Închide meniul

Andorra – România LIVE VIDEO | Ion Crăciunescu pune presiune pe „tricolori”, înaintea debutului în preliminariile EURO 2024: „Dacă nu ne calificăm, suntem de râsul curcilor!”

Cosmin Olteanu Publicat: 25 martie 2023, 10:21

Andorra – România LIVE VIDEO | Ion Crăciunescu pune presiune pe tricolori”, înaintea debutului în preliminariile EURO 2024: Dacă nu ne calificăm, suntem de râsul curcilor!”

Jucătorii echipei naționale / Hepta

Andorra – România LIVE VIDEO | Ion Crăciunescu pune presiune pe „tricolori”, înaintea debutului în preliminariile EURO 2024! România o va întâlni astăzi, în deplasare, de la ora 21:45, pe reprezentativa Andorrei. Meciul va putea fi urmărit, în exclusivitate, pe Antena 1 și AntenaPLAY.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Ion Crăciunescu nici nu concepe ca România să nu se califice la EURO 2024.

Andorra – România LIVE VIDEO | Ion Crăciunescu pune presiune pe „tricolori”, înaintea debutului în preliminariile EURO 2024

Ion Crăciunescu consideră că România se află în cea mai ușoară grupă din istorie, motiv pentru care se așteaptă ca „tricolorii” să se califice la EURO 2024 fără emoții.

„Păi, dacă nici din grupa asta nu ne calificăm, suntem nu de râsul râșilor, ci de râsul curcilor. Există vreo grupă mai ușoară? A existat vreo grupă mai ușoară?

Eu am încredere în potențialul românilor. Suntem o țară mare. Din păcate, am început să ne facem griji cu unele țări care sunt cât un județ de la noi. Și asta mă doare rău de tot. Și atunci, mă întreb, unde ar trebui să ne uităm, la bază sau la vârf? Baza o vedem, dar ce-i la vârf…”, a declarat Ion Crăciunescu, pentru sport.ro.

Reclamă
Reclamă

Ion Crăciunesu: „Nu trebuie să faci la fel și cu Ianis Hagi?!”

Totodată, fostul arbitru FIFA susține că Andrei Ivan și Ianis Hagi trebuiau convocați la echipa națională.

„Eu zic că trebuia convocat (n.r. Andrei Ivan). Chiar dacă a avut o anumită atitudine la un moment dat, cum ne spune Iedi (accentuează pe „Ie”), că Iedi a antrenat multe echipe până să ajungă la națională.

Atât timp cât antrenorul echipei naționale vine în presă și spune că a luat un jucător de la FCSB după accidentare ca să-l încurajeze, să-i refacă moralul…

Reclamă

Nu îi dau eu numele. Dar nu trebuie să faci la fel și cu Ianis Hagi? Dacă ai adus argumentul ăsta cu altul, cu Ianis de ce nu faci așa ceva? Nu că e copilul lui Hagi, nu că a zis Hagi, dar dacă ai un principiu, aplică-l cu toată lumea”, a mai spus Ion Crăciunescu.

Lotul României pentru meciurile cu Andorra şi Belarus

PORTARI: Florin Niță (Pardubice | Cehia, 19/0), Ionuț Radu (Auxerre | Franța, 2/0), Horațiu Moldovan (FC Rapid 1923, 1/0);

FUNDAȘI: Andrei Rațiu (Huesca | Spania, 10/1), Cristian Manea (CFR Cluj, 20/2), Adrian Rus (Pisa | Italia, 17/1), Ionuț Nedelcearu (Palermo | Italia, 24/2), Radu Drăgușin (Genoa | Italia, 3/0), Andrei Burcă (CFR Cluj, 15/0), Mario Camora (CFR Cluj, 9/0), Raul Opruț (Hermannstadt, 2/0);

MIJLOCAȘI: Deian Sorescu (FCSB, 9/0), Alexandru Cicâldau (Ittihad Kalba | EAU, 28/4), Marius Marin (Pisa | Italia, 8/0), Tudor Băluță (Farul Constanța, 9/0), Darius Olaru (FCSB, 9/0), Răzvan Marin (Empoli | Italia, 44/2), Adrian Șut (FCSB, 0/0), Nicolae Stanciu (Wuhan Three Towns | China, 56/11), Olimpiu Moruțan (Pisa | Italia, 5/1), Alexandru Dobre (Famalicão | Portugalia, 0/0), Dennis Man (Parma | Italia, 16/5), Octavian Popescu (FCSB, 5/0);

ATACANȚI: Florin Tănase (Al Jazira | EAU, 15/2), Denis Alibec (Farul Constanța, 27/2), George Pușcaș (Genoa | Italia, 34/10).

Programul complet al meciurilor României din preliminariile EURO 2024

  • Andorra – România (25 martie, 21:45 Antena 1)
  • România – Belarus (28 martie, 21:45)
  • Kosovo – România (16 iunie, 21:45 Antena 1)
  • Elveția – România (19 iunie, 21:45)
  • România – Israel (9 septembrie, 21:45)
  • România – Kosovo (12 septembrie, 21:45, Antena 1)
  • Belarus – România (12 octombrie, 21:45, Antena 1)
  • România – Andorra (15 octombrie, 21:45)
  • Israel – România (18 noiembrie, 21:45)
  • România – Elveția (Antena 1, 21 noiembrie 21:45)
Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Ce pronostic dai pentru Austria - România?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
Reclamă
0:51

Novak Djokovic l-a învins pe Zverev şi s-a calificat în semifinale la Roland Garros. Duel de vis cu Jannik Sinner

0:13

Mihai Stoica a dezvăluit ce jucători vor pleca de la FCSB: “E mai uşor să accepte”. Două reveniri anunţate

0:05

Germania – Portugalia 1-2. Lusitanii s-au calificat în finala Nations League. Cristiano Ronaldo a marcat

23:57 4 iun.

Recordul stabilit de Cristiano Ronaldo, după ce a marcat în Germania – Portugalia. Cifre impresionante pentru starul lusitan

23:15 4 iun.

Video“Sper să reuşesc”. Octavian Popescu, anunţ despre transfer după ce a fost căpitanul naţionalei U21

22:37 4 iun.

Daniel Pancu, reacţie fermă după ce România U21 a câştigat amicalul înainte de EURO: “Sunt nemulţumit”

1 Dinamo i-a găsit înlocuitor lui Dennis Politic. Jucătorul cotat la 2,8 milioane de euro e dorit de Zeljko Kopic 2 Gigi Becali s-a înţeles cu Hermannstadt pentru jucătorul de la FCSB: “Ajunge mare fotbalist” 3 Gigi Becali a schimbat oferta pentru transferul lui Dennis Politic: “Undeva la un milion de euro. Suntem aproape” 4 Alexander Zverev i-a dat racheta lui Ion Ţiriac, în meciul cu Novak Djokovic. Imagini unice la Roland Garros 5 Înlocuitor de la FCSB pentru Ștefan Baiaram, la naționala U21! Decizia luată de Daniel Pancu, înainte de EURO 6 Adevăratul motiv pentru care Karlo Muhar a refuzat-o pe FCSB şi a semnat cu CFR Cluj. Nu partea financiară l-a interesat
Citește și