Închide meniul

George Russel, după ce a pierdut locul 3 în faţa lui Fernando Alonso în MP al Arabiei Saudite: “Cred că trebuie să arătăm puţin bun-simţ”

Valentin Pîrcălabu Publicat: 20 martie 2023, 16:41

Comentarii
George Russel, după ce a pierdut locul 3 în faţa lui Fernando Alonso în MP al Arabiei Saudite: Cred că trebuie să arătăm puţin bun-simţ

Profimedia

George Russel, după ce a pierdut locul 3 în faţa lui Fernando Alonso în Marele Premiu al Arabiei Saudite. Formula 1 trebuie să dea dovadă de bun-simţ în aplicarea sancţiunilor acolo unde vizibilitatea este i problemă reală pentru piloţi, a opinat George Russell (Mercedes), care a fost promovat pe locul trei şi a revenit apoi pe patru în Marele Premiu al Arabiei Saudite de duminică, transmite Reuters.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Ca director al Asociaţiei Piloţilor de Grand Prix, Russell a comentat episodul în care Fernando Alonso a fost penalizat cu cinci secunde pentru o uşoară decalare laterală la poziţia de start de pe circuitul Jeddah. La finalul cursei, în care a fost al treilea, dublul campion mondial a fost penalizat cu încă zece secunde, pentru că un mecanic a atins spatele maşinii Aston Martin, dar aceasta a fost în final anulată. Russell, promovat provizoriu pe locul trei, a revenit în clasamentul final pe locul patru.

George Russel, după ce a pierdut locul 3 în faţa lui Fernando Alonso în MP al Arabiei Saudite

Esteban Ocon a colectat penalizări la prim cursă din Bahrain din aceleaşi motive şi s-a retras, după o altă sancţiune pentru depăşirea vitezei pe linia boxelor. În calificări la Jeddah, timpii de calificare au fost anulaţi după ce oneurile maşinilor au atins linia boxelor la intrare şi ieşire.

Simt că unele dintre aceste penalizări au mers puţin prea la extrem. Cred că trebuie să arătăm puţin bun-simţ. Cred că Alonso a fost puţin pe stânga la start, dar nu a câştigat nimic din asta. Probabil penalizarea de cinci secunde era prea mult. Şi apoi la oprirea lui la boxe, zece secunde de penalizare este preea extrem în acest caz din nou”, a opinat pilotul britanic, comform Agerpres.

Russell a adăugat că au existat discuţii în weekend-ul trecut şi ”toţi trebuie să ne unim şi să găsim o bază comună. Stăm atât de jos şi, pentru a avea o perspectivă, doar vedem probabil primii patru sau cinci inci ai pneului – deci nu poţi vedea pista în sine. Nu văd nici măcar linia galbenă, darămite liniile albe pentru determinarea poziţiei tale laterale. Este foarte, foarte greu deci de aceea cred că în acest sens trebuie să arătăm mai mult bun simţ”.

Reclamă
Reclamă

Sergio Perez (Red Bull), învingătorul de pe circuitul Jeddah, a fost de acord cu acest punct de vedere: ”Este bine că există reguli, dar în acelaşi timp, uneori ţine de noroc, să fiu sincer, cum te poziţionezi tu însuţi“.

FIA va clarifica mai mult aceste aspecte înaintea următoarei curse din Australia.

Reclamă
Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Ce pronostic dai pentru România - Canada?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
23:34 3 sept.
Kurt Zouma a devenit cel mai scump jucător din Liga 1! Cine se află în spatele starului de 10.000.000 de euro
23:33 3 sept.
Reacţia lui Neluţu Varga, după ce a realizat unul dintre cele mai tari transferuri din istoria Ligii 1
23:11 3 sept.
Kurt Zouma, anunţat oficial de CFR Cluj! “Luaţi o pauză de la Insula”! Lovitura verii în fotbalul românesc
23:02 3 sept.
Gigi Becali a auzit câți bani trebuie să ofere pentru transferul lui Louis Munteanu și a răbufnit: “Sunt nebun?”
22:55 3 sept.
Motivul pentru care Gigi Becali exclude transferul unui jucător de la CFR Cluj!
22:42 3 sept.
Motivul pentru care Adrian Rus nu a ajuns la FCSB! Gigi Becali a spus cine s-a opus transferului
1 Lovitură de proporţii pentru Adrian Mititelu. Cât va încasa după transferul lui Blănuţă, făcut în ultima secundă 2 Ianis Hagi, acord total cu noua echipă. Noul coleg a confirmat mutarea: “S-a făcut transferul” 3 Întăriri pentru Costel Gâlcă la Rapid. Victor Angelescu a confirmat un nou transfer: “Am discutat cu Dan Şucu” 4 Ce sumă trebuie să plătească Gigi Becali pentru jucătorul dorit de la CFR Cluj. Neluţu Varga i-a stabilit preţul 5 Vladislav Blănuţă, transfer la Dinamo Kiev! Anunţul făcut la miezul nopţii 6 Presa din Turcia a reacționat, după ce Ianis Hagi și-a găsit echipă: „Una dintre cele mai impresionante mutări”
Citește și