Japonezii Riku Miura şi Ryuichi Kihara, campioni mondiali în proba de perechi la patinaj artistic! Turneul e LIVE în AntenaPLAY

Cosmin Cioboată Publicat: 23 martie 2023, 10:38

Riku Miura şi Ryuichi Kihara, aur la Campionatul Mondial de patinaj artistic

Riku Miura şi Ryuichi Kihara, aur la Campionatul Mondial de patinaj artistic / Profimedia

Riku Miura şi Ryuichi Kihara au devenit, joi, primii campioni mondiali japonezi la patinaj artistic în proba de perechi. Campionatul Mondial de patinaj artistic este transmis LIVE în AntenaPLAY, în perioada 22 – 26 martie 2023.

Aflată în frunte după programul scurt aproape perfect, perechea japoneză şi-a păstrat locul şi la programul liber, la Saitama, iar cu un total de 222,16 puncte s-au impus în faţa campionilor mondiali, americanii Alexa Knierim şi Brandon Frazier.

Italienii Sara Conti şi Niccolo Macii, campioni europeni en-titre, au completat podiumul cu 208,08 puncte.

Miura, 21 de ani, şi Kihara, 30 de ani, concurează împreună din 2019. Perechea a câştigat finala Grand Prix de la Torino în decembrie anul trecut şi apoi Turneul celor Patru Continente, în februarie.

Campionatul Mondial de Patinaj Artistic este LIVE în AntenaPLAY!

Câștigătorii din 2022 vor să își apere coroana la cele 4 probe ale Campionatului Mondial.

Miercuri, Julia Sauter, singura româncă prezentă la Campionatul Mondial de Patinaj Artistic, a terminat pe locul 22 programul scurt.

Sauter a acumulat 56,02 puncte şi a fost clasată pe locul 22. Prima poziţie a fost ocupată de Kaori Sakamoto, cu 79,24 puncte, aceasta fiind urmată de Haein Lee, cu 73,62 puncte şi de Mai Mihara (73,46 puncte).

Programul liber se va desfăşura, vineri, pe 24 martie, de la ora 11:20 şi va putea fi urmărit de asemenea LIVE, în AntenaPLAY. Acolo, vor participa 24 dintre concurentele prezente şi miercuri la programul scurt. Alte 9 sportive nu au obţinut punctajul necesar.

Sauter a ajuns la Mondiale după ce a obținut cea mai bună clasare din istoria României, la Europene, locul 10 la Esppo, în Finlanda. Ea a acumulat un total de 160.42 puncte. Până în ianuarie, 14 fusese poziția cea mai bună pentru țara noastră.

1:04 VIDEOBucurie nebună la McLaren, după ce Lando Norris a câștigat Marele Premiu de la Miami! Pilotul, copleșit de emoții 0:40 VIDEOLando Norris a câștigat Marele Premiu de la Miami, live pe Antena 3 CNN și în AntenaPLAY! Max Verstappen, pe locul doi 0:17 Dan Petrescu, prima reacție după ce a debutat cu victorie în noul mandat la CFR Cluj: „Nu a fost ușor deloc!” 0:04 „Aștept să mă cheme la EURO!” Daniel Bîrligea, mesaj direct pentru Edi Iordănescu după ce a marcat în CFR – Rapid 3-2! 5
23:49
Claudiu Petrila și-a turnat cenușă în cap după CFR – Rapid 2-3! Mesaj direct pentru fani: „Le oferim doar supărare!”
5
23:22
CFR – Rapid 3-2. Victorie pentru Dan Petrescu la revenirea în Gruia! Giuleștenii continuă seria dezastruoasă
5
23:07
„E disperat, îl cunosc!” Marius Șumudică, mesaj direct despre revenirea lui Mircea Lucescu la Rapid!
5
23:05
VIDEOSporting a câștigat titlul în Liga Portugal! Trupa lui Ruben Amorim, campioană cu două etape înainte de finalul sezonului
5
22:31
„Nu se mai aude nimic de el!” Victor Pițurcă l-a făcut praf pe Adrian Mazilu! Fostul selecționer nu s-a ferit de cuvinte
5
22:24
Bayer Leverkusen e de neoprit! A egalat un record vechi de 59 de ani, după ce a „distrus-o” pe Frankfurt