Închide meniul
Video

Julia Sauter, pe locul 22 la programul scurt şi calificare la programul liber! Campionatul Mondial de Patinaj, LIVE în AntenaPLAY

Dan Roșu Publicat: 22 martie 2023, 14:45 / Actualizat: 13 iulie 2023, 20:47

Julia Sauter, la Campionatul Mondial de Patinaj Artistic / Antena 1

Julia Sauter a terminat pe locul 22 programul scurt de la Campionatul Mondial de Patinaj Artistic. Românca a concurat LIVE în AntenaPLAY, miercuri, şi a obţinut punctajul necesar pentru a putea participa şi la programul liber.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Sauter a acumulat 56,02 puncte şi a fost clasată pe locul 22. Prima poziţie a fost ocupată de Kaori Sakamoto, cu 79,24 puncte, aceasta fiind urmată de Haein Lee, cu 73,62 puncte şi de Mai Mihara (73,46 puncte).

Julia Sauter, pe locul 22 la programul scurt şi calificare la programul liber

Programul liber se va desfăşura, vineri, pe 24 martie, de la ora 11:20 şi va putea fi urmărit de asemenea LIVE, în AntenaPLAY. Acolo, vor participa 24 dintre concurentele prezente şi azi la programul scurt. Alte 9 sportive nu au obţinut punctajul necesar.

Sauter a ajuns la Mondiale după ce a obținut cea mai bună clasare din istoria României, la Europene, locul 10 la Esppo, în Finlanda. Ea a acumulat un total de 160.42 puncte. Până în ianuarie, 14 fusese poziția cea mai bună pentru țara noastră.

Julia Sauter, singura româncă prezentă la Campionatul Mondial de Patinaj Artistic

Julia Sauter s-a născut în Germania, pe 18 iunie 1997, la Baden-Wurttemberg. Ea a început patinajul în țara natală și în 2010 a intrat în legătură cu Marius Negrea, fostul patinator român, alături de care se antrenează în prezent, în Germania.

Reclamă
Reclamă

Nemții au început să regrete că Julia a ales să concureze pentru Germania, în 2019, atunci când a terminat Europeanul peste cele două reprezentante ale lor. “Cea mai bună patinatoare a Germaniei reprezintă România”, nota Bild.

Federaţia Română de Patinaj a fost dizolvată în 2018, din cauza nergulilor financiare. Astfel că Julia și Marius plătesc din propriul buzunar prezenta la competițiile internaționale. Pentru a reuși asta, Julia a dezvăluit că are trei joburi.

“Viața este scumpă și încerc să supraviețuiesc, să strâng bani pentru a face ce-mi place. Îmi doresc să reprezint România la Jocurile Olimpice!

Reclamă

Lucrez în trei locuri că să mă pot antrena în patinoare și să pot merge la competiții. Plătesc că să concurez pentru România”, a spus Julia, citată de sport.ro.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Se va califica FCSB în grupa principală din Champions League?
Loading ... Loading ...
Citește și:
Reclamă
20:25

VideoJurnal Antena Sport | “Hulk”, cecenul din Austria, se pregăteşte pentru debutul în UFC

20:18

Marius Măldărășanu a auzit declarația lui Ianis Stoica și a pus mâna pe telefon: “Chiar l-am certat!”

19:28

FotoMirel Rădoi, reunire cu mulţi absenţi! Jucătorul care e pe picior de plecare de la Universitatea Craiova

19:23

Ferrari a câştigat cursa de 24 de ore de la Le Mans pentru al treilea an la rând

19:18

Golgheterul campionatului din Moldova a ajuns la FC Argeș! Anunțul oficial

18:32

Gianluigi Buffon, semnal de alarmă pentru Gennaro Gattuso! Ce i-a transmis noului selecționer al Italiei

1 VIDEOGeorge Russell, pole-position în cursa Marelui Premiu al Canadei! Max Verstappen, pe 2 în calificări 2 Oscar Piastri, avertisment pentru rivali! Ce le-a transmis după calificările din Canada: “O poziţie bună” 3 VideoJurnal AntenaSport | Probleme la Marele Premiu de Formula 1 al Canadei 4 Max Verstappen nu se teme de George Russell! Anunţul campionului după ce a pierdut pole-ul pe final 5 Gigi Becali i-a decis viitorul lui Octavian Popescu la FCSB: “Mă gândesc la Liga Campionilor” 6 “Eram suficient de bun pentru pole”. Charles Leclerc, reacţie fermă înaintea Marelui Premiu al Canadei
Citește și