Modeste M’Bami a murit! Fostul jucător al lui PSG avea 40 de ani. Anunțul parizienilor

Cosmin Cioboată Publicat: 8 ianuarie 2023, 8:19

Comentarii
Modeste MBami a murit! Fostul jucător al lui PSG avea 40 de ani. Anunțul parizienilor

Modeste M'Bami a câștigat medalia de aur la Jocurile Olimpice din 2000 / Profimedia

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google Google News As.roUrmărește AS.ro pe Discover

Modeste M’Bami a murit. Fostul jucător al lui PSG avea 40 de ani. Camerunezul a suferit un infarct sâmbătă și nu a putut fi salvat de medici. Clubul parizian a fost zguduit de vestea tragică și a emis un comunicat, în miez de noapte, în care își prezintă condoleanțele.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

M’Bami a jucat la PSG în perioada 2003-2006, reușind să câștige două Cupe ale Franței, în 2004 și 2006.

Modeste M’Bami a murit! Fostul jucător al lui PSG avea 40 de ani

Potrivit RMC Sport, Modeste M’Bami a decedat după ce a suferit un infarct.

De-a lungul carierei, fostul mijlocaș defensiv a mai evoluat pentru formații precum Olympique Marseille și Al-Ittihad.

M’Bami a adunat și 38 de selecții la naționala Camerunului, reușind să marcheze 3 goluri. Fostul mijlocaș a devenit campion olimpic în 2000, la Sydney, pe vremea când avea numai 18 ani. Modeste M’Bami a fost eroul Camerunului în sferturile de finală, când a marcat „golul de aur” în fața Braziliei lui Ronaldinho.

Reclamă
Reclamă

El și-a încheiat cariera în 2016, după o ultimă aventură în Franța, la Le Havre.

„Paris Saint-Germain e în doliu. Modeste M’Bami tocmai ce ne-a părăsit, la vârsta de 40 de ani, după ce a suferit un infarct.

Mijlocașul camerunez s-a alăturat lui Paris Saint-Germain în 2003, după ce a îmbrăcat culorile lui Kadji Sport Academy, apoi Dynamo Douala în Camerun. M’Bami și-a făcut propriul nume la Jocurile Olimpice din 2000 din Sydney cu golul de aur din sferturile de finală împotriva marii favorite, Brazilia lui Ronaldinho.

Reclamă

În Paris, M’Bami a devenit un element de bază în primul 11 parizian, alături de care a câștigat două Cupe ale Franței (2004 și 2006). După o absență lungă în urma accidentării suferite împotriva lui TSKA Moscova, 7 decembrie 2004.

PSG, omagiu pentru Modeste M’Bami

A revenit în 2005-2006, pentru al treilea sezon în capitală, apoi a ales să părăsească Parisul și OM l-a transferat. 3 ani în Marseille, apoi Spania (Almeria), China (Dalian Aerbin, Changchun Yatai), Arabia Saudită (Al-Ittihad, Al Fateh) și Columbia, la Millonarios FC (2014), înainte să revină în Franța, la Le Havre în Ligue 2.

Apoi a pus capăt carierei sale ca jucător profesionist în 2016, la vârsta de 35 de ani. Înapoi în Camerun, a organizat recrutarea tinerilor fotbaliști în Africa, apoi s-a întors în Franța la Le Havre, unde a murit în mod tragic sâmbătă, 7 ianuarie.

Paris Saint-Germain transmite condoleanțe familiei sale și persoanelor apropiate”, se arată în comunicatul emis de PSG.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Mai are nevoie FCSB de transferuri, după eliminarea din Conference League?
Loading ... Loading ...
Citește și:
20:03

Juan Bauza şi-a găsit echipă, iar Adrian Mititelu face scandal: „Vom iniția o acțiune în instanță”

19:39

FCSB, la marginea prăpastiei: „Să vedem ce taifun va fi acolo!”

19:23

Bernadette Szocs – Hana Goda LIVE VIDEO (miercuri, 07:20, AntenaPLAY). Show la WTT Champions Yokohama

19:17

Mourinho s-a convins rapid! Ce se întâmplă cu Trent, la un an de la venirea de la Liverpool

18:52

Universitatea Craiova, ofertă primită pentru „preferatul” lui Gică Hagi la naţionala României

18:38

Motivul cutremurător pentru care Zlatan nu a mers la înmormântarea lui Franco Baresi

1 „Mizerie în baie, păr pe chiuvetă…” Simona Halep, implicată într-un imens scandal 2 Oficial. Meciul CFR Cluj – U Cluj a fost amânat. Când a fost reprogramat de LPF 3 Oficial. FCSB a transferat un nou portar. Mutare surpriză făcută de Gigi Becali 4 VideoFCSB, aproape de un nou transfer important! Jucătorul e la București și Becali îl așteaptă la negocieri 5 Universitatea Craiova, refuzată de Dinamo. „Câinii” cer 3 milioane de euro pentru un om de bază 6 Jovo Lukic pleacă de la U Cluj pentru o sumă record!
Citește și