Dorin Goian, mesaj direct pentru Edi Iordănescu, după Moldova – România 0-5: “Nu există timp pentru experimente”

Dan Roșu Publicat: 22 noiembrie 2022, 10:55

Comentarii
Dorin Goian, mesaj direct pentru Edi Iordănescu, după Moldova – România 0-5: Nu există timp pentru experimente

Dorin Goian, în duel cu Alex Del Piero, în România - Italia / Profimedia Images

Dorin Goian are un mesaj direct pentru Edi Iordănescu, după Moldova – România 0-5. Fostul fundaş al naţionalei susţine că o schimbare de generaţii trebuie făcută din mers, fără să sacrifici rezultatele.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Mai mult, ajuns la 41 de ani, Goian anunţă că grupa României din calificările pentru EURO 2024 e una accesibilă şi că putem obţine locul 2, după Elveţia.

Dorin Goian are un mesaj direct pentru Edi Iordănescu, după Moldova – România 0-5

“La echipa națională nu există timp pentru experimente, pentru schimbări de generații. La națională trebuie să convoci cei mai în formă jucători ai momentului. E bine că se promovează anumiți jucători, dar trebuie să scoatem maximum de la fiecare joc.

Edi Iordănescu este antrenorul echipei naționale, trebuie să îl respectăm. Are un obiectiv stabilit și trebuie să facă totul pentru a-l îndeplini. Nu am lucrat cu dânsul, dar am văzut că a avut rezultate pe unde a fost. Trebuie să fim alături de el și de oricine ar fi antrenorul echipei naționale.

Eu cred că putem și avem puterea să ne calificăm din această grupă la EURO. Din punctul meu de vedere, este o grupă accesibilă”, a spus Goian, citat de digisport.ro.

Reclamă
Reclamă

Viorel Moldovan râde de naționala lui Edi Iordănescu, după Moldova – România 0-5

Viorel Moldovan râde de naționala lui Edi Iordănescu, după meciul amical Moldova – România 0-5. „Tricolorii” nu le-au dat vreo șansă vecinilor de peste Prut, dar rezultatul obținut de selecționata noastră nu l-a impresionat pe Moldovan.

Viorel Moldovan a declarat, în glumă, că România are șanse reale să câștige Campionatul European sau Mondial în viitor, dacă va întâlni doar echipe de nivelul Moldovei.

„Dacă vom juca de asemenea manieră, clar putem să ajungem și campioni europeni sau mondiali, dar să avem totuși în față un adversar de nivelul Moldovei. Nu am văzut o echipă a Moldovei atât de slabă. Și eu am fost șocat la fel ca Vadim Rață care a declarat după meci ‘chiar așa mare să fie nivelul?’”, a spus Viorel Moldovan, la Pro Arena.

Reclamă

Viorel Moldovan cere răbdare cu George Pușcaș: „Încă nu e o cauză pierdută!”

“Încă nu este o cauză pierdută Pușcaș. Poate va schimba atitudinea, viziunea, mentalitatea, ușor-ușor să joace pentru echipă, echipa să joce pentru el. E foarte important acest lucru să nu se gândească numai la el, să fie altruist. A luat o acțiune pe cont propriu, a stat bine pe picioare la acel atac, a driblat și a pasat foarte bine la golul lui Moruțan. Și a mai avut acțiuni bune. Pot să-l remarc și pe el.

Pot să-l remarc și pe Paraschiv, care a intrat la fel de bine. Din două atingiri a marcat un gol. A scos un penalty și a marcat un gol. Trebuie să i se acorde încredere și acestui tânăr jucător pentru că în compartimentul ofensiv suferim și nu prea avem multe soluții. Când găsim un jucător de profil număr 9, trebuie ajutat, susținut. Întorcându-mă la Pușcaș, am văzut o schimbare pozitivă. Sper să o țină tot așa”, a spus Viorel Moldovan, pentru sursa citată anterior.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Reușește Cristi Chivu să facă dubla campionat - Cupa Italiei cu Inter?
Loading ... Loading ...
Citește și:
0:38 4 mai

“De la cea mai neagră noapte la triumful semnat Chivu”. Gazzetta dello Sport, articol fabulos despre român

0:30 4 mai

“Incredibil” Reacţia lui Andrei Nicolescu după ce Dinamo a fost iar dezavantajată! Ce le va propune cluburilor

0:27 4 mai

“Pot să plângă”. Steven Nsimba, mesaj plin de tupeu după golul din offside marcat în Craiova – Dinamo

0:10 4 mai

FotoCele mai tari imagini după ce Cristi Chivu a câștigat titlul cu Inter. Nebunie totală pe Giuseppe Meazza

23:59

Zeljko Kopic a răbufnit, după ce Craiova a înscris golul victoriei cu Dinamo din offside: “Din nou domnul Kovacs”

23:48

Jackpot pentru Cristi Chivu şi Inter! Suma uriaşă pe care o încasează românul şi jucătorii săi după ce au luat titlul în Italia

1 Miraculos! O nou-promovată din Europa a cucerit titlul și primul trofeu din istoria de 128 de ani a clubului 2 FotoDavid Miculescu și-a cumpărat o mașină de lux. Octavian Popescu și-a însoțit colegul de la FCSB 3 VIDEOKimi Antonelli a câştigat cursa Marelui Premiu de la Miami, stabilind un record uriaş în Formula 1! 4 Victorie uriaşă pentru echipa României la Campionatele Mondiale: 3-2 cu Coreea de Sud 5 Eroare de arbitraj în Universitatea Craiova – Dinamo! Oltenii au marcat golul victoriei după un offside clar 6 Ce scenariu ar fi! Florin Prunea aruncă un nume-surpriză în discuția pentru viitorul antrenor de la FCSB
Citește și