Zlatan Ibrahimovic a devenit cel mai în vârstă fotbalist care marchează în Serie A! Suedezul a înscris în Udinese – AC Milan, la primul meci ca titular după accidentare

Sebastian Cristian Publicat: 18 martie 2023, 23:56

Zlatan Ibrahimovic a înscris în Udinese - AC Milan la primul meci ca titular după accidentare

Zlatan Ibrahimovic / Profimedia

Zlatan Ibrahimovic a înscris în Udinese – AC Milan la primul meci ca titular după accidentare şi a devenit astfel cel mai în vârstă fotbalist care marchează într-un meci din Serie A.

AC Milan a fost însă învinsă în deplasare de Udinese, scor 3-1 și rămâne pe locul 4 în Serie A, cu posibilitatea să fie depășită de AS Roma.

Zlatan Ibrahimovic a devenit cel mai în vârstă fotbalist care marchează în Serie A

Zlatan Ibrahimovic a înscris în minutul 45+4 din penalty, din a doua încercare. La prima execuție suedezul a ratat, însă apărătorii adverși au intrat în careu, motiv pentru care penalty-ul a fost repetat. Din a doua încercare, atacantul lui AC Milan a fost mult mai precis și a reușit să modifice tabela.

Astfel, Zlatan Ibrahimovic a devenit cel mai în vârstă marcator din Serie A, la 41 de ani și 166 de zile. Vechiul deținător al acestui record este Alessandro Costacurta, cel care a înscris în 2007, tot din penalty și tot împotriva lui Udinese, la 41 de ani și 25 de zile.

AC Milan, învinsă de Udinese în Serie A

Pereyra a deschis scorul pe Dacia Arena în minutul 9, din pasa lui Samardzic. Zlatan Ibrahimovic a restabilit egalitatea în al 4-lea minut al prelungirilor, de la 11 metri. A marcat din a doua încercare. Nu s-a putut bucura prea mult timp, pentru că imediat Beto a dus-o pe Udinese în avantaj, în minutul 45+6.

După pauză a marcat şi Ehizibue şi Udinese a produs surpriza împotriva campioanei en-titre. Cu Ciprian Tătăruşanu lăsat pe bancă, rossonerii au rămas pe locul 4, dar riscă să fie depăşiţi de AS Roma. Echipa lui Stefano Pioli are trei meciuri la rând fără victorie în Serie A.

Rezultatele înregistrate sâmbătă, în etapa a 27-a din Serie A:

Monza – Cremonese 1-1 (Augusto 69 / Ciofani 51);

Salernitana – Bologna 2-2 (Pirola 7, Boulaye Dia 64 / Ferguson 11, Lykogiannis 73);

Udinese – AC Milan 3-1 (Pereyra 9, Beto 45+6, Ehizibue 70 / Ibrahimovic 45+4)

Zlatan Ibrahimovic și-a micșorat salariul pentru un coleg de la AC Milan: „Joc pe gratis! Vrea să-i dau și casa?”

Zlatan Ibrahimovic și-a micșorat salariul pentru un coleg de la AC Milan. Este vorba despre Rafael Leao, atacantul de bandă stânga în vârstă de 23 de ani. Portughezul mai are contract cu campioana Italiei până în vara anului 2024, iar oficialii de pe San Siro își doresc să-i prelungească înțelegerea.

Până acum, cele două părți n-au ajuns la un numitor comun. În aceste condiții, Zlatan Ibrahimovic a recurs la un gest surprinzător.

„Mi-am micșorat salariul pentru el. Joc pe gratis. Acum vrea să-i dau și casa? Cu fiecare antrenament care trece, el se dezvoltă din ce în ce mai mult. Are în față un viitor măreț”, a spus Zlatan Ibrahimovic, citat de record.pt.

0:00 AS Roma – Bayer Leverkusen 0-2 şi Marseille – Atalanta 1-1! Meciuri nebune în semifinalele Europa League şi Conference League 2
23:54
EXCLUSIVVictor Piţurcă, discurs neaşteptat despre Elias Charalambous după ce FCSB a devenit campioană: „Nu ştiu cine e, nu-l cunosc!”
2
23:48
VIDEOCăpitanul lui PAOK, discurs motivaţional în jurul unei icoane! Imagini superbe din vestiarul jucătorilor lui Răzvan Lucescu
2
23:25
Hakan Calhanoglu a pus mâna pe telefon şi l-a sunat pe Elias Charalambous, după a petrecut pe manele titlul câştigat cu Inter
2
23:13
„Bani? Nu primesc foarte mulţi bani aici” Siyabonga Ngezana a vorbit în Africa de Sud despre salariul de la FCSB
2
22:18
Românii atacă tabloul principal la Saudi Smash 2024! Trei români joacă vineri, LIVE în AntenaPLAY
2
22:15
„Nu l-am sunat pe Gigi Becali că nu am fost în halul ăla de beat!” Tamaş, dezvăluiri colosale: „Aoleu, iar s-a îmbătat Găbiță!”
2
22:08
Coreea de Sud – România LIVE VIDEO (vineri, ora 13:30). „Tricolorii” vor o nouă victorie la CM de Hochei, LIVE în AntenaPLAY
2
21:50
România s-a calificat în finală la Campionatul European de gimnastică de la Rimini. Alte trei finale pe aparate pentru tricolore
2
21:40
Claudiu Keşeru, categoric după ce FCSB a cucerit titlul: „E momentul să plece”. Ce şanse le dă roş-albaştrilor în Europa