Închide meniul

CS Mioveni – Rapid 0-0! Giuleștenii, un nou pas greșit în lupta la titlu. Adrian Mutu, ținut în șah de Nicolae Dică. Fază incredibilă cu Marko Dugandzic în prim-plan

Viviana Moraru Publicat: 17 februarie 2023, 22:00

Comentarii
CS Mioveni – Rapid 0-0! Giuleștenii, un nou pas greșit în lupta la titlu. Adrian Mutu, ținut în șah de Nicolae Dică. Fază incredibilă cu Marko Dugandzic în prim-plan

Marko Dugandzic, în partida dintre Rapid și Mioveni/ Hepta

CS Mioveni – Rapid 0-0! Formația din Giulești n-a reușit să se impună pe terenul celor de la Mioveni, deși a beneficiat de o lovitură de penalty pe final de meci.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Marko Dugandzic a înscris în primă fază, însă mai mulți jucători au intrat în careu, iar lovitura s-a repetat. Croatul nu a mai fost inspirat și a ratat șansa de a aduce cele 3 puncte în Giulești.

CS Mioveni – Rapid 0-0! Giuleștenii, un nou pas greșit în lupta la titlu. Adrian Mutu, ținut în șah de Nicolae Dică. Fază incredibilă cu Marko Dugandzic în prim-plan

CS Mioveni, formația pregătită de Nicolae Dică, a avut o nouă prestație solidă, s-a apărat bine și a reușit să-i încurce pe rapidiști. Rapid a controlat jocul, dar n-a reușit să profite de ocaziile apărute și se vede nevoită să plece cu un singur punct de la Mioveni.

În urma acestui rezultat, formația din București rămâne pe locul 4, cu 46 de puncte. De cealaltă parte, CS Mioveni este ultima în clasament, cu 18 puncte.

CS Mioveni – Rapid, LIVE TEXT

Min 84: Penalty pentru Rapid! Marko Dugandzic înscrie în primă fază, dar lovitura s-a repetat pentru că mai mulți jucători au intrat în careu înainte de momentul execuției. Atacantul croat a repetat lovitura de penalty, însă a tras dezamăgitor, peste poartă!

Reclamă
Reclamă

Min 11: Șut bun al lui Onea, însă bara se opune deschiderii scorului.

Min 1: A început meciul.

Echipele de start:

Reclamă

CS Mioveni: Greab – Sno, Garutti, Scarlatache, Marquinhos Pedroso – M. Panait, Lixandru – Antal, Benchaib, Diallo – B. Rusu
Rezerve: D. Croitoru – Rădescu, Lepistu, Mboumbouni, Krasniqi, Burnea, Buziuc, V. Pop
Antrenor: Nicolae Dică

Rapid: Moldovan – Onea, Săpunaru, Iacob, Junior Morais – Pănoiu, Al. Albu, Kait – Emmers, Dugandzic, Al. Ioniță II
Rezerve: Drăghia – Belu-Iordache, Ignat, Crivac, Crepulja, Bamgboye, V. Costache, A. Ciobanu, Luckassen
Antrenor: Adrian Mutu

Rapid vine după o înfrângere suferită pe teren propriu. Giuleștenii au pierdut confruntarea cu FC U Craiova 1948, scor 1-2, și implicit au pierdut și podiumul Ligii 1.

Trupa lui Adrian Mutu este pe locul 4 în Liga 1, cu 45 de puncte acumulate după 25 de runde. Giuleștenii sunt la două puncte distanță de locul trei, ocupat de FCSB, și la cinci față de CFR Cluj, ocupanta poziției secunde.

De cealaltă parte, CS Mioveni este în continuare pe ultimul loc din Liga 1, în ciuda seriei de patru meciuri fără înfrângere. Trupa lui Nicolae Dică are 17 puncte, obținute după 25 de runde, fiind la șapte puncte de ocupanta poziției de baraj, U Cluj.

Nicolae Dică, impresionat de Adrian Mutu înainte de CS Mioveni – Rapid

Nicolae Dică a avut doar cuvinte de laudă pentru Adrian Mutu, înaintea confruntării directe din CS Mioveni – Rapid. Tehnicianul lanternei roşii din Liga 1 susţine că trupa giuleşteană se luptă cu şanse reale la câştigarea campionatului, în acest sezon.

Totodată, în privinţa partidei, „Dicanio” a mărturisit că echipa sa trebuie să fructifice fiecare şansă care se va ivi, deoarece orice punct este crucial în lupta pentru evitarea retrogradării.

„Plecăm cu şansa a doua. Rapid se bate la campionat. Au un lot bun, cu mare experienţă, cu calitate. Mutu e ambiţios, a fost un mare jucător. Suporterii susţin echipa şi în deplasare, şi acasă.

Încercăm să fim cât mai compacţi, o echipă scurtă, să fim cât mai eficienţi în atac şi să obţinem un punct sau puncte. Orice punct e binevenit. E important să obţinem puncte la fiecare joc.

Rapid este o echipă bună, care se va lupta la câştigarea campionatului”, a declarat Nicolae Dică, pentru orangesport.ro.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Ce va face FCSB cu Bologna după umilinţa din campionat cu Metaloglobus?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
23:52
PSV – Napoli 6-2, Leverkusen – PSG 2-7 și Union SG – Inter 0-4. Spectacol total în Champions League. Rezultatele serii
23:22
UPDATEDennis Man, fantastic în UEFA Champions League! Românul a îngenuncheat-o pe Napoli cu o dublă de senzație
22:47
Novak Djokovic nu va participa la turneul ATP Masters 1000 de la Paris
22:27
VideoJurnal Antena Sport | Sportivii sunt la modă
22:07
OFICIAL | CFR Cluj s-a despărțit de Andrea Mandorlini
21:52
EXCLUSIVNeluţu Varga a confirmat revenirea lui Dan Petrescu la CFR Cluj: “În 2-3 săptămâni”. Cine va antrena până atunci echipa
1 Andrea Mandorlini, dat afară de la CFR Cluj. Înlocuit cu nume sonor din “Generaţia de Aur” 2 Şi Dan Petrescu a intrat pe lista lui Mureşan. Se bate cu un alt component al “Generaţiei de Aur” pentru banca CFR-ului 3 Vlad Dragomir, anunţ despre transferul la FCSB. L-a sunat Meme, ce s-a decis! 4 De la FCSB şi Sassulo, transfer în Liga 3 din România: “Bine ai venit!” 5 Cine pune sechestru pe stadionul Rapidului. Lovitură pentru Dan Şucu! 6 “Continuaţi cu Mandorlini?” Anunţul noului preşedinte de la CFR Cluj, Iuliu Mureşan!
Citește și