Închide meniul

Toni Petrea, dezamăgit după Universitatea Craiova – Chindia 3-0: „Ne-am bătut singuri!”

Cosmin Olteanu Publicat: 18 decembrie 2022, 10:32

Reclamă
Toni Petrea, dezamăgit după Universitatea Craiova – Chindia 3-0: Ne-am bătut singuri!”

Toni Petrea este antrenorul Chindiei Târgovişte / Hepta

Toni Petrea, dezamăgit după Universitatea Craiova – Chindia 3-0. Antrenorul Chindiei Târgoviște s-a arătat dezamăgit de jocul pe care echipa sa l-a prestat în fața Universității Craiova.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Universitatea Craiova s-a impus categoric cu scorul de 3-0. Golurile partidei au fost marcate de Alexandru Crețu, Jovan Markovic și Bogdan Mitrea.

Toni Petrea, dezamăgit după Universitatea Craiova – Chindia 3-0

„Ce pot să spun, cred că ne-am bătut singuri în seara asta. Nu cred că ne-au surprins cu nimic, însă le-am făcut câteva cadouri. Am încercat să revenim în joc. Am avut un penalty, dar, din păcate, l-am ratat. Am primit și acel roșu. Apoi a trebuit să ne închidem. Chiar și în inferioritate numerică am dat o replică bună.

Aveam doi jucători care trebuiau să execute dacă aveam penalty. Am zis să îl las pe cel care a pus primul mâna pe minge. La cum îl știu eu pe Chamed, nu e genul de jucător care să lovească intenționat, dar probabil că a fost o preluare mai lungă.

În perioade de iarnă, nu poți să găsești foarte mulți jucători. Avem nevoie de întărirea lotului, însă vom vedea dacă se va materializa ceva din ce am discutat. Momentan, nu e nimic stabilit.

Reclamă
Reclamă

Sunt câteva echipe despărțite de două-trei puncte. Mai sunt nouă meciuri din sezonul regulat, plus înjumătățirea. Ne vom lupta pentru fiecare punct. Chiar dacă am pierdut în aceste trei jocuri, cred că am arătat că putem să jucăm fotbal. E îngijorător faptul că am primit șapte goluri și nu am marcat niciunul”, a declarat Toni Petrea, la finalul partidei cu Universitatea Craiova.

Dragoș Bon, anunț clar după Universitatea Craiova – Chindia 3-0

Antrenorul interimar al oltenilor spune că este pregătit să accepte un mandat pe termen lung în Bănie, dacă oficialii îi vor oferi ocazia. Bon se află la a doua victorie consecutivă pe banca Universității Craiova și are mare încredere că echipa va arăta din ce în ce mai bine de acum înainte.

Dragoș Bon și-a lăudat la scenă deschisă jucătorii, în special pe Jovan Markovic, și a precizat că trupa din Bănie are forța să se lupte pentru titlu până în ultima clipă.

Reclamă

“Era o tensiune foarte mare, pentru că ne doream foarte mult să obținem aceste puncte. S-a simțit lucrul acesta. Sunt foarte fericit că am obținut o victorie categorică, că am controlat jocul 90%, să zic așa. Markovic e unul dintre cei mai talentați jucători din România, vă zic sincer. Are execuții de calitate și, dacă va avea continuitate, va ajunge într-un campionat puternic.

Se caută un antrenor cu mai multă experiență, cu un nume mai mare, așa se dorește la Universitatea Craiova. Sper să fie inspirată conducerea, iar eu îmi doresc să rămân aproape de echipă. Eu am redresat mereu echipa când s-a apelat la mine, sunt pregătit. Ne-am consolidat poziția în play-off și am mare încredere că vom arăta mult mai bine, din ianuarie, și nu vom mai întâlni asemenea momente tensionate.

A fost decizia mea să păstrăm posesia, să nu ne asumăm niciun risc. Știam că lumea dorește spectacol, dar pentru mine erau importante cele trei puncte și nu am vrut să luăm gol în repriza a doua. Au fost momente oscilante, ar putea părea deplasat să vorbim despre titlu, dar sper să ne batem până la final.

Nu vor fi schimbări radicale la echipă, avem un lot foarte valoros. Nu sunt jucători care să nu aibă calitate și valoare. Nu pot să comentez deciziile domnului Mirel Rădoi. Eu, când am venit la echipă, am spus că am nevoie de toți jucătorii din lot”, a declarat Dragoș Bon, pentru digisport.ro.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Va reuşi Real Madrid încă o "remontada" în Liga Campionilor, după 0-3 cu Arsenal?

Loading ... Loading ...
Citește și:
Reclamă
14:06

„De asta sunt tare mândru!” David Popovici, mesaj de mare campion după ce a intrat în istorie

13:33

Panathinaikos – PAOK Salonic LIVE VIDEO (duminică, 19:00). Duel crucial pentru Răzvan Lucescu în Grecia

13:18

Alexandru Cicâldău a câştigat procesul! Suma uriaşă pe care o are de primit de la Konyaspor

13:15

Prima sesiune de antrenamente a Marelui Premiu al Bahrainului LIVE VIDEO (14:30), în AntenaPLAY

13:14

FIFA, investiţie uriaşă în Mondialul Cluburilor! Suma uriaşă pe care o va primi fiecare oraş gazdă

12:37

Arne Slot, savuros după ce Mo Salah şi-a prelungit contractul cu Liverpool! Mâna de ajutor dată de egiptean

1 Istvan Kovacs, protagonist în Rangers-Bilbao! După eliminare, a acordat şi un penalty. Totul, după consultarea VAR 2 I-a spulberat visul lui Istvan Kovacs, după Rangers – Bilbao: „Sunt şanse foarte mici ca el să mai arbitreze” 3 Cehii au dat verdictul despre Albion Rrahmani, după aproape un sezon la Sparta Praga: „E blocat pe bancă!” 4 Valentin Creţu şi Mihai Popescu, la un pas de bătaie în vestiarul FCSB 5 Raphinha, făcut praf în Spania, după Barcelona – Dortmund 4-0! „Nu-i faci asta unui copil” 6 Gigi Becali i-a stabilit prețul lui Marius Ștefănescu! Pe ce sumă poate pleca de la FCSB: „Să dea atât!”
Citește și