Închide meniul

Echipa de gimnastică feminină a României s-a clasat pe locul 5 la Campionatul European din Antalya şi s-a calificat la Campionatul Mondial de la Antwerp

Valentin Pîrcălabu Publicat: 12 aprilie 2023, 21:03

Comentarii
Echipa de gimnastică feminină a României s-a clasat pe locul 5 la Campionatul European din Antalya şi s-a calificat la Campionatul Mondial de la Antwerp

Sursa: Facebook Federaţia Română de gimnastică

Echipa de gimnastică feminină a României a ocupat, miercuri, locul 5 în competiţia pe echipe, la Campionatul European din Antalya, clasare care îi aduce şi calificarea la CM de la Antwerp. Gimnastele tricolore vor evolua şi în patru finale individuale.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Echipa României, în componenţa Ana Maria Bărbosu, Sabrina Maneca Voinea, Amalia Ghigoarţă, Lilia Cosman şi Andreea Preda a obţinut un total de 156.297, cu care s-a clasat pe locul 5.

Echipa de gimnastică feminină a României s-a clasat pe locul 5 la Campionatul European din Antalya

Pe podium au urcat, în ordine, Marea Britanie (164.428 puncte), Italia (161.629), Olanda (158.896).

În finale individuale vor evolua Ana Bărbosu – individual-compus (51.566, locul 9), sol (13.233, locul 7), Amalia Ghigoarţă – individual-compus (51.432, locul 10) şi bârnă (13.133, locul 5), Sabrina Maneca Voinea – sol (13.700, locul 2) şi sărituri (13.016, locul 5).

Notele obţinute de gimnastele tricolore sunt:

Reclamă
Reclamă

Sărituri – 39.899 puncte (Sabrina Maneca Voinea 13.600, Lilia Cosman 13.166, Amalia Ghigoarţă 13.133, Ana Maria Bărbosu 11.933);

Paralele – 39.032 (Ana Maria Bărbosu 13.600, Amalia Ghigoarţă 12.766, Lilia Cosman 12.666, Sabrina Maneca Voinea 10.633);

Bârnă – 38.033 (Amalia Ghigoarţă 13.133, Ana Maria Bărbosu 12.800, Andreea Preda 12.100, Sabrina Maneca Voinea 10.300);

Reclamă

Sol – 39.333 (Sabrina Maneca Voinea 13.700, Ana Maria Bărbosu 13.233, Amalia Ghigoarţă 12.400, Andreea Preda 11.500).

Obiectivul principal al sportivelor antrenate de Gina Groza Gogean, Camelia Voinea, Corina Moroşan, Ramona Micu, Cătălin Meran şi Patrick Kiens a fost clasarea cu echipa în primele 13 locuri, ceea ce reprezintă şi calificarea la Campionatul Mondial de la Antwerp, scrie news.ro.

La masculin, echipa României s-a clasat, marţi, pe locul 11, obţinând astfel şi calificarea la CM de la Antwerp. De asemenea, în finalele invididuale vor evolua Gabriel Burtanete (sărituri, medie de 14.700, locul 4, şi la individual-compus, 80.498), respectiv Andrei Muntean (paralele, 14.633, locul 6).

Competiţia din Antalya continuă, joi, cu finala masculină la individual-compus, urmată vineri de cea similară feminină, iar sâmbătă şi duminică vor avea loc finalele pe aparate.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Va fi titular de drept Ianis Hagi la Alanyaspor?
Loading ... Loading ...
Citește și:
16:49
Alţi doi fotbalişti pleacă de la CFR Cluj! Unul dintre ei semnează cu o echipă din Liga 1
16:41
Javier Zanetti vrea România la World Cup 2026: “Sper din toată inima să se califice”. Cum l-a caracterizat pe Mircea Lucescu
16:30
VideoAntenaSport Update. Cele mai tari ştiri ale zilei de 8 septembrie
15:52
Neluţu Varga a anunţat transferul ultimei zi de mercato: “Face vizita medicală și va semna cu CFR Cluj”
15:28
Ultimele detalii despre Denis Alibec şi Daniel Bîrligea. Cum se simt atacanţii accidentaţi de la FCSB
15:18
Omar El Sawy, cedat de Rapid la o rivală din Liga 1. Anunţul oficial făcut de giuleşteni
1 Scenariul pentru ca România să mai câştige grupa şi să se califice la World Cup 2026, după victoriile Austriei şi Bosniei 2 Virgiliu Postolachi pleacă de la CFR Cluj şi semnează cu o rivală 3 Carlos Alcaraz a câștigat US Open 2025! Succes în patru seturi în finala cu Jannik Sinner 4 Dinamo s-a reorientat, după ce nu l-a putut transfera pe Matei Ilie. Noua ţintă a lui Zeljko Kopic 5 Plecare de la Rapid în ultima zi de mercato! Fotbalistul va fi împrumutat a doua oară 6 Dan Şucu, lovitură decisivă pentru Gigi Becali! Leo Bolgado ajunge la Rapid, după ce a fost dorit de FCSB
Citește și