Închide meniul

Lupta la titlu a luat foc, după etapa nebună în care doar FCSB şi Universitatea Craiova au câştigat. Cum arată clasamentul şi programul până la playoff al favoritelor

Valentin Pîrcălabu Publicat: 12 februarie 2023, 21:55

Reclamă
Lupta la titlu a luat foc, după etapa nebună în care doar FCSB şi Universitatea Craiova au câştigat. Cum arată clasamentul şi programul până la playoff al favoritelor

Hepta

Lupta la titlu a luat foc după etapa nebună în care doar FCSB şi Universitatea Craiova, dintre candidatele la primul loc, au câştigat. Farul Constanţa mai are doar 2 puncte în faţa celor de la CFR Cluj şi 5 mai multe decât echipa lui Gigi Becali.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

A fost o etapă perfectă pentru FCSB şi Universitatea Craiova. Cele două rivale au fost singurele din primele 5 care au câştigat. Rapid a pierdut cu FC U Craiova 1948, scor 1-2, în timp ce CFR Cluj a pierdut derby-ul cu Universitatea Craiova, scor 0-2. Liderul Ligii 1, Farul Constanţa, a scos doar o remiză albă pe terenul celor de la FC Argeş.

Lupta la titlu a luat foc, după etapa nebună în care doar FCSB şi Universitatea Craiova au câştigat

Pentru FCSB a fost o etapă perfectă. A urcat pe podiumul Ligii 1 şi s-a apropiat la 5 puncte de liderul Farul şi la 3 de campioana CFR Cluj, după victoria cu Voluntari, scor 2-1. În acest context, lupta la titlu se anunţă a fi mai încinsă ca niciodată.

Cum arată clasamentul

  • 1. Farul – 52 de puncte
  • 2. CFR Cluj – 50 puncte
  • 3. FCSB – 47 puncte
  • 4. Rapid – 45 puncte
  • 5. Universitatea Craiova – 44 puncte

Cum arată programul celor 5 candidate la titlu până la playoff

Etapa 26

FCSB – Universitatea Craiova
Farul – Petrolul
CS Mioveni – Rapid
CFR Cluj – FC Argeş

Reclamă
Reclamă

Etapa 27

FC Argeş – FCSB
UTA – Farul
Rapid – Chindia
FC Voluntari – Universitatea Craiova
Petrolul – CFR Cluj

Etapa 28

Reclamă

Farul – Sepsi
Universitatea Craiova – FC Argeş
FC Botoşani – Rapid
CFR Cluj – UTA
FCSB – Petrolul

Etapa 29

Universitatea Cluj – Farul
Rapid – Hermannstadt
Petrolul – Universitatea Craiova
UTA – FCSB
Sepsi – CFR Cluj

Etapa 30

CFR Cluj – Universitatea Cluj
Universitatea Craiova – UTA
FCSB – Sepsi
Farul – Rapid

Dan Petrescu, discurs tăios după Universitatea Craiova – CFR Cluj 2-0: „Nu poţi să iei titlul aşa!”

Dan Petrescu a avut un discurs tăios la adresa jucătorilor săi, după Universitatea Craiova – CFR Cluj 2-0. Antrenorul campioanei a tras şi un semnal de alarmă în privinţa luptei la titlu.

„Am început foarte bine, ne-a anulat un gol, am avut o fază de penalty. Am fost agresivi şi ofensivi. A doua repriză a fost ceva confuz. Am făcut cadou primul gol, mie Cristi mi-a spus că a dat în minge. Cei de la Craiova au avut jucători care au făcut diferenţa. Creţu şi Nistor au făcut diferenţa. Nu era îngrijorător dacă pierdeam cu alte echipe. Craiova a meritat, a fost echipa ma bună. Sunt dezamăgiţi de evoluţia jucătorilor, cam pe toţi. Eu sunt supărat pe ei pentru că eu cred că pot să dea mai mult.

Când nu marchez, e o problemă, mai ales că avem mulţi atacanţi. Mă îngrijorează tot. Cel mai mult mă îngrijorează că luăm goluri. Nu poţi să iei campionatul aşa, avem deja 7 înfrângeri. E clar că apărarea nu mai e ce a fost. E o perioadă mai grea. Mai sunt 15 meciuri, noi avem şi Europa, dar şi Cupa României. E clar că trebuie să facem o analiză mai clară. Toţi jucătorii ar trebui să dea mai mult. Bordeianu a jucat bine astăzi. Cipi nu a jucat rău, dar a trebuit să fac o schimbare. Nu puteam să nu fac schimbări. Va fi un campionat mult mai încins şi mai dramatic. Dacă vom juca ca azi, o să pierdem cu Lazio. În momentul de faţă, e la cald ce pot să spun”, a spus Dan Petrescu după Universitatea Craiova – FCSB 2-0.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Va ajunge Cristiano Ronaldo la borna 1.000 de goluri marcate în carieră?

Loading ... Loading ...
Citește și:
Reclamă
8:13

Mikel Arteta l-a sunat pe Pep Guardiola, înainte să o elimine pe Real Madrid din Champions League: „M-a inspirat”

0:44

„A fost ultimul meci cu Real în Liga Campionilor?” Răspunsul lui Carlo Ancelotti! Ce a spus de viitor

0:24

„O noapte istorică” Declan Rice, după ce Arsenal a eliminat-o pe Real Madrid: „Vrem trofeul”

0:00

Arsenal – PSG și Barcelona – Inter, în semifinalele Champions League! Dueluri „de foc” pentru marea finală

23:55 16 apr.

Real Madrid – Arsenal 1-2 și Inter – Bayern Munchen 2-2! Deţinătoarea trofeului, OUT din Ligă!

23:48 16 apr.

Lautaro Martinez a înscris în Inter – Bayern Munchen şi a atins o bornă impresionantă!

1 Turcii anunță că Aaron Boupendza ar fi fost ucis! Cine urmează să fie arestat 2 Dinamo a câștigat procesul cu Vasile Șiman! Ce se întâmplă cu ieșirea din insolvență 3 „Era în depresie” Discurs furibund după moartea lui Aaron Boupendza: „L-aţi distrus” 4 Lovitura încercată de Gigi Becali pe piaţa transferurilor! Vrea la FCSB un internaţional român! 5 „Nu au obținut nicio victorie!” Vasile Șiman, prima reacție după ce a pierdut procesul cu Dinamo 6 Jurgen Klopp ar accepta să îi ia locul lui Carlo Ancelotti la Real Madrid! Anunţul momentului
Citește și