Prima lovitură încasată de Simona Halep, după ce a fost acuzată de dopaj! Campioana noastră a pierdut contractul

Cosmin Cioboată Publicat: 6 noiembrie 2022, 14:57

Comentarii
Prima lovitură încasată de Simona Halep, după ce a fost acuzată de dopaj! Campioana noastră a pierdut contractul

Simona Halep, în timpul unui meci / Profimedia

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google Google News As.roUrmărește AS.ro pe Discover

S-a aflat care este prima lovitură încasată de Simona Halep, după ce a fost acuzată de dopaj. Campioana noastră trebuia să joace la turneul demonstrativ World Tennis League, de la Dubai, în perioada 19-24 decembrie. Între timp, organizatorii competiției din Emiratele Arabe Unite au șters-o de pe listă.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Simona Halep se află în cea mai neagră perioadă a carierei. Jucătoarea din Constanța a fost găsită dopată cu Roxadustat, o substanță interzisă de regulamentul WADA, în rândul sportivilor.

Prima lovitură încasată de Simona Halep, după ce a fost acuzată de dopaj!

„Simo” riscă să fie suspendată până la 4 ani, dacă nu va reuși să demonstreze că n-a consumat în mod voluntar substanța respectivă.

Între timp, a sosit prima lovitură primită de Simona Halep, la nivelul contractelor. Sportiva de 31 de ani urma să participe la turneul demonstrativ World Tennis League, din luna decembrie. Între timp, organizatorii din Dubai au anunțat cum arată echipele mixte care vor juca la ediția din 2022, iar Simona nu se află pe listă.

Cele 4 echipe de la World Tennis League:

Reclamă
Reclamă
  • Echipa Kites – Felix Auger-Aliassime, Gael Monfils, Iga Świątek, Sania Mirza și Eugenie Bouchard
  • Echipa Hawks – Alexander Zverev, Dominic Thiem, Elena Rybakina și Annett Kontaveit
  • Echipa Falcons – Novak Djokovic, Grigor Dimitrov, Aryna Sabalenka și Paula Badosa
  • Echipa Eagles – Nick Kyrgios, Rohan Bopanna, Caroline Garcia, Bianca Andreescu și Andreas Seppi

Totuși, Simona Halep rămâne în cărți pentru participarea la alt turneu demonstrativ, programat tot în decembrie. Dubla campioană de Grand Slam este în continuare pe listă la Africa Cares, competiție care se va desfășura în perioada 3-4 decembrie, la Johannesburg.

Simona Halep, susținută la tribunal! Cine sunt primii doi oameni care vor depune mărturie în favoarea ei

Simona Halep va fi susținută la tribunal, în scandalul de dopaj. Campioana noastră a fost testată pozitiv cu Roxadustat, o substanță interzisă de regulamentul WADA, în rândul sportivilor. „Simo” își va căuta dreptatea la tribunalul londonez Sport Resolutions, unde va încerca să demonstreze că n-a consumat substanța respectivă în mod intenționat.

Simona Halep a fost acuzată oficial de dopaj în această săptămână. Sportiva din Constanța are la dispoziție 20 de zile să își demonstreze nevinovăția, pentru a obține o suspendare redusă. Pedeapsa maximă este de 4 ani de excludere din tenisul profesionist.

Reclamă

Simona Halep își va căuta dreptatea prin intermediul Sport Resolutions, o agenție din Londra care se ocupă de litigiile din sport. Potrivit Prosport, primii doi martori care vor depune mărturie în favoarea dublei campioanei de Grand Slam vor fi doi foști membri din staff-ul său: Darren Cahill, fostul său antrenor, și Theo Cercel, fostul său preparator fizic.

Halep a fost antrenată de australianul Darren Cahill timp de 6 ani. Cei doi au încheiat colaborarea în toamna anului 2021. Ulterior, în această primăvară, „Simo” a anunțat că va lucra alături de francezul Patrick Mouratoglou. De-a lungul ultimelor luni, Simona Halep a renunțat la mai multe persoane din staff-ul său, printre care și preparatorul fizic Theo Cercel.

Cercel era cel care avea grijă ca Simona Halep să consume suplimentele potrivite pentru a fi în formă maximă pe teren. După plecarea lui, campioana noastră s-a bazat pe serviciile membrilor din staff-ul lui Patrick Mouratoglou.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Va trece FCSB de Auda după 2-3 în tur?
Loading ... Loading ...
Citește și:
23:56

Verdictul lui Antonio Folha după ce CFR Cluj s-a calificat în turul 3 preliminar Conference League: „Merităm”

23:47

Întrebat de un posibil transfer şi de problemele financiare de la CFR, Korenica a dat acelaşi răspuns!

23:33

Primul transfer pregătit de Gigi Becali după ruşinea cu FK Auda: „Trebuie să întăresc echipa”

23:31

Cristiano Bergodi, apel către conducerea lui „U” Cluj după eliminarea din cupele europene: „Nu se poate așa”

23:20

Cu cine joacă CFR Cluj în turul 3 preliminar Conference League? Duel complicat pentru ardeleni

23:15

CFR Cluj – Alashkert 3-0. După eşecurile lui FCSB şi U, echipa lui Varga merge mai departe în Conference

1 „Să ne distrugi în halul ăsta?” Jucătorii făcuţi praf de Gigi Becali după eliminarea umilitoare din Europa! 2 OUT de la FCSB! Gigi Becali a decis să-l scoată din echipă după eliminarea ruşinoasă din Europa! 3 Gigi Becali s-a ţinut de cuvânt! Surprizele din primul 11 ale FCSB-ului! Alegerea riscantă a roş-albaştrilor 4 Umilință totală! FCSB, eliminată rușinos din cupele europene după 3-7 la general cu FK Auda 5 Juan Bauza e hotărât să revină în Liga 1! Echipa cu care vrea să semneze: „Să sperăm” 6 Marius Baciu şi-a „distrus” un jucător după eliminarea ruşinoasă din Europa: „Nici la juniori nu vezi aşa ceva”
Citește și