Cristi Chivu, analizat în presa din Italia după ce a ajuns pe lista lui Inter: „E candidatul numărul 1!”

Viviana Moraru Publicat: 3 aprilie 2023, 11:27

Comentarii
Cristi Chivu, analizat în presa din Italia după ce a ajuns pe lista lui Inter: E candidatul numărul 1!”

Cristi Chivu, antrenor Inter U19 / Profimediaimages

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google

Cristi Chivu a fost analizat în presa din Italia, după ce a ajuns pe lista lui Inter. Italienii susțin că românul ar fi candidatul ideal pentru a-l înlocui pe Simone Inzaghi, în plin sezon. Tehnicianul de la Inter Primavera este apreciat de jurnaliștii din Peninsulă.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Cristi Chivu i-ar putea lua locul lui Simone Inzaghi, pe banca lui Inter. Informația a fost dezvăluită de cotidianul Gazzetta dello Sport, care susține că românul este în pole position pentru a prelua trupa din Serie A.

Cristi Chivu, analizat în presa din Italia după ce a ajuns pe lista lui Inter

Cristi Chivu a ajuns subiect în presa din Italia, după ce s-a dat zvonul că ar fi pe lista oficialilor lui Inter, pentru a-l înlocui pe Simone Inzaghi. Jurnaliștii consideră că antrenorul român s-ar plia perfect pe stilul formației de Serie A, și ar accepta din start oferta.

De asemenea, se mai notează faptul că tehnicianul de la Inter Primavera s-ar integra în vestiarul lui Inter, de data aceasta din postura de antrenor, și ar aduce un plus formației.

În cazul demiterii lui Simone Inzaghi, Cristian Chivu ar fi candidatul numărul unu pentru a conduce Inter până la finalul sezonului. Românul ‘nu ar avea nicio problemă să accepte provocarea și să încerce să ridice încă o dată ștacheta ambițiilor sale’.

Reclamă
Reclamă

Dacă ar sosi la prima echipă, antrenorul campioanei Primavera a Italiei nu ar produce răsturnări tactice, deoarece nu este un adept al unui sistem anume. Chivu rămâne unul dintre eroii celor de la Inter și a fost iubit și aplaudat aici de mai multe ori.

Cunoaște Inter și știe să trăiască într-un vestiar câștigător. Cu siguranță, ar ști să găsească metodele potrivite pentru ca echipa să aibă un nou început”, notează cei de la fcinternews.it.

Cristi Chivu, la Inter? Răspunsul radical dat de Dan Petrescu

Cristi Chivu poate ajunge la prima echipă a lui Inter. Gazzetta dello Sport a anunțat că are șanse reale de a-l înlocui pe Simone Inzaghi la echipa cu care a câștigat tripla în 2010, cel mai bun an din istoria echipei de pe Meazza.

Reclamă

Dan Petrescu a fost întrebat dacă îl vede pe fostul căpitan al naționalei la prima echipă a lui Inter, iar ”Bursucul” a avut un sfat pentru Chivu: să nu ardă etapele de antrenor. Cristi se ocupă acum de Inter Primavera.

”Da, de ce nu? Dar nu direct. Dacă are șansa asta, ar trebui să profite de ea, chiar dacă nu are experiența necesară. Chiar dacă a fost un mare jucător, ca antrenor îți trebuie experiență ca să ajungi la un club ca Inter Milano”, a spus Dan Petrescu, la conferința de presă.

Soarta lui Simone Inzaghi depinde de următoarele 270 de minute de fotbal, susține sursa citată mai sus. Pentru Inter, urmează turul din Cupa Italiei cu Juventus, la Torino, și alte două deplasări, pe terenul Salernitanei și al Benficăi, ultima în turul sferturilor de finală ale Ligii Campionilor.

Asta după ce Inter a ajuns să tremure serios pentru locul de Champions League. Nerazzurrii sunt pe 4, cu 50 de puncte, la fel ca Roma lui Mourinho, care e pe cinci, și la doar două puncte în fața Atalantei. Juventus a redevenit și ea o sperietoare după perioada bună prin care trec bianconerii. Chiar și fără cele 15 puncte, piemontezii sunt la doar 6 lungimi de rivala pe care au învins-o, recent, pe Meazza.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Cum se va încheia „finala” de titlu Univ. Craiova - U Cluj?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
0:30 17 mai

VIDEOSporting va juca în Champions League și a lăsat-o pe locul 3 pe Benfica lui Jose Mourinho. Ianis Stoica s-a salvat de la baraj

23:44

„FCSB sau Botoșani?” Răspunsul dat de Zeljko Kopic, după ce Dinamo și-a asigurat locul la barajul de Conference League

23:31

Andrei Nicolescu a intervenit, după ce Dinamo s-a calificat la barajul de Conference League: „Dacă va fi FCSB…”

23:23

Daniel Pancu a dat cărțile pe față despre viitorul lui, după Dinamo – CFR Cluj 0-0: „Nu doar Rapid e interesată de mine”

23:17

Cristiano Ronaldo nu ştie să piardă! Moment ruşinos după finala Ligii Campionilor Asiei 2

23:11

Elina Svitolina a câștigat turneul de la Roma. Succes în trei seturi în finala „de foc” cu Coco Gauff

1 Thomas Neubert ştie noul antrenor de la FCSB: “Pe 21 mai vine” 2 Cine ar fi crezut: Marius Şumudică a semnat cu FCSB! Gigi Becali a dezvăluit de ce mutarea a picat, în final 3 Artista din România care i-a refuzat banii lui Gigi Becali. “Îi lăsasem vreo 20.000. Mi-era rușine că îi iau înapoi” 4 Jose Mourinho pregăteşte o adevărată bombă la Real Madrid! Vrea să “fure” un star de la Barcelona: “Şoc în fotbal!” 5 Lovitură teribilă pentru Dan Şucu! Îl pierde gratis pe jucătorul pe care s-au plătit 10 milioane de euro! 6 Xabi Alonso a acceptat oferta! Spaniolul a bătut palma cu o echipă de top din Premier League: “Here we go”
Citește și