blocaj mental!”

Cosmin Cioboată Publicat: 3 octombrie 2022, 0:20

Comentarii
Andrei Cordea, descătușat după ce i-a adus FCSB-ului a doua victorie a sezonului: Am avut un blocaj mental!

Andrei Cordea, bucurie în timpul unui meci / Profimedia

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google

Andrei Cordea s-a descătușat după ce i-a adus FCSB-ului a doua victorie a sezonului din Liga 1. Atacantul roș-albaștrilor a marcat golul victoriei în minutul 87, în meciul cu FC Argeș, scor 3-2, pe Arena Națională.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Cordea a reluat cu capul în plasă centrarea fabuloasă expediată de Alexandru Pantea și a bifat a 6-a sa reușită a stagiunii, în toate competițiile.

Andrei Cordea, descătușat după ce i-a adus FCSB-ului a doua victorie a sezonului

La finalul partidei de pe Arena Națională, jucătorul de 23 de ani a recunoscut că FCSB avea nevoie de o “gură de oxigen” pentru ca el și colegii săi să-și recapete încrederea.

Andrei Cordea speră ca echipa lui Nicolae Dică să continuă să lege victoriile și să revină în vârful clasamentului din Liga 1.

“Mă bucur să câștigăm în sfârșit în campionat și sper ca de acum să jucăm din ce în ce mai bine și să câștigăm meciuri. Nici nu mă gândeam la așa ceva (n.r. – că FC Argeș a deschis scorul), mă gândeam doar să marcăm. Aveam un blocaj mental, dar suntem o echipă puternică, am reușit să ne redresăm și să întoarcem rezultatul. Eu încerc să îmi fac treaba din ce în ce mai bine, indiferent de poziția în care joc.

Reclamă
Reclamă

Sunt un jucător mult mai matur față de acum 2 ani, când am venit în Liga 1. Vreau să mă bat pentru postul de titular. Nu sunt de vină doar fundașii. Apărarea începe de la atacant, trebuie să fim mai compacți și să nu mai primim goluri. Trebuie să fim mai atenți, începând de la atacant și până la portar.

Această victorie ne aduce un moral bun, suntem mai încrezători. Cred că am avut și ghinion, dar cu această victorie sper să ne revenim acolo unde ne este locul. Sper să îmi ajut echipa să ia cele 3 puncte”, a spus Andrei Cordea, pentru Digisport.

Nicolae Dică, îngrijorat după ce FCSB a încasat 17 goluri în 10 meciuri

Nicolae Dică este îngrijorat după ce FCSB a încasat 17 goluri în 10 meciuri. Antrenorul roş-albaştrilor speră ca echipa sa să păstreze poarta intactă în următoarele meciuri din campionat, dar şi din UEFA Conference League.

Reclamă

FCSB a câştigat cu emoţii meciul cu FC Argeş, scor 3-2. Echipa lui Nicolae Dică a fost condusă, iar roş-albaştrii au obţinut victoria în minutul 87, prin Andrea Cordea.

“Mă bucur că am obţinut această victorie. Ştiam că o să avem un meci greu. Ne aşteptam la asta. Este important că am reuşit să câştigăm. E important că am egalat. Jucătorii pot mult mai mult. Îmi doresc mereu să nu primim gol, dar se întâmplă ca adversarii să aibă nişte execuţii… Trebuia să stăm mai aproape de Garita. Mă îngrijorează câte goluri am primit. Ne expunem, dar mergem peste adversar.

Vom încerca şi vom munci la antrenamente. Sper ca la următoarele meciuri să luam cât mai puţine. Păcat că Omrani nu a reuşit să marcheze la acea ocazie. Trebuie să avem răbdare cu el. Este un jucător care ne va ajuta. Andrea Compagno a arătat că este un jucător cu personalitate. Când vom câştiga, 2-3-4 jucători vor ieşi în evidenţă.

Vor fi jucători care au evoluat mai puţin în Europa. Campionatul e mai important pentru noi. Sunt jucători care nu au evoluat o perioadă lungă. Trebuie să avem continuitate şi să ne antrenăm 100% în fiecare zi”, a declarat Nicolae Dică, potrivit digisport.ro.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Cine va câştiga Final 4?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
0:10 5 iun.

VIDEOSpania și Franța, surprize în ultimele teste înainte de Cupa Mondială! Goluri de senzație în ambele partide

23:45

Dumitru Dragomir a văzut un jucător și i-a scris lui Gigi Becali: “Ia-l imediat!”. Pe cine a propus la FCSB

23:23

Per Johansson vrea o finală de Liga Campionilor Gyor – CSM Bucureşti: “O atmosferă electrizantă”

22:58

Fabulos! Maja Chwalinska, salt uriaș în ierarhia WTA după calificarea în finala Roland Garros. Pe cât a urcat

22:56

Florentino Perez, trădat de legenda Realului! Și-a anunțat susținerea pentru Enrique Riquelme

22:28

Ziua cea mare pentru Cristi Chivu! Când anunță Inter prelungirea contractului cu antrenorul român

1 Anunț uriaș făcut de catalani! Barcelona a decis deja noul antrenor, când va pleca Hansi Flick 2 UPDATETransfer la Universitatea Craiova. Mihai Rotaru i-a “suflat” un jucător lui Gigi Becali. L-a luat liber de contract 3 Farul Constanța a bifat primul transfer al verii! 4 Renato Espinosa rămâne în fotbalul românesc. La ce club Liga 1 s-a transferat 5 FCSB, gata să facă un transfer de 2 milioane de euro! Condiția pusă de Becali: „Eu pot să dau, dar …” 6 Gigi Becali, după ce Alexandru Maxim s-a transferat la Universitatea. “L-a dus Giovanni la Craiova”
Citește și