Închide meniul

Lionel Messi, în vizită în Arabia Saudită! ”Sunt bucuros să îl primesc pe starul Lionel Messi”

Dan Roșu Publicat: 10 martie 2023, 9:43

Comentarii

Lionel Messi va face o vizită în Arabia Saudită, în luna martie. Anunțul a fost făcut de ministrul Ahmed Al Khateeb. Messi a semnat în mai 2022 un contract cu statul saudit, conform căruia se angajează să promoveze turismul acestei ţări.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Potrivit The Athletic, argentinianul ar încasa astfel sume de până la 30 de milioane de euro pe an. De atunci, el postează mesaje de promovare pe Instagram, unde are peste 400 de milioane de urmăritori.

Lionel Messi, în vizită în Arabia Saudită

“Sunt bucuros să îi primesc pe ambasadorul turismului nostru, starul Lionel Messi, şi pe familia şi rietenii săi luna aceasta, la a doua sa vizită în Arabia Saudită, pentru a se bucura de cele mai frumoase destinaţii turistice ale noastre, a intra în legătură cu oamenii noştri şi a se bucura de experienţe unice!”, a scris pe Twitter ministrul saudit al Turismului.

Lionel Messi a mai fost la Riad în ianuarie, cu PSG, pentru un meci amical cu o selecţionată de jucători de la cele mai bune echipe ale ţării. Printre adversarii săi s-a numărat şi eternul rival Cristiano Ronaldo.

Lionel Messi ar putea fi adversarul lui Cristiano Ronaldo

Lionel Messi ar putea redeveni oponentul lui Cristiano Ronaldo, după ce a primit o ofertă de la Al-Ittihad. Starul argentinian a intrat în ultimele şase luni de contract cu PSG şi, deşi au existat numeroase runde de negocieri, până în prezent, acesta nu şi-a prelungit înţelegerea liderul din Ligue 1 şi ar putea rămâne liber de contract, la vară.

Reclamă
Reclamă

Al-Ittihad a pus ochii pe Lionel Messi, iar oficialii formaţiei saudite sunt dispuşi să-l plătească regeşte pe argentinian. Concret, marca.com anunţă faptul că formaţia din Golf i-ar oferi un salariu de aproximativ 100 de milioane de dolari pe an, mai exact, 94 de milioane.

Se pare că oferta ar fi fost trimisă deja către oamenii din anturajul lui Lionel Messi, şi se aşteaptă răspunsul argentinianului.

Dacă mutarea lui Lionel Messi la Al-Ittihad s-ar concretiza, ar fi o altă lovitură dată de fotbalul saudit, după transferul lui Cristiano Ronaldo. Planul oficialilor saudiţi este de a promova cât mai mult fotbalul din ţara lor, având ca ţintă organizarea Cupei Mondiale din 2030.

Reclamă

Totodată, Al-Ittihad îşi doreşte să câştige titlul în Arabia Saudită, ultimul succes având loc în 2009. În acest sezon, formaţia pregătită de Nuno Espirito Santo e pe primul loc, fiind la un punct distanţă de rivala Al-Nassr.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Va fi titular de drept Ianis Hagi la Alanyaspor?
Loading ... Loading ...
Citește și:
20:30
VideoJurnal Antena Sport | Elias Charalambous vrea să îmbătrânească pe bancă, la fel ca Mircea Lucescu
20:26
VideoJurnal Antena Sport | Cipru – România, meci de totul sau nimic pentru tricolori
20:20
VideoJurnal Antena Sport | Tamaş şi Alexa au dat de greu din prima la Asia Express
20:12
Şeful Ferrari nu şi-a pierdut încrederea în Lewis Hamilton: “Ne putem aştepta ca el să fie pe podium”
20:01
Mihai Pintilii: “Ordinele la FCSB le dă doar Gigi Becali”! Cine e antrenorul principal al campioanei
19:50
Fenerbahce a anunţat de ce l-a demis pe Jose Mourinho: “A fost inacceptabil”
1 Virgiliu Postolachi pleacă de la CFR Cluj şi semnează cu o rivală 2 Scenariul pentru ca România să mai câştige grupa şi să se califice la World Cup 2026, după victoriile Austriei şi Bosniei 3 Dinamo s-a reorientat, după ce nu l-a putut transfera pe Matei Ilie. Noua ţintă a lui Zeljko Kopic 4 Carlos Alcaraz a câștigat US Open 2025! Succes în patru seturi în finala cu Jannik Sinner 5 Dan Şucu, lovitură decisivă pentru Gigi Becali! Leo Bolgado ajunge la Rapid, după ce a fost dorit de FCSB 6 Vestea dată de Mihai Stoica despre transferurile pregătite de FCSB, în ultima zi de mercato din Liga 1
Citește și