Închide meniul
EXCLUSIV

Edi Iordănescu, criză de nervi în sediul FRF! De ce “a luat foc” selecționerul: “Nu se putea apropia nimeni de el!”

Antena Sport Publicat: 19 octombrie 2022, 16:12

Comentarii
Edi Iordănescu, criză de nervi în sediul FRF! De ce a luat foc selecționerul: Nu se putea apropia nimeni de el!

Edi Iordănescu are ca obiectiv calificarea la EURO 2024 / Hepta

Edi Iordănescu a fost reconfirmat, recent, de FRF, la cârma echipei naționale, cu un obiectiv clar – calificarea la EURO 2024. Misiunea selecționerului nu va fi deloc una ușoară, chiar dacă grupa este accesibilă, cel puțin pe hârtie. Din informațiile AS.ro, zilele trecute, Iordănescu a făcut o adevărată criză de nervi, în sediul Federației.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Conform unor surse din interiorul FRF, motivul pentru care selecționerul a avut acea ieșire îl reprezintă situația actuală a internaționalilor români.

Edi Iordănescu, criză de nervi în sediul FRF!

Din câte se pare, selecționerul era extrem de nervos și “nu se putea apropia nimeni de el”, după cum susțin persoane care l-au văzut pe Iordănescu atunci. Până când acestuia nu i-au trecut nervii, nu s-a putut discuta cu el, iar lumea se ferea de el pe holuri.

Din informațiile noastre, supărarea lui Edi Iordănescu a venit după etapa trecută din Italia, când a văzut câți jucători români au evoluat pentru echipele lor de club.

După cum s-a văzut la ultimele acțiuni, nucleul primei reprezentative este format din jucători care sunt legitimați în Italia, în special în Liga a doua. Antena Sport a verificat situația internaționalilor români, din Italia, la ultima etapă, iar supărarea lui Edi Iordănescu pare justificată.

Reclamă
Reclamă

Din cei 12 fotbaliști români din Italia, care se află în vederile selecționerului, doar trei au fost integraliști, iar doi au prins doar câteva minute, pe final.

Situația internaționalilor români din Italia

Marius Marin, Ionuț Nedelcearu și Radu Drăgușin au evoluat tot meciul pentru echipele lor. Răzvan Marin și Daniel Boloca au evoluat câteva minute.

  • Ionuț Radu – accidentat
  • Vlad Chiricheș – accidentat
  • Valentin Mihăilă – accidentat
  • Dennis Man – accidentat
  • Adrian Rus – rezervă
  • Olimpiu Moruțan – rezervă
  • George Pușcaș – rezervă
  • Răzvan Marin – rezervă – a intrat 11 minute
  • Daniel Boloca – rezervă – a intrat nouă minute
  • Marius Marin – integralist
  • Ionuț Nedelcearu – integralist
  • Radu Drăgușin – integralist

“Știu că sunt plătit ca să duc echipa națională la turneul final. Din păcate, în trecut multe lucruri ni s-au părut accesibile, dar s-au dovedit inaccesibile. Așa că haideți să o luăm pas cu pas. Subliniez că această prezență la turneul final este obligatorie.

Reclamă

Nu putem să scoatem din ecuația calificării Kosovo, Belarus, cu atât mai puțin Israelul. E foarte important spre capital ca jucătorii noștri să reușească să se impună la echipele de club.

Campioana Israelului a avut în componență patru internaționali în echipa de start, au mai intrat doi pe parcurs. Am vrea să avem și noi parte de astfel de experiențe, să jucăm în Champions League. Trebuie să ne ridicăm nivelul”, a spus Edi Iordănescu, după ce a văzut grupa de calificare.

Kosovo nu se teme de România

Faptul că nu mai speriem pe nimeni nu este o năutate, chiar și cei din Kosovo ne consideră o pradă ușoară. Miodrag Belodedici anunţă că suporterii din Kosovo s-au bucurat că au picat în grupă cu România, în preliminariile EURO 2024.

“Vorbeam cu un sârb de lângă Kosovo, de-acolo, şi l-am întrebat ce părere au despre România, că au picat cu noi în grupă? Mi-a spus că s-au bucurat. Păi şi noi ne-am bucurat că suntem cu Kosovo.

Însemnă că şi noi, şi ei ne gândim că suntem naţionale mai slabe şi că avem şanse să câştigăm. Au văzut ce putem şi au zis că au şanse. Locul 2 e realist”, a spus Belo la AS.ro LIVE

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Va fi titular de drept Ianis Hagi la Alanyaspor?
Loading ... Loading ...
Citește și:
17:47
Un fotbalist din LaLiga a decis să se retragă din activitate pentru a fi alături de fetiţa lui bolnavă!
17:43
Premieră în Serie A! Ce se va întâmpla la meciul dintre Juventus și Inter
17:27
Mihai Pintilii, verdict dur despre jucătorii transferaţi de FCSB în ultima perioadă: “Cam uită fotbalul”
16:59
Cipru – România, 21:45, LIVE TEXT. Meci crucial pentru tricolori în preliminariile World Cup 2026
16:58
Mesajul lui Alexander Isak, după transferul la Liverpool: “Nu oricine are imaginea completă. E mult de discutat”
16:56
Reacţia tranşantă a lui Victor Becali atunci când a aflat că Mircea Lucescu nu schimbă echipa cu Cipru!
1 Dinamo s-a reorientat, după ce nu l-a putut transfera pe Matei Ilie. Noua ţintă a lui Zeljko Kopic 2 Vestea dată de Mihai Stoica despre transferurile pregătite de FCSB, în ultima zi de mercato din Liga 1 3 Dan Şucu, lovitură decisivă pentru Gigi Becali! Leo Bolgado ajunge la Rapid, după ce a fost dorit de FCSB 4 Israel – Italia 4-5. Thriller cu 9 goluri la Debrecen. Kosovo, surpriza serii. Toate rezultatele din preliminariile World Cup 5 Gigi Becali s-a răzgândit şi a luat o decizie surprinzătoare! Ce se întâmplă cu Vlad Chiricheş la FCSB 6 Carlos Alcaraz a câștigat US Open 2025! Succes în patru seturi în finala cu Jannik Sinner
Citește și