Închide meniul

Simone Scuffet, intervenţie colosală în faţa lui Milinkovic – Savic. Campioana României, salvată în startul meciului de la Roma

Valentin Pîrcălabu Publicat: 16 februarie 2023, 22:42

Simone Scuffet, intervenţie colosală în faţa lui Milinkovic – Savic. Campioana României, salvată în startul meciului de la Roma

Captură Pro Arena

Simone Scuffet a avut intervenţie colosală în faţa lui Milinkovic – Savic, în minutul 4 al partidei de la Roma. Mijlocaşul sârb al italienilor nu a putut să îl învingă pe portarul campioanei României.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Lazio a început în atac partida cu CFR Cluj, iar campioana României a fost nevoită să se apere. În minutul 4, echipa lui Dan Petrescu a fost salvată de Scuffet. Acesta a avut o intervenţie colosală în faţa klui Scuffet.

Simone Scuffet, intervenţie colosală în faţa lui Milinkovic – Savic

Muhar a trecut pe sub o centrare, iar mingea a ajuns la Milinkovic – Savic. Acesta a preluat în careu şi a tras violent din 8 metri. Scuffet a reuşit să aibă o intervenţie fabuloasă şi să respingă cu piciorul.

Cartonaș roșu în Lazio – CFR Cluj! Italienii au rămas în 10 oameni după doar un sfert de oră

Cartonaș roșu în Lazio – CFR Cluj! Formația gazdă a rămas în 10 oameni după doar un sfert de oră. Fundașul central Patric a fost eliminat după o intrare foarte urâtă la Krasniqi, din poziție de ultim apărător.

„Centralul” Pawson n-a stat pe gânduri și l-a trimis la vestiare pe fundașul spaniol. Astfel, elevii lui Dan Petrescu vor evolua 75 de minute în superioritate numerică.

Reclamă
Reclamă

Ermal Krasniqi, fotbalistul adus în această iarnă de CFR Cluj de la FC Balkani, a făcut show în meciul de pe Stadio Olimpico. Kosovarul a trecut de trei jucători de la Lazio și a putut fi oprit doar prin fault. Patric, din postura de ultim apărător, a avut o intervenție urâtă și a fost eliminat direct.

CFR nu a reușit să profite și de lovitura liberă din marginea careului. Același Krasniqi a trimis puțin peste poartă.

CFR Cluj, revedere cu Lazio după 3 ani

CFR a obținut calificarea în play-off-ul UEFA Conference League după ce a încheiat grupa pe locul 2, cu 10 puncte, în spatele turcilor de la Sivasspor.

Reclamă

De cealaltă parte, Lazio a ajuns în această fază a competiției după ce a terminat pe locul 3 în grupa din Europa League, sub Feyenoord și Midtjylland.

Câștigătoarea dintre CFR Cluj și Lazio se va califica în optimile Conference League și va încasa 300.000 de euro din partea UEFA.

CFR Cluj și Lazio s-au mai întâlnit de două ori, de-a lungul timpului. Cele două formații s-au duelat în grupele Europa League, în sezonul 2019/2020. Atunci, CFR a câștigat meciul din Gruia, scor 2-1, apoi a pierdut pe Stadio Olimpico, scor 0-1.

În sezonul respectiv, CFR Cluj a încheiat pe locul secund grupa E din Europa League, în spatele lui Celtic și peste Lazio și Rennes.

Dan Petrescu consideră că CFR Cluj va avea nevoie de un miracol pentru a elimina echipa pregătită de Maurizio Sarri.

„Am mai întâlnit-o odată pe Lazio, cred că ştiţi, în alte circumstanţe. Eram în grupe, nu într-un meci de care pe care. Erau alţi jucători în acel moment. Chiar şi la Lazio, aveau alt antrenor, jucau şi un alt sistem. Atunci într-adevăr a fost un miracol, că am reuşit să câştigăm. Cred că şi de data asta ar fi un miracol dacă am reuşi să scoatem un rezultat pozitiv în unul dintre cele două meciuri”, a spus Petrescu.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Este Istvan Kovacs cel mai bun arbitru român din istorie?
Loading ... Loading ...
Citește și:
Reclamă
0:13 5 iun.

Mihai Stoica a dezvăluit ce jucători vor pleca de la FCSB: “E mai uşor să accepte”. Două reveniri anunţate

0:05 5 iun.

Germania – Portugalia 1-2. Lusitanii s-au calificat în finala Nations League. Cristiano Ronaldo a marcat

23:57

Recordul stabilit de Cristiano Ronaldo, după ce a marcat în Germania – Portugalia. Cifre impresionante pentru starul lusitan

23:15

Video“Sper să reuşesc”. Octavian Popescu, anunţ despre transfer după ce a fost căpitanul naţionalei U21

22:37

Daniel Pancu, reacţie fermă după ce România U21 a câştigat amicalul înainte de EURO: “Sunt nemulţumit”

22:26

VideoJurnal Antena Sport | Românii din Austria s-au “încâlzit” la amicalul tinerutului cu Georgia

1 Dinamo i-a găsit înlocuitor lui Dennis Politic. Jucătorul cotat la 2,8 milioane de euro e dorit de Zeljko Kopic 2 Gigi Becali s-a înţeles cu Hermannstadt pentru jucătorul de la FCSB: “Ajunge mare fotbalist” 3 Înlocuitor de la FCSB pentru Ștefan Baiaram, la naționala U21! Decizia luată de Daniel Pancu, înainte de EURO 4 Petrolul, primul transfer din mandatul lui Liviu Ciobotariu! Ce salariu va încasa jucătorul 5 Gigi Becali a schimbat oferta pentru transferul lui Dennis Politic: “Undeva la un milion de euro. Suntem aproape” 6 Ianis Zicu, mesaj direct pentru jucătorii de la Farul! Ce nu acceptă noul tehnician: “Sub nicio formă!”
Citește și